Augļkopji: šā gada ābolu ražu slimības nav ietekmējušas

2011. gada 30. augusts plkst. 9:54
Autors: BNS
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Lai gan bumbieru raža šogad ir diezgan slikta, ābolu raža šogad lielā daļā Latvijas ir labāka nekā pērn. «Ir ziņas, ka Vidzemes pusē ābolu šogad nav īpaši daudz, taču kopumā ābolu šogad būs vairāk nekā pērn,» prognozēja Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte. Vienlaikus viņa apliecināja, ka šogad ābolu ražai dažādas slimības nav kaitējušas. «Tā ka būtu jāpievērš īpaša uzmanība slimību apkarošanai, šogad nav bijis,» uzsvēra LAA vadītāja.

Savukārt dārzkopības uzņēmuma Pūres dārzi direktors Edmunds Grīnbergs aģentūrai BNS pastāstīja, ka ābolu raža uzņēmumā šogad ir tāda pati kā pērn. Grīnbergs gan atzina, ka šogad āboli ienākušies ātrāk nekā pagājušajā gadā. «Vasaras ābolu realizāciju jau esam sākuši - veikalos jau ir nopērkami, savukārt septembra pirmajā dekādē sāksim rudens ābolu realizāciju,» norādīja Pūres dārzu direktors un piebilda, ka šogad ābolu cenas ir aptuveni par 5% augstākas nekā 2010.gadā.

Vienlaikus Grīnbergs teica, ka šogad ābolu ražai slimības nav kaitējušas. «Pret ābolu slimību - kraupi - veicam drošus aizsardzības pasākumus katru gadu,» uzsvēra Pūres dārzu vadītājs, taču minēja, ka šogad kraupja izplatībai laika apstākļi bijuši labvēlīgi. «Gads bija diezgan nepateicīgs, jo bija daudz nokrišņu, arī temperatūra bija augsta - bija kraupja attīstībai veicinoši apstākļi,» klāstīja Grīnbergs, vienlaikus sakot, ka profesionāliem audzētājiem ražu tas neesot ietekmējis.

Latvijas Valsts augļkopības institūta (LVAI) vadošā pētniece lauksaimniecības zinātņu doktore Māra Skrīvele aģentūrai BNS norādīja, ka ābolu ražas šogad ir ļoti dažādas. No aptuveni 30 šogad apsekotajām saimniecībām koptos ābeļdārzus slimības šogad apsēdušas neesot, viņa apliecināja un uzsvēra: «Ja dārzu kopj katru gadu, nevis tikai tad, kad ir raža, viss ir kārtībā - koki nav cietuši un ir raža, bet, ja par dārzu atceras tikai tajā gadā, kad tam ir raža, un vainagi nav veidoti, nekā laba nav.»

Pēc LVAI galvenās pētnieces teiktā, šogad ir izplatīta augļukoku slimība - augļu puve, jo laika apstākļi ir veicinājuši tās attīstību. «Dažādu puvju ir daudz, jo puve ir sēne, un sēnēm šogad ir labs laiks,» sacīja Skrīvele un paskaidroja, ka arī šīs slimības izplatību var novērst, ja dārzu kopj un augļukokiem katru gadu veido vainagu.

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu aizsardzības departamenta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija norādīja - lai gan VAAD novērojumos parastā augļu puve konstatēta lielākajā daļā no novērotajiem ābeļu dārziem un visos novērotajos bumbieru stādījumos, vairumā gadījumu bojāti tikai atsevišķi augļi. «Atšķirīga situācija var būt vērojama dārzos, kur nav veikti ierobežošanas pasākumi, vecos stādījumos vai mazdārziņos, kur parastā augļu puve var sabojāt lielu daļu no ražas,» kāstīja Jakobija un atzina, ka regulāri jāsavāc nokritušie puves bojātie augļi un jāizvāc no dārza, lai novērstu tālāku slimības izplatīšanās iespēju.

VAAD rīcībā nav informācijas, ka kāda no slimībām būtu izraisījusi būtiskus ražas zudumus. «Katrā laukā un dārzā ir atšķirīga situācija, un ražas iznākums ir atkarīgs ne tikai no slimību izplatības vai kaitēkļu darbības, bet arī no daudziem citiem faktoriem - laika apstākļiem, augsnes auglības, veiktajiem sējuma vai stādījuma kopšanas pasākumiem u.c.,» paskaidroja Jakobija.

Jau vēstīts, ka augļu koki Latvijā šogad kopumā pārziemoja samērā labi, taču daudzviet tiem postījumus nodarīja meža zvēri.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām