Grozījumi PVN krāpnieku apkarošanai vai tās imitācijai 

Valsts ieņēmumu dienestam būs iespēja uzsākt PVN maksātāju reģistrā esošo sijāšanu; šaubas par efektivitāti, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. 

Māris Ķirsons, 18.12.2015

Saeimas akceptētie grozījumi pievienotās vērtības nodokļa likumā, kuri būs spēkā jau no 2016. gada, dod tiesības VID no PVN maksātāju reģistra izslēgt arī nodokļu maksātājus, kas snieguši nepatiesu informāciju par materiāltehniskajām un finansiālajām iespējām veikt saimniecisko darbību vai arī šīs iespējas neatbilst nevienam no norādītajiem saimnieciskās darbības veidiem. Bez tam VID varēs atteikt reģistrēt vai arī izslēgt no nodokļu maksātāju PVN reģistra, ja fiziskā persona būs iekļauta riska personu sarakstā. No PVN maksātāju reģistra varēs izslēgt arī tad, ja uzņēmums būs apturējis savu darbību.

«Izslēgšana no PVN reģistra, atsaucoties uz materiāltehniskajām un finansiālajām iespējām, ir it kā korekta: drīkstēs izslēgt, ja reģistrēts PVN maksātājs sniedz nepamatotu vai nepatiesu informāciju par materiāltehniskajām un finansiālajām iespējām veikt saimniecisko darbību. Vienkāršiem vārdiem – nevajag melot, un viss būs kārtībā.

Tomēr arī te nav skaidrs, kā VID skatīsies – kas ir nepamatota informācija. Vai šī norma nedos tiesības izslēgt no reģistra tos, kas strādā tikai ar ārpakalpojumu sniedzējiem, salīdzinājumā ar konkurentiem, kuriem ir darbinieki,» normu vērtē Sorainen partneris Jānis Taukačs. Viņš vērš uzmanību, ka arī otra iespēja izslēgt no PVN reģistra var būt tālāko debašu vērta: ja reģistrēta PVN maksātāja materiāltehniskās un finansiālās iespējas neatbilst nevienam no tā saimnieciskās darbības veidiem. «Saimnieciskās darbības veidu norādīšana uzņēmuma reģistrācijas dokumentos vien parāda akcionāra vēlmes, ar ko valdei vajadzētu nodarboties, bet saraksts nav izsmeļošs. Proti, nebūs pārkāpums, ja uzņēmums nodarbosies arī ar citiem darbības veidiem, bet tad pašiem uzņemoties risku. Šajā gadījumā atkal uzņēmumi var tikt ierauti nevajadzīgos strīdos par terminiem, kas nekur nav definēti,» brīdina J. Taukačs.

Visu rakstu Grozījumi PVN krāpnieku apkarošanai vai tās imitācijai lasiet 18. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

No šīs sadaļas

Darbinieks ar 600 eiro algu un bez apgādājamajiem darba devējam Latvijā izmaksā...

Saeima ceturtdien, 17.decembrī, galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Pievienotās...

Ņemot vērā iedzīvotāju atsaucību, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izvietojis akcijas Iemet...

Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisija konceptuāli atbalstījusi deputāta Kārļa...

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) vajadzētu vairāk kontrolēt uzņēmumus, kuri mikrouzņēmumu režīmu...

No Krievijas embargo zivju produkcijai un konserviem cietušais Ventspils zivju konservu kombināts...

Investoru piesaistei izmantos speciālo ekonomisko zonu un tās sniegtās uzņēmumu ienākuma nodokļa...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka šobrīd jau reģistrētiem uzņēmumiem un fiziskām...

Uzņēmumu ienākuma nodokļa reforma, kas paredzētu ar šo nodokli neaplikt reinvestēto peļņu,...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde šā gada decembrī Organizētās...