Daļai uzņēmumu datu regulas ieviešana prasīs krietnus resursus 

Daļai uzņēmumu, gatavojoties Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanai, nāksies gan koncentrēt darbinieku resursus, gan investēt jaunās tehnoloģijās, atsaucoties uz Dienas Biznesa rīkotajā konferencē Organizācijas un dati izskanējušo ekspertu viedokli, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness. 

Žanete Hāka, 04.4.2017
1/38

Foto: Edijs Pālens/LETA

2018. gada maijā spēkā stāsies jaunā ES Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR), kura definē personas datu apstrādes mērķus, procesus un tehnoloģiju pielietojumu, un būs saistoša visām organizācijām, kuras apstrādā ES pilsoņu datus. Praksē tā nosaka striktākus pienākumus visām klientu un darbinieku datu ieguvē, apstrādē un glabāšanā iesaistītajām pusēm, un paredz būtiski augstākus sodus par šo pienākumu nepildīšanu.

Kā liecina ES informācija, regulā ietilpst arī tādi nosacījumi kā skaidri apstiprinoša klienta piekrišana privāto datu apstrādei, kas sniegs patērētājiem vairāk kontroles par to, kā tiek izmantoti viņu sniegtie privātie dati. Tas var nozīmēt ķeksīša ievilkšanu, apmeklējot tīmekļa vietni, vai cita veida paziņojumu vai darbību, kas nepārprotami liecina par piekrišanu personas datu apstrādei. Par piekrišanu nevarēs uzskatīt neiebilšanu, lauciņus, kas atķeksēti jau iepriekš. Tāpat regula ietver tiesības tikt aizmirstam, nodrošinot patērētājam iespēju vienkārši atsaukt sniegto piekrišanu. Personām būs tiesības zināt, ja dati ir uzlauzti, bet uzņēmumiem būs, cik drīz vien iespējams, jāziņo dalībvalsts uzraudzības iestādei par nopietniem pārkāpumiem saistībā ar datiem, lai lietotājam būtu iespēja veikt atbilstošus pasākumus. Tāpat regula paredz, ka nosacījumiem būs jābūt uzrakstītiem vienkāršā valodā, tādējādi uzņēmumiem ir jāpārtrauc prakse privātuma atrunas publicēt sīkiem burtiņiem, kā arī informācija ir jāsniedz vienkāršā valodā un viegli izlasāmā drukā.

Tuvojoties regulas ieviešanas datumam, uzņēmumu aktivitāte datu revidēšanā palielināsies, taču nevajadzētu šos procesus atlikt uz pēdējo brīdi, jo steigā to izdarīt nevarēs – tam vajadzīgs gan laiks, gan resursu, uzsvēra eksperti.  

Visu rakstu Var nākties mainīt domāšanu iespējams izlasīt otrdienas, 4.aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness, 6.lpp.! Galerijā augstāk iespējams ielūkoties konferences norisē!