Digitāla valūta, tik vienkārša kā e-pasts, – izgudrota Latvijā

2017. gada 17. oktobris plkst. 8:13
Autors: Alans Amrons - amerikāņu izgudrotājs, 40 patentu turētājs, DB viesautors*, sagatavoja Annija Apsīte
Dalies ar šo rakstu

2009. gadā Satoši Nakamoto izgudroja Bitcoin ar mērķi radīt decentralizētu digitālo valūtu jeb tādu valūtu, kuru neizmanto bankas. Nakamoto izgudrojums sāka gūt reālo monetāro vērtību 2010. gadā, kad par 10 tūkst. Bitcoin varēja iegādāties picu. Šobrīd viens Bitcoin ir vērts 4500 ASV dolāru, kas nozīmē, ka pirms septiņiem gadiem nopirktā pica šobrīd maksātu 45 milj. dolāru.

Jutos apmulsis, dzirdot par visām digitālajām valūtām – Bitcoin, Ethereum, Litecoin un blockchain, tāpēc lūkoju par to painteresēties sīkāk. Uz sarunu aicināju Janu Peteru Jansenu, Coinweb izgudrotāju.

Mazliet par šīs jomas terminiem. Kriptovalūta ir digitāla valūta, kas radīta ar tiem pašiem principiem kā Bitcoin. Šobrīd ir simtiem alternatīvu kriptovalūtu, bet tikai dažas var patiešām reāli izmantot. Blockchain ir digitāla valūtu virsgrāmata, kurā tiek ierakstīti visi darījumi ar bitcoin, litecoin, ethereum vai citām valūtām. Šīs transakcijas tiek parādītas hronoloģiski un publiski. Lielie Bitcoin panākumi ir devuši iespēju ieraudzīt arī tā nepilnības. Bitcoin valūtai ir maksimālā šobrīd iespējamā jauda – septiņas transakcijas sekundē (tps). Tas ir nekas, ja salīdzina ar VISA sistēmas jaudu – 2000 tps. Jebkādi centieni palielināt Bitcoin jaudu ir beigušies ar neveiksmi. Padarīt Bitcoin par vērienīgāku sistēmu ir tehnisks izaicinājums, taču daudz grūtāk ir panākt vienošanos kopienā par kādu no Bitcoin jaudas palielināšanas priekšlikumiem. Ņemot vērā relatīvi zemo Bitcoin transakciju jaudu sekundē, darījumi ar Bitcoin ir kļuvuši diezgan dārgi. Reizēm par transakciju nākas maksāt trīs, četrus vai pat piecus eiro par parastu pārskaitījumu. Liela daļa neapmierināto lietotāju ir sākuši izmantot konkurējošās kriptovalūtas – Ethereum un Litecoin.

Alternatīvo kriptovalūtu parādīšanās ir novedusi pie jauna iemesla satraukumam – kā cilvēkam, kam ir līdzekļi Bitcoin valūtā, norēķināties ar cilvēku, kam ir līdzekļi Litecoin? COINWEB jeb MultiChain Token Platform ir 32 gadus vecā Latvijā dzīvojošā norvēģa Jana Petera Jansena izgudrojums, kas piedāvā šīs problēmas risinājumu. Apbrīnojamā sistēma ir izgudrota tieši Latvijā, savukārt patentēta tā ir ASV. Tā savieno trīs lielākās digitālu valūtu virsgrāmatas (Blockchain) – Bitcoin, Ethereum un Litecoin. Pie tam, sistēmas protokols ir izveidots tā, ka kriptovalūtu sūtīšana burtiski ir tikpat vienkāršā kā e-pasta nosūtīšana.

Visu rakstu Digitāla valūta, tik vienkārša kā e-pasts, – izgudrota Latvijā lasiet 17. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.


*kļuvis pasaulslavens, pateicoties savam izgudrojumam - līmlapiņām Post-it

LASI ARĪ:

Kas īsti ir beigelis?
Koka pulksteņi – izgudroti vēja pilsētā Liepājā
Amerikāņu džinsus izgudroja latvietis

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds