Alūksnē uzbūvē tiltu, neārdot ezera krastus un gultni

2016. gada 27. jūlijs plkst. 11:50
Sadaļa: Būve
Dalies ar šo rakstu

Veicot Tempļkalna ielas gājēju tilta būvniecību Alūksnē, Madonas reģionālās vides pārvaldes prasība bija -  būvniecības procesā nemainīt Alūksnes ezera krastus un gultni, informē Alūksnes pašvaldībā.

Šāda prasība tika izvirzīta, jo Alūksnes ezers un tam līdzās esošā teritorija ir uzskatāma par kultūras pieminekļu aizsardzības zonu. Ezerā dzīvo dažādas zivju un vēžveidīgo sugas, kā arī aug  ūdens augi, un, aizskarot ezera krastus vai gultni, visticamāk, tiktu nodarīts kaitējums ezera ekosistēmai. Tādēļ Latvijā tradicionāli pielietoto tehnoloģiju tilta būvniecības procesā  veidot smilšu uzbērumus  nebija iespējams pielietot, skaidro Alūksnes pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas projektu vadītāja Sanita Adlere.

Tempļkalna ielas gājēju tilta būvniecību veica uzņēmuma  SIA Tilts komanda. Atbildīgais būvdarbu vadītājs, inženieris  Kirils Loškarjovs atklāj, lai  uzbūvētu tiltu,  tika izveidota vairāk kā desmit metru gara, tehnoloģiski sarežģīta iekārta ar  uzbīdīšanas mehānismu. Ar tās palīdzību bija iespējams  tilta konstrukciju pārbīdīt pāri  ezeram, tādēļ nebija nepieciešams ezerā veikt uzbērumus vai rakšanas darbus.

Ļoti svarīgs funkcionāls un estētisks elements ir arī  tilta LED apgaismojums. «Tempļkalna ielas gājēju tilta tektoniski vizuālo risinājumu var uzskatīt par tradicionālu, taču LED apgaismojums to padara laikmetīgu. Tilta apgaismojuma risinājuma būtiska kvalitāte ir gaismas krāsu maiņa, kas ļauj ik brīdi tiltu ieraudzīt citā tonalitātē. Tiltam izmantotie gaismas elementi ir  toleranti  pieskaņoti tilta konstrukcijai, tāpēc dienas laikā tie ir tikpat kā nemanāmi, vizuāli netraucē. Savukārt tumšajās diennakts stundās tilta apgaismojums ir ne tikai krāšņs dekoratīvs akcents, tam  ir arī svarīga funkcionāla nozīme – ceļš pār tiltu    ir labi pārskatāms, tādēļ  drošs un parocīgs gājējiem un riteņbraucējiem,» stāsta arhitekts, konkursa Gada labākā būve 2015    žūrijas loceklis Uģis Bratuškins.

Tilta agaismojuma projektēšanu un izveidi veica uzņēmums ArkiLED, kas jau ir veidojis  apgaismojumu vairākiem Latvijā nozīmīgiem arhitektoniskiem objektiem, piemēram, VID ēkai.

Šajā vasarā Tempļkalna ielas gājēju tiltam tika izveidota arī apskaņošana – darbdienu vakaros un brīvdienās uz tā skan īpaša mūzika.

Tempļakalna ielas gājēju tilts konkursā Gada labākā būve 2015     nominācijā  Inženierbūve ieguva 2. vietu, savukārt konkursā Latvijas  Būvniecības gada balva - nominācijā Jauna inženierbūve tiltam tika piešķirta trešā vieta.

 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi