Start-up

Blockchain Centre Vilnius dibinātājs: «Man bija lieka nauda, un izlēmu ieguldīt to šādi»

Anda Asere, 11.10.2018

Blockchain Centre Vilnius atrodas Viļņas modernajā biznesa centrā Green Hall, apdzīvojot divus stāvus.

Foto: Publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Blokķēdes tehnoloģijas kopdarba telpa Blockchain Centre Vilnius darbojas kopš šā gada janvāra, un šobrīd tajā piedalās deviņi šīs jomas jaunuzņēmumi

«Man bija lieka nauda, un izlēmu ieguldīt to šādi. Es iepriekš tehnoloģiju biznesā esmu labi nopelnījis. Ir labi dalīties savā turībā un ieguldīt šādā projektā, vēlos palīdzēt valstij virzīties uz priekšu un cilvēkiem realizēt īstus projektus, kas padarītu pasauli labāku, radītu jēgpilnas izmaiņas, jauniem cilvēkiem ļautu piekļūt kapitālam. Te vairāk ir runa par atbalstu, labiem kontaktiem,» saka Antans Gouga (Antanas Guoga), Blockchain Centre Vilnius dibinātājs. Viņš ir arī Eiropas Parlamenta deputāts.

Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Šobrīd centrā strādā deviņas kompānijas, kas izmanto 42 galdus kopdarba telpā. Daļa no tām centrā atrodama katru diena, daļa cilvēku iegriežas vien pa retam. «Mēs esam zināšanu centrs. Piesaistām mentorus – cilvēkus no visas pasaules, kam ir vispusīgas zināšanas par blokķēdes tehnoloģiju un kuri var dot padomus juridiskajos, tehnoloģiju, viedo līgumu, biznesa attīstības, mārketinga un citos jautājumos. Ņemot vērā, ka blokķēdes tehnoloģija ir jauna, tirgū joprojām ir uzticības trūkums, un šajā centrā mēs cenšamies to veidot,» saka Žigimants Zabieta (Zygimantas Zabieta), Blockchain Centre Vilnius sociālo mediju un pasākumu koordinators. Lai to panāktu, centra mentori veic padziļinātu kopstrādes telpas potenciālo dalībnieku izpēti, lai atlasītu labus projektus. Kad investori interesējas par konkrētiem projektiem, viņi jau zina, ka tie ir izturējuši pirmo pārbaudi. «Ja ielaidīsim te lapsas, tās nogalinās visas vistas. Mums jābūt īpaši uzmanīgiem, lai neielaistu krāpniekus, jo tas visu sabojātu. Protams, šajā industrijā pasaulē ir krāpšanas mēģinājumi, un reizēm krāpnieki klauvē arī pie mūsu durvīm. Mūsu darbs ir visus rūpīgi izvērtēt,» viņš uzsver. Pirmais atlases kritērijs – vai konkrētajam produktam tiešām vajadzīga blokķēde.

Laba koncepcija

Kopdarba vieta ar šauru specializāciju, piemēram, blokķēdes, ir laba koncepcija, jo tā stimulē sinerģiju starp blokķēdes kopienas spēlētājiem, tomēr tādā mazā pilsētā kā Viļņa ir izaicinājums šādā kopdarba vietā sasniegt kritisko masu, lai radītu šo sinerģiju. Katrā ziņā Lietuva ir laba vieta blokķēdes komūnas veidošanai, jo tajā ir pasaules līmeņa blokķēdes uzņēmēji, kas īstenojuši veiksmīgus pirmreizējos kriptovalūtu piedāvājumus jeb ICO, piemēram Bitdegree, un ir izveidojuši lielisku kontaktu tīklu starp pasaules vadošajiem blokķēdes investoriem, viedokļu līderiem un citiem kopienas spēlētajiem,» saka Mikus Losāns, CryptoPolice līdzdibinātājs. CryptoPolice ir uz komūnu balstīta interneta krāpniecības identifikācijas platforma. Viņš uzskata, ka šāds centrs Lietuvā ir laba vieta tīklošanās pasākumiem un kontaktiem, bet, lai sasniegtu kritisko masu ar aktīviem blokķēdes uzņēmumiem, trūkst globāli nozīmīga industrijas investora, kas iegulda tieši šī centra uzņēmumos, vai kāda globāli nozīmīga akseleratora. Labs piemērs ir Šveicē esošais Crypto Valley Labs, kur vienā ēkā ir vairāk nekā simt aktīvu blokķēdes uzņēmumu, vai arī Šveicē esošais Trust Square, kas ir globāli lielākā blokķēdes kopdarba vieta ar 3000 m2.

Visu rakstu Izaicinājums – attaisnot cerības lasiet 11. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.