FOTO: Kažokādas paliek modē un tirgū

2017. gada 28. augusts plkst. 9:53
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz protestiem, pieprasījums pēc kažokādām saglabājas; Latvijas kažokzvēru audzētāji eksportē 95% no saražotās produkcijas

Tā DB norāda Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle Sandra Vilciņa. «Nozarei klājas salīdzinoši labi, pieprasījums ir. Par to liecina arī izsoļu rezultāti, jo visa produkcija, kas tiek izstādīta, tiek arī pārdota. Protams, vienmēr var vēlēties ādām augstākas cenas. Izdzīvot varam un esam stabili,» Latvijas zvēraudzēšanas nozari raksturo asociācijas vadītāja. Viņa piebilst, ka vēlētos, lai Latvijā būtu vairāk fermu, kā tas ir Lietuvā, kur pēdējos desmit gados no aptuveni desmit fermām attīstījušās 140. «Domāju, ka tas ir saistīts ar to, ka lietuvieši vienmēr labāk saskatījuši šajā nozarē biznesa iespēju,» norāda S. Vilciņa. Raizes nozarei rada dzīvnieku organizāciju aktīvisti, tāpēc pastiprināta uzmanība tiek veltīta sabiedrības informēšanai par nozari arī no zvēraudzētāju skatpunkta.

Latvijā pirmās kažokzvēru fermas radās 20. gadsimta pirmajā pusē un tajās audzēja sudrablapsas. Pašlaik asociācijā ir desmit zvēraudzētavas, bet kopumā pavisam ir 14 novietnes. Kā skaidro S. Vilciņa, dažās saimniecībās nenotiek viss cikls. Proti, tās tikai ieved kucēnus un izaudzē, bet tām nav pamatganāmpulka.

Asociācijas vadītāja uzsver, ka nozari satrauc dzīvnieku aizstāvju organizācijas, kuras ne tikai Latvijā, bet visā pasaule mēģina panākt nozares aizliegumu. «Uzskatu, ka šī ir tāda pati lauksaimniecības nozare kā visas pārējās un mūsu pienesums tautsaimniecībai ir pietiekami liels. Dzīvnieku aizstāvji lielākoties izmanto faktus, kas neatbilst situācijai, piemēram, ka daudzās Eiropas valstīs kažokzvēru audzēšana ir aizliegta, lai gan valstīs, kurās ir aizliegums, piemēram, Balkānu valstīs, šī nozare lielākoties nav pastāvējusi vai arī bijusi ļoti nenozīmīga. Austrijā aizliegums ir, bet tur pastāvēja tikai viena ferma,» skaidro S. Vilciņa. Pēc viņas teiktā, pēdējo desmit gadu laikā kažokādu nozare un ražošana Eiropā palielinājusies no 28 mlj. līdz 42 mlj. ādu. Jāatgādina, ka gada sākumā notika ielaušanās kažokzvēru audzētavā Gauja AB, tika atvērti vairāki desmiti būru. Tas bija pirmais šāda veida gadījums Latvijā. Asociācija norāda, ka šādā veidā dzīvnieki netiek glābti, jo, izlaisti no būriem, tie iet bojā.

Visu rakstu Kažokādas paliek modē un tirgū lasiet 28. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām