Amerikāņu džinsus izgudroja latvietis

2017. gada 26. septembris plkst. 8:17
Autori: Alans Amrons - amerikāņu izgudrotājs, 40 patentu turētājs, DB viesautors*, Sagatavoja Didzis Meļķis
Sadaļa: Eksperti
Dalies ar šo rakstu

Kā izgudrotājam man līdzšinējos 68 dzīves gados ir savs «eirēka!» mirkļu krājums – tā milisekunde, kad prātā iešaujas lieliska ideja, kas vēlāk kļūst par patentu un galu galā nonāk lielveikalu plauktos.

Sava mūža labākos gadus esmu bijis izgudrotājs ASV, dzimis un audzis Ņujorkā, kādu laiku pavadījis Dienvidfloridā, bet tagad – Rīgā. Man patīk domāt lielas domas, sapņot ar vērienu un pārvērst savas idejas īstenībā.

Šeit, Latvijā, es beidzot arī sāku sekot savai mūža vēlmei – mācīt. Mācīt, iedvesmot un dalīties savās pieredzēs ar citiem. Vienmēr esmu teicis, ka no citu cilvēku veiksmes stāstiem var daudz ko mācīties, tomēr vēl jo vairāk – no viņu neveiksmēm. Es tās nesaucu par sarūgtinājumiem, nedz arī par izgāšanos, jo vienīgā izgāšanās ir tad, kad padodies. Un vispirms jau tādā gadījumā, ja tu nemaz nepamēģini.

Līmlapiņu izgudrotājs: Esmu vēstures daļa

Gribu ar jums dalīties stāstā par Rīgā dzimušu vīru, kurš pēc visiem parametriem ir «zilo džinsu tēvs». Jākobs V. Deiviss (Jacob W. Davis) bija šeit, Rīgā, dzimis un skolots drēbnieks, izgudrotājs un uzņēmējs, un tieši viņš radīja to, ko mūsdienās globāli pazīst kā Levi’s – iekārojamu preci visās pasaules malās. Amerikāņu uzņēmējs Līvajs Stross (Levi Strauss) bija J. Deivisa audumu piegādātājs. Viņš finansēja sākotnējo biznesu un šādi arī ieguva slavu savam vārdam uz mūžiem. Pārējais ir pasaules vēsture.

1831. gadā dzimis kā Jākobs Jufess, J. Deiviss 1854. gadā izceļoja uz Ņujorku, kur nomainīja savu vārdu uz pašlaik pazīstamo. Pēc diviem gadiem viņš no Meinas štata pārcēlās uz Sanfrancisko, līdz galu galā iedzīvojās Reno, Nevadas štatā. Pirms pāriet uz džinsiem, J. Deiviss Rīgā savu karjeru sāka kā drēbnieks – ar telšu un vezumu pārvalku, kā arī ar zirgu deķu šūšanu. Tā kā J. Deiviss Rīgā bija skolojies par drēbnieku, tad šūšanas darbnīcā viņš bija strādājis līdz pat izbraukšanai uz Ameriku 1854. gadā. Tad 1870. gadā kāda kliente viņam prasīja uzšūt viņas vīram ‒ meža cirtējam ‒ izturīgas darba bikses. Lai biksēm nostiprinātu spriedzes punktus, J. Deiviss lika lietā kokvilnas audeklu – vienkāršu, rupji austu drēbi ‒ un vara kniedes. Ja, lasot šo sleju, jums kājās ir džinsi, tad pastiepiet roku, sataustiet uz savām kabatām metāla kniedes un pateicieties J. Deivisam, kas džinsus ir padarījis tik izturīgus.


*kļuvis pasaulslavens, pateicoties savam izgudrojumam - līmlapiņām Post-it

Visu rakstu Amerikāņu džinsus izgudroja latvietis lasiet 26. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu