ECB beidz drukāšanas ēru

2018. gada 14. decembris plkst. 7:32
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

ECB noslēdz savu kvantitatīvo mīkstināšanu laikā, kad skatījums uz ekonomiku pasliktinās.

Šīs nedēļas otrajā pusē finanšu tirgus dalībnieku uzmanība tika pievērsta šā gada pēdējai Eiropas Centrālās bankas (ECB) sanāksmei. Pēdējā laikā lielāks satraukums pārņēmis finanšu tirgus, un arī pieņēmumi par ekonomikas izaugsmi nākotnē kļuvuši krietni mērenāki. Rezultātā tika gaidīts, kādā omā uz notiekošā fona būs vecā kontinenta galvenais baņķieris Mario Dragi. Tāpat šai sanāksmei bija jābūt zīmīgai ar to, ka formāli tiek paziņots par eiro drukāšanas programmas noslēgšanu. To ECB arī izdarīja, kas iezīmē veselas ēras beigas.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Kopējā bilde daudzus tirgus dalībniekus gan atstājusi visai domīgus. Proti, ekonomikas stimuli tiek izbeigti brīdī, kad skatījums uz ekonomiku pasliktinās. Šīs sanāksmes laikā ECB ziņoja, ka cērp gan savu šā (par 0,1 procentpunktu līdz 1,9%), gan nākamā gada (par 0,1 procent- punktu līdz 1,7%) eirozonas ekonomikas izaugsmes aplēsi. M. Dragi atzina, ka politiskā neskaidrība, tirdzniecības kari un finanšu tirgu nestabilitāte risku balansu sākusi iesviest ēnas pusē.

Daži teic, ka šādu soli ECB drīzāk liek spert tas, ka sāk beigties iestādes «munīcija» (cik ilgi ECB var uzpirkt vērtspapīrus?), nevis tam ir ļoti pārliecinošs ekonomiskais pamatojums. Katrā ziņā kādas plašākas ekonomikas problēmas Eiropā tuvākajā laikā būtu ļoti nevēlamas, ja skatās no tā skatu punkta, ko tādā brīdī varētu darīt ECB. Likmes jau tā ir rekordzemas, un varētu teikt, ka monetārā politika joprojām ir eksperimentāli stimulējošā stadijā. Salīdzinājumam – piemēram, ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) pie kādām problēmām jau tagad ir radījusi zināmu telpu, lai varētu cirpt likmes (un FRS savu QE jau sen kā ir noslēgusi). M. Dragi, atbildot uz līdzīgu jautājumu (vai ECB nav noraizējusies par to, ka tai varētu nepietikt rīku jaunas lejupslīdes apkarošanai), norādīja – ECB vienmēr ir noraizējusies, bet bankai esot instrumenti jebkuras lejupslīdes apkarošanai.

Visu rakstu ECB beidz drukāšanas ēru lasiet piektdienas, 14.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!


Dalies ar šo rakstu