Lauksaimniecība

Cidoniju audzēšanas bums

Sandra Dieziņa, 18.06.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krūmcidoniju platības Latvijā pēdējos desmit gados palielinājušās vairāk nekā četras reizes, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Audzētāji neslēpj – vēl ir, kur plesties, taču jādomā par jauniem eksporta tirgiem un augļu pārstrādi. Pieprasījums pēc cidonijām ir lielāks nekā piedāvājums, DB stāsta Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrības Latvijā pārstāvis, uzņēmuma SIA Cooperative valdes priekšsēdētājs Nauris Jurgenbergs. Šobrīd cidonijas ir vajadzīgas un pieprasītas, bet jādomā, lai nenonāktu līdz pārprodukcijai. Tirgus attīstās, krūmcidoniju platības ir augošas un, visticamāk, vēl augs, paredz N. Jurgenbergs. Viens no motivējošiem pasākumiem ir Eiropas Savienības atbalsts stādījumu ierīkošanai, ko izmanto lauksaimnieki.

«Interese darboties ir ļoti liela. Cilvēki vairs negrib iznomāt savus laukus lielajām saimniecībām, bet meklē iespējas pašiem saimniekot savā zemē un audzēt produkciju,» zina teikt N. Jurgenbergs. Viņam piederošais Cooperative cidonijas pārstrādā jau trīs gadus – pirmajos divos gados uzņēmums orientējās uz cidoniju iepirkšanu un pakalpojumu sniegšanu sadarbības partneriem, bet šogad jau sākta sīrupu un sukāžu ražošana.Biedrība apvieno cidoniju audzētājus un pārstrādātājus, taču, kā uzsver N. Jurgenbergs, labprāt savās rindās redzētu arī inženierus, kas varētu meklēt risinājumus augļu novākšanas mehanizēšanai. Tā šobrīd ir nozīmīga problēma nozarē, jo ar cidoniju novākšanas mehanizāciju neviens īpaši nav nodarbojies.

Ar esošajām cidoniju platībām sukāžu ražotājus ir iespējams apgādāt, taču, perspektīvā raugoties, ja būtu vajadzība veikt piegādes saldējumu vai kādu citu produktu ražotājiem, platības būtu jāpalielina, spriež eksperti. Cidoniju eksports nav liels, galvenokārt ārvalstīs tiek realizētas sulas, sīrupi un sukādes. Galvenās eksporta valstis ir Francija, Somija, Lietuva, Igaunija, Polija, Austrija. Perspektīvs tirgus ir Ķīna. Šogad Cooperative sācis strādāt ar kādu Austrijas kompāniju. N. Jurgenbergs teic, ka eksports lielākoties ir nelielos apjomos. Lai eksportu palielinātu, jāveic vairāki nopietni mājasdarbi. Viens no lielākajiem cidoniju eksportētājiem ir SIA Rāmkalni Nordeco. Kompānijas īpašnieks Viktors Grūtups atklāj, ka cidoniju produktus eksportē jau septīto gadu un tie galvenokārt tiek realizēti Lietuvā, Igaunijā, Beļģijā, Vācijā. Arī Polijas tirgū Rāmkalni Nordeco realizē cidonijas, bet pēdējā laikā poļi paši sākuši audzēt šo vērtīgo augu. Nule kā pirmā partija aizsūtīta uz Japānu, un rāmkalnieši gaida atsauksmes.

Visu rakstu Cidoniju audzēšanas bums lasiet pirmdienas, 18.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru