Darba intervija kā pirmais randiņš

2018. gada 19. februāris plkst. 11:10
Autors: Elīza Grīnberga - speciāli DB
Sadaļa: Karjera
Dalies ar šo rakstu

Darba interviju var salīdzināt ar pirmo randiņu - ja viss rit mierīgi, ierastā veidā un tradicionāli – tās laikā kļūst garlaicīgi un interese vienam par otru neveidojas, tādēļ darba devējam jāpārsteidz, jāieinteresē no pirmās tikšanās, intervijā norāda Tele2 Personāla vadības departamenta direktore Aija Bite-Ozere.

Kā pēdējā laikā mainījusies HR vide, ņemot vērā jaunās paaudzes ienākšanu, kādas ir viņu prasības un kāds atbildības līmenis?

Uzņēmuma panākumu un rezultātu pamatā vienmēr ir bijis labs, zinošs un entuziastisks darbinieks. Šī paradigma ir bijusi nemainīga jau vairākus gadu desmitus, un pat uzņēmējdarbībā, ieplūstot robotizācijas vēsmām, visur centrā paliek cilvēks. Mūsdienās izaicinājums ikvienam HR speciālistam ir atrast tādu entuziastisku cilvēku un viņu noturēt.

Kāpēc darbiniekus šobrīd ir tik grūti atrast un kāpēc - grūti noturēt?

Mūsu sabiedrība noveco, ik gadu tirgū ienāk aizvien mazāk jauna darba spēka - 20 gadu laikā jaunpienācēju skaits samazinājies no 40 uz 20 tūkstošiem jauniešu, kas ik gadu papildina darba ņēmēju ierindas. Turklāt daži no tiem nemaz neraujas darba gaitās - 17% jauno cilvēku līdz 30 gadu vecumam nestrādā un nekad nav strādājuši. Attiecīgi cīņa par atlikušiem jaunajiem prātiem kļūst aizvien sīvāka, no kā arī izriet atbilde, kāpēc ir grūti viņus noturēt. Gan jauniesācēji, gan arī rūdīti speciālisti labi apzinās, ka var prasīt no darba devēja vairāk un darba devējam arī jāspēj piedāvāt vairāk. Šeit gan es gribētu uzreiz nodalīt atalgojumu no citiem labumiem.

Cik lielu algu vēlas saņemt mūsdienu jaunieši, uzsākot darba gaitas?

Protams, atalgojums ir būtisks - 56% jauniešu vecumā no 15 līdz 30 gadiem ir gatavi iesākt darba gaitas par atalgojumu 500-700 eiro robežās. Zemāku par 500 eiro atalgojumu gatavi saņemt pārsvarā tikai jaunieši līdz 19 gadiem. Jo pieaugušāks jaunietis, jo lielākas gaidas par atalgojumu. Tā 48% jauno cilvēku vecumā no 25 līdz 30, būtu gatavi uzsākt darba gaitas savā izvēlētajā nozarē par atalgojumu, kas pārsniedz 1000 eiro uz rokas, liecina mūsu kompānijas veiktais pētījums.

Pilnu interviju iespējams izlasīt pirmdienas, 19.februāra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu