Fondu ietekme ir pārspīlēta

2017. gada 04. augusts plkst. 6:46
Sadaļa: Būve
Dalies ar šo rakstu

Eiropas fondu ietekme ir pārspīlēta, intervijā DB saka uzņēmuma RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš

Fragments no intervijas:

Kā vērtējat nodokļu reformu, īpaši ēnu ekonomikas mazināšanas kontekstā?

Domāju, ka nodokļu reformai nebūs tiešas ietekmes uz ēnu ekonomikas mazināšanu, lai gan reformā ir elementi, kas varētu palīdzēt to iegrožot. Pagājušā gada 9. augustā valdība kopā ar sociālajiem partneriem parakstīja vienošanās protokolu par nepieciešamajām reformām tautsaimniecībā, tostarp nodokļu politikā. Jau tad skaidri iezīmējās, ka mēs visi – gan uzņēmēji, gan valdība – vēlamies daudz straujāku ekonomikas izaugsmi. Manuprāt, tieši šo straujo izaugsmi un ekonomikas izrāvienu nodokļu reforma nepiedāvā.

Kā pietrūkst?

Pietrūkst radikālisma un kalkulēta riska, kas ļautu attīstīties daudz straujāk.

Jūs domājat, ka vajadzēja riskēt un vēl vairāk samazināt darbaspēka nodokļus?

Jā. Tas būtu bijis vispareizākais risinājums, un, raugoties, ka mēs prognozējam kopumā pozitīvu izaugsmi, šis risks būtu samērīgs. Pašreizējā piedāvājumā ir ieguvumi tiem strādājošajiem, kam ir salīdzinoši zemas algas. Tas ir labi, taču vienlaikus mums ir jādomā par tiem, kas ir galvenie ekonomikas virzītājspēki. Tie ir darba ņēmēji ar pietiekami augstu atalgojumu, kuri rada pievienoto vērtību, un darba devēji, kuri veido šādas darba vietas.

Proti, jūs īsti neatbalstāt nodokļu likmes progresivitāti?

Neticu, ka tā ved uz labāku rezultātu, lai gan piedāvātā reforma ir labāka par to nodokļu sistēmu, kas bija pirms tās, jo solidaritātes nodoklis vismaz teorētiski ir atcelts un pašreizējā piedāvājumā, maksājot augstāku likmi, parādās arī kādi ieguvumi nodokļa maksātājam. Tomēr piedāvātais risinājums, manā skatījumā, nav pietiekami motivējošs strādājošajiem ar augstiem ienākumiem. Tas rada zināmu neapmierinātību, tomēr daudzi uzņēmēji, arī mēs, nemeklēsim nekādas optimizācijas shēmas.

Cik optimistisks esat, raugoties tālākā nākotnē - pēc 2020. gada, kad ES finansējums investīcijām saruks?

Eiropas fondu ietekme ir pārspīlēta. Turklāt viena daļa projektu, kas ir iekavējušies, turpināsies arī pēc 2020. gada. Turklāt mums ir pagājušā gada pieredze, kā izdzīvot bez ES naudas, un tā ir pierādījusi, ka to varam.

Visu interviju Lakmusa papīrs tautsaimniecībai lasiet 4. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu