Brīvās naudas – vairāk

2015. gada 01. jūnijs plkst. 9:16
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Nerezidentu noguldījumu apjomi pārsniedz vietējo depozītu apmērus, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Uzlabojoties iedzīvotāju ieņēmumiem, palielinās arī naudas apjoms, ko viņi nogulda bankās – tiesa gan, zemo likmju dēļ liekie līdzekļi tiek turēti kontos, un lēnām izvēle sliecas par labu alternatīviem ieguldījumiem. Neskatoties uz augstākām likmēm atsevišķu valūtu depozītiem, eksperti norāda, ka valūtu svārstību rezultātā ieguvums var nebūt tik liels, kā gaidīts.

Kontos pieaugums

Šī gada pirmajā ceturksnī kopējais noguldījumu apjoms bankās sasniedzis 22,3 miljardus eiro, kas ir par 17% vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā. Skatoties uz noguldījumu struktūru, pēdējā gada laikā būtiskas izmaiņas nav vērojamas, jo rezidenti savu naudu aizvien nav ieinteresēti noguldīt termiņdepozītos, bet tur kontos kā pieprasījuma noguldījumus – to summa sasniegusi 10 miljardus eiro, savukārt īstermiņa noguldījumi (līdz gadam) sasnieguši 7,44 miljardus eiro.

Swedbank Uzkrājumu un apdrošināšanas atbalsta daļas vadītājs Reinis Jansons stāsta, ka privātpersonu rezidentu noguldījumu tendences bankā ir līdzīgas kā tirgū kopumā. «Jāteic, ka depozītu pieaugums gada sākumā ir samērā netipiska parādība, un pēdējo gadu laikā šajā periodā drīzāk novērojām noguldījumu kritumu. Šobrīd šķiet, ka iedzīvotāju patēriņš nespēj tikt līdzi viņu ienākumu pieaugumam, savukārt tas ļauj domāt par potenciālu patēriņa kāpumu,» domā speciālists. «Tas ir līdzīgi kā lokomotīvei, kurai, uzsākot kustību, rūkoņa ir lielāka par ātrumu, bet tas mainās, līdz ko tā ieskrienas,» viņš salīdzina.

Uzņēmumu rezidentu noguldījumi tirgū, līdzīgi kā privātpersonām, gada sākumā pieauguši netipiski iepriekšējiem gadiem. Pirmā ceturkšņa pieaugums divas reizes pārsniedz privātpersonu noguldījumus, sasniedzot 1,2% pieaugumu. Ievērojami lielāks gan ir nerezidentu pienesums noguldījumos, sasniedzot 4,7%. Pēdējo pāris ceturkšņu laikā vērojama interesanta tendence – nerezidentu noguldījumu apjoms pirmo reizi kopš 2005. gada pārsniedzis vietējo depozītu summu, sasniedzot 12,2 miljardus eiro. Jau pirms kāda laika gan ārvalstu, gan vietējie eksperti izteica bažas par pārāk augsto nerezidentu noguldījumu īpatsvaru mūsu kredītiestādēs, taču Nordea bankas ekonomikas eksperts Gints Belēvičs uzskata, ka riskus Latvijas banku sektoram tas visdrīzāk nerada, jo vietējie iedzīvotāji lielākoties izmanto to kredītiestāžu pakalpojumus, kuras neapkalpo nerezidentus.

Visu rakstu Brīvās naudas – vairāk lasiet 1. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu