Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu paredzēts papildināt ar jaunu pantu, nosakot administratīvo atbildību par komersanta rekvizītu nenorādīšanu darījumu vēstulēs, rēķinos un citos dokumentos, kā arī komersanta mājas lapā, biznesa portālu Db.lv informēja Tieslietu ministrija.
Šodien Valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīts projekts grozījumiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (turpmāk - LAPK). Likumprojektu izstrādājuši Tieslietu ministrijas (turpmāk - TM) speciālisti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvu 2003/58/EK.
Kā teikts TM izstrādātā likumprojekta anotācijā, LAPK paredzēts papildināt ar jaunu pantu, nosakot administratīvo atbildību par komersanta rekvizītu nenorādīšanu darījumu vēstulēs, rēķinos un citos dokumentos, kā arī komersanta mājas lapā. Vienlaikus paredzēts nodot attiecīgo administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanu Patērētāju tiesību aizsardzības centra kompetencē, jo nav lietderīgi veidot jaunu institūciju, kura izskatītu šīs administratīvo pārkāpumu lietas.
Pašlaik Komerclikums paredz, ka komersanta rekvizīti jānorāda elektroniskajos dokumentos un mājas lapā. Savukārt LAPK neparedz administratīvo atbildību par minēto rekvizītu nenorādīšanu, kā arī nenosaka vienu uzraugošo institūciju, kas izskata administratīvo pārkāpumu lietas par to, vai komersants ievēro Komerclikumā noteikto. Līdz ar to nepieciešams izdarīt grozījumus LAPK.
Pēc grozījumu stāšanās spēkā par komersanta rekvizītu nenorādīšanu darījumu vēstulēs, rēķinos un citos dokumentos, kā arī komersanta mājas lapā tiks izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods fiziskajām personām no pieciem līdz divsimt piecdesmit latiem, bet juridiskajām personām - no desmit līdz piecsimt latiem.
Līdz ar grozījumu spēkā stāšanos tiks precizēta norma LAPK, lai paredzētu administratīvo atbildību arī par gada pārskatu nepublicēšanu.
LAPK šobrīd paredz administratīvo atbildību par grāmatvedības, pārskatu iesniegšanas un statistiskās informācijas noteikumu neievērošanu. Saskaņā ar LAPK par normatīvajos aktos noteikto grāmatvedības kārtošanas nosacījumu neievērošanu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas neiesniegšanu attiecīgajos normatīvajos aktos noteiktajos termiņos vai nepilnīgu iesniegšanu attiecīgajām valsts institūcijām uzliek naudas sodu no simt līdz simt piecdesmit latiem. Tomēr šobrīd nav paredzēta atbildība par gada pārskatu nepublicēšanu, tāpēc nepieciešams veikt grozījumus, paredzot administratīvo atbildību arī par šādu pārkāpumu izdarīšanu.
Likuma grozījumu projekts nodots saskaņošanai Finanšu, Ārlietu, Bērnu un ģimenes lietu, Ekonomikas, Iekšlietu, Labklājības, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu, Veselības, Vides ministrijām, Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariātam un Valsts kancelejai.