Lauksaimniecība

Cenu šūpoles zemniekiem ir apnikušas

Sandra Dieziņa, 10.01.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Strauja piena iepirkuma cenas krituma dēļ zemniekiem var nākties likvidēt ganāmpulkus, apsver sadarbību ar citām valstīm, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Lai stiprinātu savas pozīcijas, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) Piena grupas rīkotās sanāksmes laikā otrdien 18 piena kooperatīvu pārstāvji vienojās par kopīgu sadarbību. Kā informē LLKA, piena kooperatīvi apvienos spēkus piena tirgus problēmu risināšanai. Kooperatīvu sadarbības mērķis ir vispirms panākt, lai situācijās, kad globālā tirgus ietekmē mazinās industriālo piena produktu cenas, notiktu saprātīgs dialogs ar piena pārstrādes uzņēmumiem par piena iepirkuma cenu.

Tieši pagājušā gada nogales pēdējās divās darbadienās vairums Latvijas piena kooperatīvu saņēmuši paziņojumu no pārstrādes uzņēmumiem par iepirkuma cenu krasu samazinājumu – vidēji par pieciem centiem, neizskaidrojot tik krasa cenas krituma iemeslus un izvairoties no dialoga ar kooperatīviem, pauda asociācija.

Kā sanāksmes laikā atzina LLKA Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane, piena cenas samazinājums par 5–7 eirocentiem/kg nozīmē tikai to, ka zemnieki nevarēs izturēt tādu piena cenu kritumu un ganāmpulki kļūs mazāki. «Šīs cenu šūpoles zemniekiem ir apnikušas. Ne tikai pārstrādātājiem ir pieaugusi degvielas cena, elektrības izmaksas un minimālā alga, bet arī zemnieku tas skar. Zemnieki jau pateica – vieglāk iesēt graudus, divus mēnešus gadā pastrādāt un viss. Piensaimniecībā jāstrādā 365 dienas gadā un brīvdienu nav. Ja Dūklava kungs teica, ka piensaimniecībai ir nākotne Latvijā, tad pēc šiem cenu kritumiem uzskatu, ka nākotnes nav,» pauda Feldmane. Īpaši grūti ir savākt pienu, braucot pa izdangātajiem lauku ceļiem, kas veido papildu izmaksas.

Visu rakstu Cenu kritums raisa bažas lasiet trešdienas, 10.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru