Dāvana jaunajai valdībai

2018. gada 13. decembris plkst. 8:49
Sadaļa: Likumi
Dalies ar šo rakstu

Solidaritātes nodokļa likums ir spēkā, bet tam no 2019. gada 1. janvāra nebūs likmju, tās būs jānosaka valdībai, kura vēl nav tapusi

Tāds ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas darba rezultāts, vērtējot piedāvātos grozījumus Solidaritātes nodokļa likumā.

DB jau vēstīja, ka Solidaritātes nodokļa (SN) likums kā tāds tika iesniegts 2016. g. valsts budžeta paketē. Satversmes tiesa pērn oktobrī lēma, ka šādu nodokli parlaments drīkstēja ieviest, tomēr dažādas šī nodokļa likmes atkarībā no nodarbinātās personas statusa atzina par Satversmei neatbilstošām. Lai valdībai dotu laiku sakārtot neatbilstīgās likmes, Satversmes tiesa noteica, ka esošās likmes drīkst palikt spēkā vēl līdz šā gada beigām. Tomēr valdība grozījumu projektu Saeimai iesniedza vien šā gada 4. decembrī. Valdība lūdza Saeimai izskatīt projektu, pēc vairāku deputātu domām, neticamā ātrumā un ieteica atbalstīt visiem SN maksātājiem noteiktu augstāko likmi 35,09%, turklāt no 2019. g. šis nodoklis būtu jāmaksā personām, kuru gada ienākumi pārsniegtu 62 800 eiro.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Sēdē izskanēja vairākas alternatīvas: aizstāt to ar vēl progresīvāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi, kas, pēc dalībnieku sacītā, varētu būt 55% apmērā, atcelt SN un vienlaikus atcelt arī valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksu maksimālo apmēru, bet tajā pašā laikā varētu tikt ierobežoti pabalstu (darba nespējas, bezdarba) apmēru griesti. Attiecībā uz SN pārcelšanu jaunā IIN progresivitātes pakāpē, Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis atgādināja, ka 80% no IIN nonāk pašvaldības rīcībā, savukārt SN maksātāji pamatā mīt Pierīgā, un, iespējams, tieši tādēļ, lai nauda nenonāktu jau tā lielajos šo pašvaldību budžetos, nevis valsts makā, arī ticis izveidots SN. Saeimas deputāti Juris Pūce un Gatis Eglītis uzsvēra, ka neredz iespēju lielā steigā akceptēt pašreizējās valdības pēdējā brīdī atnestos grozījumus un šis uzdevums ir jāuztic nākamajai valdībai. Tā kā šis priekšlikums arī guva komisijas atbalstu, tad, tam paliekot nemainīgam, būs jautājums par to, vai SN likums var darboties ar likmēm, kuras saskaņā ar Satversmes tiesas nolēmumu no 2019. gada 1. janvāra nevar būt spēkā.

Visu rakstu Dāvana jaunajai valdībai lasiet 13. decembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds