Aktieri biznesā drīzāk ir izņēmums 

Kaņepēs ir spēks, intervijā DB saka Dailes teātra aktieris Ivars Auziņš, kurš jau septiņus gadus vada kaņepju pārstrādes uzņēmumu Transhemp.

Kristīne Stepiņa, 2018. gada 12. janvāris plkst. 9:17

Savulaik viņam bija iecere Latvijā uzbūvēt lielu rūpnīcu, kurā no kaņepēm ražotu koksni un šķiedru. Jau tika piesaistīts Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums un atrasti investori, taču banka šo biznesu līdzfinansēt atteicās. Šobrīd I. Auziņš no kaņepēm ražo dažādus veselīgus pārtikas produktus – eļļu, proteīna pulveri un šķiedrvielas, kā arī lobītas un grauzdētas sēklas. Viņš joprojām aktīvi darbojas teātrī, filmējas vietējos seriālos un gaida piedāvājumu spēlēt lielās lomas ārpus mūsu valsts robežām.

Fragments no intervijas

Kā nonācāt līdz kaņepju biznesam? Ko ražojat?

Manas ģimenes draugs, vācu lauksaimnieks, inženieris ieteica man dibināt uzņēmumu un piedāvāja to darīt kopā. Es teicu: «Aiziet!» Ļoti strauji nācās daudz ko mācīties. Sākotnēji kopīgi gribējām izveidot lielu kaņepju pārstrādes rūpnīcu, lai ražotu koksni un šķiedru. Tādas Latvijā joprojām nav. Toreiz bija iespēja pieteikties uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu, ātri – pusgada laikā sagatavojām projektu, kā rezultātā tāds mums tika piešķirts. Tie bija 1,5 miljoni eiro. Kopējās izmaksas bija aptuveni četri miljoni eiro. Bijām piesaistījuši arī potenciālos investorus. Diemžēl banka, kurai sākotnēji ideja šķita laba, projektu noairēja. Pieņemu, ka šķiedras un koksnes rūpnieciskā ražošana baņķieriem varētu nebūt pārāk labi saprotama, viņi tajā saredz dažādus riskus. Šis projekts noteikti būtu izdevies, jo tirgū pieprasījums pēc šādas produkcijas ir ievērojami lielāks nekā piedāvājums. Šobrīd esmu iesaistījies kaņepju graudu pārstrādē, mans uzņēmums no šīm izejvielām ražo vairākus produktus – eļļu, lobītas un grauzdētas sēklas, kā arī divu veidu proteīnus. Produkcija ir gan konvencionāla, gan bioloģiska. Tās klāstu iespējams nepārtraukti paplašināt un attīstīt, var veidot dažādas pārtikas piedevas. Mēs piedāvājam savus produktus arī citiem ražotājiem, piemēram, konditoriem, kas olbaltumu pulveri var izmantot savos izstrādājumos. Tie derēs gan veģetāriešiem, gan vegāniem, tādām ļaužu grupām, kurām ir dažādas alerģijas, daudz kas ir liegts, piemēram, rieksti. Arī kaņepes ir rieksti. Tāpat no kaņepju lapām var ražot tēju, iespējams, ka ar laiku mēs to iekļausim savā produktu portfelī. Savus produktus piedāvājam restorāniem, šobrīd tie ir iekļauti ēdienos, ko gatavo restorāna Kolonāde. Mūsu stāsti pavārus saista. Esmu runājis par sadarbību ar ātrās ēdināšanas restorānu Lido īpašnieku Gunāru Ķirsonu, kā arī Pure Chocolate vadītājiem. Par kaņepju proteīna pievienošanu saviem produktiem ir ieinteresējušies arī daži makaronu ražotāji.

Kā varat apvienot biznesu ar aktiera profesiju? Esat Dailes teātra štata aktieris.

Protams, ir tādi periodi, kad ir pasmagi, it īpaši tāpēc, ka manā uzņēmumā strādā vēl viens Dailes teātra aktieris – Dainis Grūbe, kurš atbild par pārdošanu un mārketingu. Kad mums izrādes pārklājas, mēģinām kaut kā izlavierēt. Tas ir iespējams, jo mūsdienās daudzas lietas notiek telefonā, kas ir kā tāda maza darba stacija. Šajā sezonā man ir divas lomas. Viena ir uzvedumā Kam no Vilka kundzes bail?, kurā spēlēju Džordžu, kas ir galvenā vīriešu loma. Tā ir ietilpīga luga. Tāpat es spēlēju bērnu izrādē Niķi un Riķi. Teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers mani pasargā (Smejas.)

Cik izrādes jums sanāk mēnesī spēlēt?

Vidēji kādas desmit. Tāpēc laiks ir jāmenedžē, lai arī tas lielais trakums ir beidzies. Agrāk esmu spēlējis pat 34 izrādes mēnesī.

Vai aktieri ir labi uzņēmēji? Vai Dailes teātrī ir vēl kāds, kas nodarbojas ar biznesu bez jums un Jura Žagara? Kādas aktiera prasmes palīdz uzņēmuma vadīšanā?
Iespējams, aktieriem nedaudz ir jāpiestrādā pie precizitātes un jākļūst pragmātiskiem, īpaši, ieslīgstot datu pasaulē. Man no bērnības patīk tehnoloģijas, interesē palīst mašīnai zem motora pārsega, saprast, kā lietas darbojas. Tas ļoti palīdz uzņēmējdarbībā. Skolā nīstā matemātika ir kļuvusi noderīga. Kad visi par kaut ko runā, cenšos parēķināt, nonākt pie skaitļiem, kuros ir daudz patiesības. Aktieri biznesā drīzāk ir izņēmums. Ir daudzi, kuri meklē, kā nopelnīt vairāk ar savu profesiju, īpaši filmējoties kino. Starptautiski pazīstami aktieri pārsvarā ir bagāti. Viņiem nav nepieciešams darboties biznesā, vai arī tad ir kādas īpašas intereses. Piemēram, Holivudas aktieris Kianu Rīvs (Keanu Reeves) ir izveidojis savu motociklu ražošanas kompāniju. Čalis, kuram, visticamāk, naudas netrūkst, kurš nopelna simtiem miljonu, daudz enerģijas un laika velta tieši motociklu ražošanai. Juris Žagars attīsta savu kalnu, jo tā ir viņa sirdslieta. Daži kolēģi teātrī ir centušies veidot aplikāciju, taču viņiem īsti nevedās ar rēķināšanu. Šajā ziņā man ir paveicies, man bija labi skolotāji.

Visu rakstu Vilina galvenās lomas lasiet piektdienas, 12.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 01. novembris plkst. 8:43

Pieprasījums pēc jēra gaļas tuvākajos pāris gados pasaulē turpinās pieaugt, prognozēja Latvijas...

2017. gada 30. oktobris plkst. 12:00

SIA Krogzeme ne tikai audzē un izplata upeņu stādus, bet arī veido...

2017. gada 30. oktobris plkst. 8:43

Brāļi Rūdolfs un Roberts Cešeiko atjauno novārtā pamesto Stelpes pienotavu, kur sākuši...

2017. gada 24. oktobris plkst. 18:58

Latvijas zemniekiem ir atšķirīgi viedokļi par ieceri līdz 2022.gadam pilnībā aizliegt...

2017. gada 24. oktobris plkst. 15:10

Eiropas Parlamenta deputāti otrdien atbalstīja ieceri līdz 2022. gada decembrim pilnībā aizliegt...

Nepalaid garām

Regulāras un pietiekamas investīcijas zīmolā ir ļoti nozīmīgas, jo tieši tas dod...

Uzņēmums Stats Serviss mainījis nosaukumu uz STATS RENT, turpina izstrādāt rentomāta projektu...

Nelīdzsvarotā būvniecības attīstība ar straujiem kāpumiem un kritumiem un atkarība no ES...

Lielākā Zviedrijas banka, vērtējot pēc aktīvu apjoma, Svenska Handelsbanken AB, paziņojusi, ka...

Šodien Jēkabpilī AS Virši-A atklās pirmo CNG jeb saspiestās dabasgāzes uzpildes staciju...

Skolēnu ēdināšana kļūst par sociālo uzņēmējdarbību....

No šīs sadaļas
2018. gada 11. janvāris plkst. 8:41

Ilgtermiņā IT uzņēmuma Fjord Software mērķis ir izveidot iekšēju inkubatoru, kur attīsta...

2018. gada 10. janvāris plkst. 11:09

Šogad apritēs pieci gadi, kopš Kristīne Baranovska kļuva par Kalvenes kafejnīcas un...

2018. gada 10. janvāris plkst. 9:44

SIA Enme ir izstrādājusi personāla vadības rīku, kas ļauj vadītājiem izprast un...

2018. gada 09. janvāris plkst. 9:17

Somai jābūt tādai, lai tā labi kalpotu – to varētu nēsāt ilgi...

2018. gada 08. janvāris plkst. 9:19

Kristofers Kozlovskis vēlas padarīt cilvēkus laimīgākus, palīdzot viņiem dzīvot tīrā un sakoptā...

2018. gada 03. janvāris plkst. 9:03

Šobrīd somu jomā aktuālas ir lakoniskas detaļas, labi materiāli un ērtība, tieši...

2018. gada 02. janvāris plkst. 9:25

Lai gan Latvijā kafiju neaudzē, te ir labas kafijas grauzdēšanas tradīcijas; grauzdētavas...

2017. gada 27. decembris plkst. 16:41

Sociālajiem uzņēmumiem Latvijā šobrīd ir tik lielas iespējas kā nekad agrāk...

2017. gada 21. decembris plkst. 11:10

EazyBI programmatūra palīdz izvērtēt uzņēmuma darbinieku efektivitāti un to lieto visā pasaulē...

2017. gada 19. decembris plkst. 9:18

Aksesuāru zīmola DDSLL Girls krāsainās somiņas lielākoties iegādājas pircēji ārpus Latvijas,...