VIDEO: Alkohola patērētāji kļuvuši prasīgāki un izglītotāki 

Specializētais alkoholisko dzērienu lielveikals Spirits&Wine desmit gadu laikā paplašinājies un nostabilizējies Rīgā, turpina izglītot gan darbiniekus, gan klientus un plāno modernizēties

Monta Glumane, 2019. gada 02. maijs plkst. 6:32

Šā gada maijā apritēs desmit gadu, kopš Latvijas tirgū darbojas specializētais alkoholisko dzērienu lielveikals Spirits&Wine. Uzņēmuma līdzīpašnieks Andris Lūkins laikrakstam Dienas Bizness stāsta, ka aizvadītais laiks ir bijis ļoti spraigs un gadu gaitā daudz kas ir mainījies. Alkoholisko dzērienu tirdzniecību uzņēmums uzsāka ar aptuveni 400 kvadrātmetru lielu veikalu Andrejsalā, kura piedāvājumā bija ap 500 produktu. Šobrīd Rīgā kopumā ir četri Spirits&Wine veikali, lielākais no tiem sasniedz aptuveni 1200 kvadrātmetru, un tā piedāvājumā ir 5500 līdz 6000 produktu. Uzņēmuma veikali šobrīd atrodas tikai galvaspilsētā. «Liepājā veikala vairs nav, un tā bija vienīgā vieta ārpus Rīgas, kurā tika atvērts Spirits&Wine veikals. Mainījās nekustamā īpašuma īpašnieks, kurā atradās veikals, notika pārbūves, un mēs nolēmām tur vairs nepalikt. Protams, meklējam arī citu vietu, kur Liepājā varētu atvērt veikalu, bet pagaidām telpu ziņā neko interesantu un piemērotu neesam atraduši. Es domāju, ka Liepāja mums kā biznesa vieta bija gana interesanta. Domāju – varam sagaidīt, ka kaut kad Liepājā atkal tiks atvērts veikals,» paredz A.Lūkins.

Pieprasīti craft produkti

Uzņēmuma līdzīpašnieks stāsta, ka laikā, kad Spirits&Wine uzsāka savu darbību, alkoholu tāpat kā šodien varēja iegādāties dažādās vietās, taču bija liela cenu atšķirība. «Cenu atšķirība bija ļoti milzīga, piemēram, vietējie produkti bija lētāki, bet tā saucamie importa produkti bija ļoti dārgi. Es atļaušos teikt, ka mēs pamainījām situāciju un starpību. Sākām tirgot zināmus zīmolus daudz lētāk,» atgādina A. Lūkins. Pēc uzņēmuma līdzīpašnieka domām, gadu gaitā patērētāji kļuvuši prasīgāki un izglītotāki, zina, ko vēlas, un seko jaunākajām tendencēm. «Piemēram, ja pirms desmit gadiem sarkanvīns tikai sāka kļūt populārs, vairums pircēju pat nezināja vīnogu šķirnes, reģionus, ar ko un kas atšķiras, tad šodien viņi zina pat vairāk nekā mēs. Alkohola industrija ir ļoti attīstījusies, ir nākuši klāt daudz jaunu produktu, piemēram, aroda alus jeb tā saucamais craft alus, iesala viskijs. Mazāk pērk industriāli ražotus produktus, ļoti strauji attīstās arī džins. Viss iet uz priekšu un mainās,» komentē A. Lūkins.

Andrejsalā iepērkas tūristi

Uzņēmuma līdzīpašnieks novērojis, ka veikala klienti ir ļoti dažādi, – sākot no studentiem līdz pat valsts ierēdņiem un diplomātiem. «Gan uz Igauniju, gan Vāciju ļoti daudz zviedru tūristu brauc iepirkt alkoholu, jo tur ir daudz lētāk. Rīgā nekā tāda nebija, tāpēc domājām, kāpēc lai viņi nebrauktu alkoholu iegādāties uz Rīgu? Andrejsalā, protams, mums ir ļoti liels tūristu skaits – aptuveni 40% klientu. Viņi visbiežāk iegādājas alu un viskiju. Pārsvarā tiek pirkti viņiem zināmi produkti, jo viņi ļoti reti uzdrošinās eksperimentēt ar citiem produktiem,» stāsta A. Lūkins. Savukārt latvieši visbiežāk iegādājas vīnu, viskiju, kā arī alu. Vidējais pirkums Andrejsalas veikalā ir aptuveni 28 eiro vērtībā, bet citos – 12 līdz 13 eiro. Uzņēmuma līdzīpašnieks novērojis, ka aizvadītajā vasarā pieaudzis pieprasījums pēc aperola. Pieprasīts arī baltvīns, sarkanvīns un rozā vīns. Vasarā lielāks pieprasījums ir pēc dzirkstošajiem dzērieniem – proseko (prosecco), kavas (cava), arī alus, vīna, kokteiļiem un džina. «Es domāju, ka latvieši patērē alkoholu tikpat daudz kā visās valstīs ziemeļos. To ietekmē gan klimata specifika, gan vēsture. Es nedomāju, ka vairāk kā citur,» atzīst A. Lūkins. Uz jautājumu, kāds ir uzņēmuma līdzīpašnieka mīļākais dzēriens, A. Lūkins atzīst: «Mans mīļākais dzēriens noteikti ir alus. Bērnībā esmu daudz pavadījis laiku Latgalē, no kurienes nāk abi mani vecāki. Vectēvs mājās pats brūvēja alu, un esmu ar to smaržu un procesu uzaudzis. Man garšo alus, piemēram, arodali. Man patīk arī Latvijā ražotais alus, bet vismīļākais alus man ir amerikāņu Blue moon, ko mēs diemžēl nepārdodam, bet tirdzniecībā varētu parādīties tuvākajā laikā,» komentē A. Lūkins.

Saskaras ar tiesvedību

Vaicājot par konkurenci, A. Lūkins norāda, ka pēdējo piecu gadu laikā parādījušies arī konkurenti. «Pirmos piecus gadus pat nobrīnījos, ka diezgan netraucēti varējām darboties un tikai pēc tam sāka parādīties konkurenti, kuri mūs pat kopēja, un mums pat ir bijušas tiesvedības par zīmola kopēšanu. Esam tās uzvarējuši, bet tas, protams, arī priecē, ka cilvēki uz mums skatās un kopē. Tas mazliet ir arī labs novērtējums. Konkurenti ir saradušies diezgan daudzi un dažādi, kas patiesībā ir labi, jo konkurence liek sasparoties un domāt, kā attīstīties, pilnveidoties, un tas noteikti nav nekas slikts,» pauž A. Lūkins. Viņaprāt, Spirits&Wine no konkurentiem atšķir piedāvātais sortiments, kā arī telpu platība.

A. Lūkins prognozē, ka turpmākajos gados pieaugs pieprasījums pēc arodproduktiem. Viņaprāt, šādi produkti ir kvalitatīvāki, bet, iespējams, dārgāki. «Jau tagad redzam, ka cilvēki labprātāk pērk dārgākus produktus, kuriem ir stāsts vai kvalitāte. Industrija virzās uz to, ka masu produkcija vairs nav tik pieprasīta un to ir grūtāk pārdot. Vismaz šajā pasaules malā cilvēkiem aug labklājība, ir vairāk naudas, un viņi izvēlas pirkt un patērēt labākus produktus,» komentē A. Lūkins. Jau kādu laiku uzņēmuma plāns ir celt klientu apkalpošanas servisu. Tiek strādāts pie darbinieku izglītošanas, kā arī tiek organizētas regulāras degustāciju apmācības. «Mērķis ir, lai mēs zinātu pilnīgi visu par to, ko mēs tirgojam. Tas ir diezgan liels izaicinājums. Kā arī palīdzēt un atvieglot pircējam izdarīt pareizo izvēli. Modernizācija ir lielākais mūsu mērķis, tāpēc pārorganizējam visu sortimentu. Uzskatu, ka Andrejostā mums ir pietiekami lielas veikala platības, protams, mēs domājam un izpētām arī citas vietas, un plāns viennozīmīgi ir attīstīties,» nākotnes plānos dalās A. Lūkins.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 29. jūnijs plkst. 10:04

Izmaiņas dalībnieku sarakstā piedzīvojusi 2009.gadā dibinātā SIA Riga Spirits & Wine Outlet,...

2015. gada 05. marts plkst. 15:00

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā,...

2014. gada 26. novembris plkst. 11:08

Ar jauniem ierobežojumiem grib izskaust iespēju veikalos-kafejnīcās nopirkt atvērtu pudeli pēc...

2013. gada 09. maijs plkst. 14:25

Saeimas deputātu vēlme aizliegt atsevišķu preču, tostarp alkohola, tirdzniecību veikalos,...

2013. gada 14. februāris plkst. 11:59

Lai ierobežotu alkohola patēriņu jauniešu vidū, plānots noteikt, ka alkohola pircējiem vecumā...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2019. gada 29. augusts plkst. 10:56

Modes māksliniece Natālija Jansone radījusi apģērbu līniju degvielas tirgotāja Virši - A...

2019. gada 09. maijs plkst. 7:21

Dāņu uzņēmējs Stēns Lorenss, kurš plašāk pazīstams kā Luijs Fonteins, kopā ar...

2019. gada 07. maijs plkst. 6:31

Veģetāriešu un vegānu kafejnīcas Nata cafe saimnieks Ivars Rutkovskis cenšas mainīt sabiedrības...

2019. gada 29. aprīlis plkst. 13:17

«Sievietes var garšīgi pagatavot mājās, bet vīrietis redz visu citādāk, tāpēc var...

2019. gada 17. aprīlis plkst. 12:59

Dāņu uzņēmēja Stēna Lorensa, kurš plašāk pazīstams kā Luijs Fonteins, sieva Ivonna...

2019. gada 15. aprīlis plkst. 6:22

Jau otrajā salonā HairRiga administratora pienākumus pilda robots – numuriņu izsniedzējs, gluži...

2019. gada 05. aprīlis plkst. 7:49

Ideja veidot specializētu basketbola veikalu attaisnojusies, bet plašākai attīstībai iespējas...

2019. gada 04. aprīlis plkst. 12:19

Šodien Rīgā, Maskavas ielā tika atklāts jaunais iepirkšanās un izklaides centrs Akropole....

2019. gada 04. aprīlis plkst. 12:05

Mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus nevarēs izlikt pircēju apskatei un tos varēs iegādāties...

2019. gada 04. aprīlis plkst. 11:35

Pašmāju degvielas tirgotājs AS «Virši-A» 2019. gada pavasarī ieviesis izmaiņas uzņēmuma zīmola...