Finanses

Gada laikā OCTA cenas pieaugušas vidēji par 11%

Žanete Hāka, 05.04.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopš pērnā gada obligātās civiltiesisktās transportlīdzekļu apdrošināšanas (OCTA) cenas, atkarībā no automašīnas svara, palielinājušās par 2 – 22%, liecina preču un pakalpojumu cenu salīdzināšanas portāla Gudriem.lv dati.

Cenu kritums fiksēts tikai gada polisēm, tajā pašā laikā 3 un 6 mēnešu polišu cenas pieaugušas visām automašīnu svara grupām. Apdrošināšanas uzņēmumi lēš, ka līdz gada beigām OCTA cenas pieaugs par 5-10%. Tomēr uzņēmēji uzskata, ka arī šis gads konkrētajā apdrošināšanas jomā būs ienesīgs.

Pēc pētījuma datiem, kas balstīis uz 22 tūkstošiem pieteikumu OCTA polises iegādei, ievērojamākais cenu kāpums gada laikā ir fiksēts polisēm, kas domātas automašīnām, kuru svars pārsniedz divas tonnas. 3 mēnešu polišu cenas šajā kategorijā pieaugušas no 16,1 līdz 18,8 latiem (2011.gadā šīs kategorijas 3 mēnešu OCTA polise maksāja 11,63 latus). Sešu mēnešu polises cena šajā kategorijā pieaugusi vidēji par 10,3% (no 32,1 līdz 35,4 latiem), gada polises – par 2,4% (no 61,3 līdz 62,8 latiem).

Otrs ievērojamākais cenu pieaugums tika novērots 1,8 tonnu svara kategorijas auto apdrošināšanas polisēm. Šajā kategorijā OCTA polise trīs mēnešiem sadārdzinājusies par 12,3% – no 15,4 līdz 17,3 latiem, 6 mēnešu polise – par 6,9% (no 30,6 latiem līdz 32,7 latiem). Gada polišu cenas praktiski nav mainījušās vai kļuvušas pat nedaudz lētākas. Gada polise automašīnām 1,5 tonnu svara kategorijā kļuvusi lētāka par 1,9%, bet automašīnām, svara kategorijā 1,8 tonnas – par 1,2%.

Komentējot pētījuma rezultātus, apdrošināšanas uzņēmumu pārstāvji atzina, ka OCTA cenas šobrīd nebūt nesedz visus izdevumus un nozare jau ilgstoši izjūt zaudējumus šajā apdrošināšanas segmentā. Šī iemesla dēļ nebūtu pamata prognozēt cenu samazināšanos OCTA apdrošināšanas polisēm.

«Apdrošināšanas prēmiju izmaksu kopējais apjoms šī gada pirmajā pusē visdrīzāk pieaugs procentuāli atbilstoši vai nedaudz augstāk par valsts ekonomiskā stāvokļa pieaugumu,» paredz If P&C Insurance AS priekšsēdētājs Andris Morozovs. Pēc eksperta domām, šajā gadā OCTA apdrošināšanas cenas pieaugs par 3–4%.

Ergo Transportlīdzekļu, CTA un personu apdrošināšanas departamenta direktors Ivars Vismanis uzskata, ka gaidāms 8% cenu pieaugums apdrošināšanas polisēm: «Jāņem vērā OCTA polišu cenu pieauguma sezonālais raksturs – vasarā tās ir lētākas, ziemā dārgākas. Šī tendence skaidrojama ar avāriju skaita pieaugumu ziemas sezonā,» uzsver I. Vismanis.

OCTA polišu cenu vidējais pieaugums šogad būs 10%, paredz BTA Insurance Company Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore Ilva Priedniece, skaidrojot, kašobrīd vērojama aizvien lielāka OCTA un KASKO polišu apvienošana, kā rezultātā, klientiem katru gadu tiek piedāvāts iegādāties OCTA polises ar jaunu iekļauto pakalpojumu spektru. Šī iemesla dēļ jau šobrīd kā galvenais polises izvēles faktors darbojas nevis polises cena, bet apdrošinātāja iekļautie servisi.

Komentāri

Pievienot komentāru