Farmācijas industrija mediķiem, asociācijām un aptiekām pērn izmaksājusi gandrīz 3 miljonus eiro

2016. gada 05. septembris plkst. 11:08
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Pērn farmācijas industrija mediķiem, asociācijām un aptiekām izmaksājusi gandrīz trīs miljonus eiro. Par to liecina Veselības Inspekcijas publiskotie dati. Latvijas Radio izpētījis, ka līderos ir Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, kas atbalstīta ar aptuveni 132 tūkstošiem eiro.

Tas gan nenozīmē, ka farmācijas nozares uzņēmumi šo summu izmaksājuši slimnīcai, jo maksāts piemēram, par ārstu braucieniem uz ārzemju kongresiem un dažādiem semināriem slimnīcā. Pie gandrīz tikpat liela atbalsta ticis Neiroloģijas attīstības fonds un Latvijas Endokrinologu asociācija.

Par ko tad farmācijas uzņēmumi maksājuši? Papildus ziedojumiem medicīnas organizācijām un apmaksātiem ārzemju braucieniem, farmācijas uzņēmumi gan atbalstījuši dažādus seminārus Latvijas ārstiem, gan arī paši rīkojuši seminārus. Dati arī parāda, ka farmācijas uzņēmumi mediķus ved biznesa pusdienās, reizēm uz visai smalkām vietām, piemēram, restorānu Bibliotēka Nr.1.

Dažādām mediķu biedrībām un asociācijām farmācijas industrija maksā arī par sēdēm, stendiem kongresos un uzkodām dažādos pasākumos. Kā norāda farmācijas uzņēmumi, maksājot par asociāciju sēdēm, apmaksāts tiek, atkarībā no uzņēmuma, vai nu telpu noma, vai ārstu ceļa izdevumi, arī uzkodas vai tehnisko nodrošinājumu, liecina veiktais pētījums.

Kopā farmācijas firmas ar dažādiem maksājumiem atbalstījušas vairāk nekā 1000 Latvijas veselības aprūpes speciālistu.

Lielākais maksājums - 44 tūkstoši eiro - ir farmācijas uzņēmuma KRKA Latvija ziedojums Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijai. Lieli ziedojumi no farmācijas uzņēmumiem tikuši arī Latvijas Kardiologu biedrībai (25 tūkst. eiro), Neiroloģijas attīstības fondam (22 tūkst. eiro).

Ja skatās atsevišķu ārstu braucienus, tad redzams, ka daudzi nozares top speciālisti ir augšgalā, piemēram, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja Klīnikas vadītāja asoc. prof. Gunta Purkalne, kas farmācijas uzņēmumu apmaksātos braucienos 2015. gadā devusies 8 reizes. Viņas braucieni farmācijas uzņēmumiem izmaksājuši gandrīz 15 tūkstošus eiro.

Otrajā vietā ir Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, endokrinologs Ingvars Rasa. Viņš pērn devies 10 braucienos un no farmācijas firmām tam saņēmis vairāk nekā 13 tūkstošus eiro lielu atbalstu. Visvairāk atbalstīto ārstu trijnieku noslēdz onkoloģe ķīmijterapeite Signe Plāte. Viņas pieci braucieni 2015. gadā farmācijas firmām izmaksājuši gandrīz 12 tūkstošus eiro.

Plašāk pētījums tiks publiskots raidījumā Īstenības izteiksme.

 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds