Biotehnoloģiskā fabrika jau nākamgad ķersies pie eksporta darbiem

2011. gada 01. novembris plkst. 10:26
Autors: Ritvars Bīders
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Latvijā un Baltijā vienīgā biotehnoloģiskā fabrika šogad saražojusi divas tonnas dabisko baktēriju masas, kas ir pietiekami, lai attīrītu 1000 tonnu ar naftas atkritumiem piesārņotas grunts. Tālāk uzņēmums plāno kāpināt ražošanas apjomus un meklēt produkta noietu ārvalstīs. Uzņēmums plāno arī sākt izmantot dabisko baktēriju masu arī rūpnieciski piesārņota ūdens attīrīšanā Rīgas ostas akvatorijā un Daugavā.

Šogad biotehnoloģiskā fabrika saņēmusi arī patentsu, kas apliecina bioloģiskās metodes izmantošanas efektivitāti piesārņotas grunts attīrīšanā.

SIA Eko osta vadītājs Andrejs Laškovs atzīst, ka tālākie uzņēmuma plāni saistīti arī ar baktērijas masas eksportu. Darbu pie šī projekta plānots uzsākt jau nākamgad.

Uzņēmuma vadītājs ieceri ražot eksportam vērtē kā reālistisku, jo grunts un ūdens attīrīšana ar bioloģisko  metodi, tajā skaitā izmantojot dabisko speciāli kopā ar Latvijas Universitātes zinātniekiem izaudzēto baktēriju masu, ir progresīva un videi draudzīgāka. Pašlaik Latvijā uzbūvētā biotehnoloģiskā fabrika ir vienīgā Baltijas valstīs, kas nodrošinās pieprasījumu.

Pašlaik saražotā baktēriju masa pamatā tiek izmantota ar naftas atkritumiem un pārstrādes produktiem piesārņotas grunts attīrīšanai Latvijā pirmajā grunts attīrīšanas fabrikā Emburgas pagastā, Jelgavas rajonā. Šogad Emburgā tikušas attīrītas vairāk nekā 750 tonnas piesārņotas grunts, kas tiks izmantota ceļu remontos, būvniecībā. Ņemot vērā to, ka baktēriju materiāls strādā tikai temperatūrā virs +5 grādiem, līdz ar aukstās sezonas iestāšanos darbi tiek apstādināti.

Biotehnoloģiskā fabrika savu darbu uzsāka 2010.gada vasarā. Projekta kopējās izmaksas veido 449 tūkstošus latu, no kuriem Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 103 tūkstoši latu, SIA Eko osta investējusi 358,5 tūkstošus latu. Projekts realizēts sadarbībā ar LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtu.

Uzņēmums SIA Eko Osta dibināts 1999. gadā un specializējas dažādu videi bīstamo atkritumu apsaimniekošanā:

 • ar naftas produktiem piesārņoto balasta ūdeņu , notekūdeņu pārstrāde un attīrīšana;
 • šķidro degvielas atkritumu, ieskaitot organiskos šķīdinātājus, utilizācija;
 • ar naftas produktiem piesārņotas augsnes/grunts attīrīšana;
 • izlietoto eļļas filtru savākšana un utilizācija;
 • atstrādāto eļļu un naftas produktu atlikumu savākšana un utilizācija;
 • ar naftas produktiem piesārņoto ūdeņu attīrīšanas iekārtu projektēšana, būvniecība un tehnoloģiskā pārbaude.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām