Bankas

Visas bankas neizdzīvos

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 07.03.2018

DB 7. marta vāks

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Stingrās prasības un klientu skaita sarukums var veicināt tālākas izmaiņas nerezidentus apkalpojošo banku skaitā, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Bankas, kas strādā ar starptautiskajiem klientiem, pēdējo pāris gadu laikā piedzīvojušas ievērojamu noguldījumu samazinājumu un ne viena vien aizvadītajā gadā strādājusi ar zaudējumiem (plašāk par banku darbības rādītājiem lasāms 7. marta laikrakstā Dienas Bizness). Bankas patlaban pārorientē darbību uz citiem segmentiem. Cik veiksmīgi tas notiks, rādīs laiks, taču nav izslēgts, ka nākotnē redzēsim izmaiņas tirgū.

Vairums atbirst

Pēdējā laika notikumi saistībā ar ABLV Bank raisījuši plašas diskusijas par potenciālo nerezidentu klientu skaita samazināšanu nākotnē un svītru pāri šim biznesam, kaut arī starptautisko klientu apkalpošana ne vienmēr saistās ar nelegāliem darījumiem un varētu nest papildu ienākumus budžetā. Tāpat bankas jau ir veikušas daudz pasākumu, lai atbrīvotos no riskantajiem klientiem. Tajā pašā laikā vairākas amatpersonas uzsvērušas, ka nerezidentu klientu skaitam jārūk vēl vairāk. Jaunākie dati uzrāda, ka kredītiestādes, kas iepriekš ir apkalpojušas klientus no Krievijas un NVS valstīm, pēdējo pāris gadu laikā ievērojami samazinājušas šos noguldījumus, vienlaikus pasliktinājušies arī to finanšu rādītāji. Banku pārstāvji skaidro, ka pēdējo gadu laikā veikts pamatīgs darbs saistībā ar stratēģijas maiņu, un daudzas kredītiestādes patlaban pārorientē darbību – lielākoties uz vietējo tirgu vai aktīvu pārvaldes pakalpojumu sniegšanu starptautiskajiem klientiem. Tomēr viņi arī atzīst, ka, ņemot vērā stingrās prasības, kas min uz papēžiem, un to, ka kompensēt rūkošo klientu skaitu nav tik vienkārši, nākotnē tirgū var gaidīt izmaiņas banku vidū – akcionāru maiņu, konsolidāciju vai kādu tirgus spēlētāju aiziešanu no tirgus.

2016. gads bija pagrieziena punkts Latvijas bankās, kas strādā ar nerezidentiem, tika veikts neatkarīgs ASV audits vairāk nekā desmit kredītiestādēs. Pēc ASV ekspertu izvērtējuma tika izstrādāti individuāli attiecīgo banku darbības atbilstības uzlabošanas plāni, kas tām jāievieš līdz 2017. gada beigām – 2018. gada sākumam, un šajā laikā veikti vairāk nekā 500 pasākumi. Kā liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati, laika posmā no 2016. līdz 2017. gadam par 15% sarukuši starptautisko klientu ASV dolāru maksājumi, par 26% – kopējie starptautisko klientu noguldījumi, tajā skaitā par 36% kopējie starptautisko klientu noguldījumi valūtās, kas nav eiro. 2015. gadā riskanto klientu skaits sarucis par 11,2 tūkstošiem, bet 2016. gadā – par 18,3 tūkstošiem.

Kā liecina pērnā gada banku pārskati, ne viena vien banka cietusi prāvus zaudējumus, kas mērojami vairākos miljonos eiro un saistāmi ar biznesa sašaurināšanu. Ņemot vērā pēdējā laikā izskanējušo informāciju saistībā ar tālāku nerezidentu atsijāšanu, arī šajā gadā no zaudējumiem visdrīzāk neizvairīties.

Visu rakstu Nerezidentu sektors noplok lasiet 7. marta laikrakstā Dienas Bizness.