Atkritumu apsaimniekošana: Svarīgi visu izdarīt pareizi

2017. gada 11. septembris plkst. 10:07
Dalies ar šo rakstu

Latvijā ir iespējams nodrošināt visu veidu bīstamo un citu specifisko atkritumu savākšanu, bet ne pārstrādi, jo tas nebūtu ekonomiski un tehniski pamatoti, pirmdien ziņo laikraksts Dienas Bizness.

Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka, ka par bīstamajiem atkritumiem uzskatāmi tādi atkritumi, kuriem piemīt viena vai vairākas īpašības, kuras padara tos bīstamus. Atkritumu bīstamības īpašības ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos par atkritumu klasifikatoru un īpašībām, kuras padara atkritumus bīstamus. Latvijā ir iespējams nodrošināt visu veidu bīstamo atkritumu savākšanu. Tomēr, ņemot vērā Latvijas tautsaimniecības apmērus, nav iespējams nodrošināt visu veidu bīstamo atkritumu pārstrādi, jo nav ekonomiski un tehniski pamatoti izveidot pārstrādes iespējas visu veidu bīstamajiem atkritumiem, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ( VARAM) pārstāve Laura Jansone. Viņa skaidro, ka tāpēc daļa bīstamo atkritumu tiek izvesta pārstrādei uz citām Eiropas Savienības (ES) un trešajām valstīm. Lielākā izvesto bīstamo atkritumu plūsma ir svina akumulatori. Tāpat VARAM norāda, ka ES struktūrfondu apguves ietvaros atkritumu apsaimniekošanas komersantiem atklāta konkursa ietvaros būs pieejams līdzfinansējums no ES struktūrfondiem atkritumu pārstrādes infrastruktūras attīstībai.

Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kuri savāc un arī pārstrādā dažādus bīstamos atkritumus, sākot no baterijām un beidzot ar medicīnas atkritumiem. Viens no tiem ir AS A Holding. Uzņēmuma izpilddirektors Andrejs Morohins DB pastāstīja, ka uzņēmums pagājušajā gadā ir pārstrādājis vairāk nekā trīs tūkstošus tonnu bīstamo atkritumu, no tiem lielākā daļa ir nederīgas elektriskās un elektroniskās iekārtas. Viņš skaidro: «No bīstamo atkritumu saraksta uzņēmums pārstrādā elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus (EEIA), dažu bateriju un akumulatoru veidus, nolietotus transportlīdzekļus un medicīnas atkritumus. Pārstrādē iegūtie materiāli tiek pārdoti kā izejvielas otrreizējo materiālu pārstrādātājiem vai izmantoti kurināmo maisījumu izgatavošanai, tomēr neliela daļa turpmāk neizmantojamo materiālu tiek nodota apglabāšanai.» Savukārt SIA Ragn-Sells, kas nodarbojas arī ar medicīnas atkritumu savākšanu un pārstrādi, valdes loceklis Agris Markss uzsver, ka Latvijā ir ļoti svarīgi panākt plašāku izpratni par to, cik liela nozīme ir pareizai medicīnisko atkritumu apsaimniekošanai, jo šie atkritumi atšķirībā no sadzīves atkritumiem ir ar ļoti lielu risku – ja tie netiek pareizi savākti un iznīcināti, tad var nodarīt ļaunumu līdzcilvēku veselībai, jo ir potenciāli infekciozi.
Visu rakstu Svarīgi visu izdarīt pareizi lasiet 11. septembra laikrakstā Dienas Bizness.