Ražošana

Ideju mežs: Ieņem Skandināviju, mērķē uz Lielbritāniju

Māris Ķirsons, 06.10.2014

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Mēbeļu ražošanas SIA Anna Barons no nulles izveidojusi uzņēmumu, kas produktus realizē ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs, apgrozījumu palielinot 10 reižu

Tik straujas izaugsmes un sekmīgas tirgus iekarošanas pamatā ir spēja piedāvāt potenciālajiem klientiem pilnu servisu – sākot no klienta idejas par interjera dizainu vispirms uz papīra un līdz projektēšanai, ražošanai, montāžai un apkalpošanai. Lai gan pašlaik uzņēmuma ražotās mēbeles ir redzamas Skandināvijas un Beniluksa valstīs, kā arī Austrijā, Vācijā, vadība nedomā apstāties pie sasniegtā un mērķē uz Lielbritāniju un savas klātbūtnes palielināšanu Norvēģijā.

Zelta griezums

«Pašlaik ievērojam «zelta standartu»: 50% produkcijas realizējam ārzemēs un 50% Latvijā, turklāt aptuveni puse nonāk privātmājās un dzīvokļos, bet otra puse ir publiskās ēkas – viesnīcas, restorāni, kafejnīcas,» atklāj SIA Anna Barons direktors Dainis Bonda. Šis tirgus un pasūtītāju sadalījums nav akmenī iekalts, taču ļauj sajust tendences un vienlaikus nebūt atkarīgam no viena tirgus vai viena segmenta. «Latvijā, Baltijā un ārzemēs nav tik daudz uzņēmumu, kas nodarbotos ar nestandarta interjera priekšmetu un mēbeļu ražošanu, nodrošinot pilnu servisu – sākot no idejas un beidzot ar uzstādīto priekšmetu servisa apkalpošanu,» D. Bonda atbild uz jautājumu, vai panākumi un straujā izaugsme nav likusi sarosīties konkurentiem. Baltijas nestandrta mēbeļu ražotāju piedāvātās cenas Rietumeiropas un Skandināvijas valstu potenciālajiem klientiem šķiet daudz pievilcīgākas nekā šajās valstīs strādājošajiem konkurentiem. «Bez cenām svarīgs faktors ir pasūtījumu kvalitāte, kā arī izpildes termiņi. Ir situācijas, kurās sākotnēji labojam kāda konkurenta izstrādājumu, bet pēc tam iegūstam konkrētus pasūtījumus,» turpina SIA Anna Barons direktors.

Viņš atceras, ka pirms vairākiem gadiem viesojies vairākos Skandināvijas valstu arhitektu birojos un stāstījis par uzņēmuma iespējām realizēt visdažādākās idejas. Pēc laika atskanējis jautājums, vai varot izgatavot senos laikos būvētam tornim ieapaļu interjera priekšmetu. «Sarežģīto pasūtījumu, ko citi ražotāji neuzņēmās, mēs izpildījām un ieguvām ne tikai pasūtītāja un arhitektu atzinību, bet arī papildu pasūtījumus,» par to, kāda ir atdeve no ciemošanās pie ārvalstu arhitektiem, stāsta D. Bonda. Ir arī cits kanāls – interneta vietne: «Kāds neliels pasūtītājs no Beļģijas mūs atrada, izmantojot internetu.»

Piedalās izstādēs

Vēl viens veids, kā SIA Anna Barons cenšas piesaistīt potenciālo klientu un sadarbības partneru uzmanību, ir piedalīšanās specializētās izstādēs ārzemēs. «Abu Dabī (Apvienotajos Arābu Emirātos), Maskavā (Krievijā), Itālijā, Francijā,» tā uz lūgumu minēt konkrētu izstāžu piemērus atbild D. Bonda. Sākotnēji, piedaloties izstādēs, mērķis bija piesaistīt potenciālo sadarbības partneru uzmanību, taču pašlaik tas vairāk ir vērsts jau uz konkrētu potenciālo pasūtītāju piesaiste, izmantojot interjeros dažādus materiālus – akmeni, stiklu, koku, metālu, audumu. «Šobrīd zinām, ko un kā vēlas potenciālie sadarbības partneri ārzemēs. Protams, katrā valstī ir savas nianses,» par partneru atrašanu ārzemēs saka D. Bonda. Pašlaik uzņēmuma uzmanības degpunktā ir Austrijas un Lielbritānijas tirgus.

«Ir savi dizaineri un konstruktori, kuri var radīt interjeru konkrētam klientam, taču varam būt tikai ražotāji un šādi realizēt, piemēram, Itālijas dizaineru un arhitektu ieceres,» viņš skaidro. Potenciālo klientu vēlmes mēdz būt atšķirīgas, taču var vilkt paralēles starp dzīvokli Parīzē un Vīnē. «Ir pasūtījumi, kuros jāievēro antīkais stils un mēbelei vai interjeram stilistiski jāatbilst vēsturiskajam periodam,» norāda uzņēmuma vadītājs.

Straujš pieaugums

Trīs gados neto apgrozījums dubultojies, bet četru gadu laikā – desmitkāršojies. «Neatlaidīgs darbs ar potenciālajiem klientiem ārvalstu tirgos un Latvijā, profesionāla komanda – sākot ar dizaineriem, tehnologiem, mēbeļu konstruktoriem, ražotājiem un beidzot ar pārdevējiem, kas vienlaikus ar spēju piedāvāt augstas kvalitātes produktus par atbilstošu cenu var panākt strauju ienākumu kāpumu,» neto apgrozījuma palielināšanās iemeslus atklāj D. Bonda. Viņš atceras, ka sākums ir bijis ļoti sarežģīts, jo ekonomiskās recesijas apstākļos maz bijis tādu, kuriem kaut ko vispār vajadzējis. «Profesionālo speciālistu kodols ir nemainīgs, taču darbinieku skaits palielinās līdz ar pasūtījumu apjomu pieaugumu un kopumā šobrīd darbu dodam aptuveni 150 cilvēkiem, no kuriem tikai 21 strādā tieši SIA Anna Barons,» skaidro D. Bonda. Viņš nešaubās, ka sekmīgi tiks pildīts uzņēmuma stratēģiskais plāns ārvalstu tirgu apguvē. «2015. gadam ir izvirzīts stratēģisks mērķis iekarot Anglijas tirgu,» viņš atklāj. Tādējādi uzņēmuma neto apgrozījums būs vēl lielāks nekā pērn iespētais un šogad prognozētais.