Dekoratīvie stādi aug griezdamies

2015. gada 30. aprīlis plkst. 9:09
Dalies ar šo rakstu

Dekoratīvo stādu audzēšana pēdējos pāris gados ir uzņēmusi 
apgriezienus, investīcijas sāk nest atdevi, apgrozījums palielinās, savukārt importa apjoms – samazinās
, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Eiropas valstīs, tostarp arī Latvijā, dārzkopība ar katru gadu attīstās jo vairāk, tā savā ziņā ir tāda kā modes tendence, kuru veicina izpratne par zaļā dzīvesveida priekšrocībām, atzīst Latvijas Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš. Pēc viņa teiktā, dekoratīvo stādu audzēšanas un realizācijas apjomi Eiropā kopumā ir palielinājušies aptuveni par 5%.


Atdeve no investīcijām


Stādu audzētāju biedrībā šobrīd ir 110 uzņēmumi, bet kopumā ar stādu audzēšanu un tirdzniecību Latvijā nodarbojās 180 uzņēmumi, no kuriem 160 audzē dekoratīvos stādus. A. Vītoliņš stāsta, ka pēdējos divos gados stādu audzētāju apgrozījums ir būtiski palielinājies, kopumā aptuveni par 10%. Par to liecinot biedrības veiktā stādu audzētāju aptauja. A. Vītoliņš informē, ka lielo stādu audzētavu apgrozījums pēdējo pāris gadu laikā ir palielinājies aptuveni par 5%, bet mazie stādu audzētāji palielinājuši apgrozījumu pat par 20 līdz 25%. Viņš konstatē, ka stādu audzētājiem sāk atpelnīties pēdējo gadu laikā veiktie ieguldījumi tehnikas iegādē, siltumnīcu būvniecībā u.c. Tās bijušas gan uzņēmēju privātās investīcijas, gan ES struktūrfondu piesaistītie līdzekļi.


Liels reeksporta apjoms


Dekoratīvo stādu eksports nav liels, aptuveni 5%. Galvenie eksporta tirgi ir Lietuva, Igaunija, arī Zviedrija, Somija un Krievija, informē A. Vītoliņš. Pēc biedrības rīcībā esošajiem datiem, Latvijā ir viens no lielākajiem reeksporta apjomiem ES, jo Latvija ir tilts starp Eiropu un Krieviju. 


Joprojām diezgan liels dekoratīvo stādu apjoms tiek importēts.

Vienā no deviņām Latvijas valsts mežu kokaudzētavām Sēklas un stādi, kura specializēja ir tieši dekoratīvo stādu audzēšanu - Kalsnavas kokaudzētavā - 2014. gadā visvairāk pārdota bijusi hibrīdapse - realizēti aptuveni 504 tūkstoši stādu. Savukārt par kopējo summu 308 tūkstoši eiro realizēti 88,4 tūkstoši citi dekoratīvo stādu, stāsta Kalsnavas kokaudzētavas vadītājs Jānis Lapše.

Visu rakstu Dekoratīvie stādi aug griezdamies lasiet 30. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu