Iedzīvotāju skaits «kūst»

2018. gada 09. maijs plkst. 8:00
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Vidēji iedzīvotāju skaits Latvijā samazinās par 74 cilvēkiem dienā. Kopumā pēdējo 27 gadu laikā Latvija ir zaudējusi aptuveni tikpat cilvēku, cik Pirmā pasaules kara laikā – 700 000, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

10 gados 60 miljardi

LDDK sociālo un darba lietu eksperts Pēteris Leiškalns norāda, ka zaudējumi, ko rada iedzīvotāju skaita kritums, var būt ļoti atšķirīgi, izmantojot pat vienu un to pašu metodiku. Proti, pieņemot, ka valsti pametuši 0,2 milj. iedzīvotāju, pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm kopprodukta zudums 10 gados ir 90 mljrd. eiro. Tas nozīmē, ka uz viena emigranta «rēķina» negūtais ir 45 000 eiro gadā un 450 000 eiro 10 gados. P. Leiškalna vērtējums ir piesardzīgāks – viņa ieskatā IKP «iztrūkums» varētu būt ap 60 mljrd. eiro. «Cipari tik un tā ir milzīgi. Problēma ir tā, ka recesija sākās tad, kad darbspējas vecumgrupā ienāca lielās astoņdesmitajos gados dzimušās kohortas (tikai 1987. g. vien Latvijā piedzima 42 tūkst. bērnu), kā rezultātā Latvijas darba tirgus nespēja viņus uzņemt un jaunieši devās peļņā. Savukārt šobrīd, kad ekonomika sāk atlabt, darba tirgū ienāk deviņdesmitajos gados dzimušie, kuru jau tā ir ievērojami mazāk (piemēram, 1997. g. Latvijā piedzima vairs tikai 19 tūkst. bērnu),» norāda P. Leiškalns. Ņemot vērā iedzīvotāju vecuma struktūru, ja netiks radikāli mainīta ģimenes atbalsta sistēma, tad, viņaprāt, jau tuvākajā laikā Latvijā bērnu dzims vēl mazāk, nekā līdz šim. «Savukārt tas izraisīs būtiskus izaicinājumus gan ekonomikas izaugsmē, gan infrastruktūras uzturēšanā, gan saistību izpildē pret pensionāriem pārskatāmā nākotnē,» norāda P. Leiškalns.

Domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka došanās peļņā uz turīgajām valstīm ir vērtējama no diviem aspektiem. Pirmais – cilvēki aizbrauc uz ārzemēm un tur arī paliek. Tad var rēķināt tā, kā to darījusi Ekonomikas ministrija – tie ir milzīgi zaudējumi Latvijas IKP. Otrais – cilvēki aizbrauc uz ārzemēm, apgūst jaunas prasmes un iemaņas, bet kādā brīdī atgriežas Latvijā, un šādā gadījumā tas ir ieguvums Latvijas IKP. Svarīgākais jautājums, kādi pasākumi būtu jāveic, lai šie cilvēki atgrieztos Latvijā un ārzemēs iegūtās zināšanas un prasmes liktu lietā savā dzimtenē.

Visu rakstu Iedzīvotāju «izkušana» atņem simtiem miljardu lasiet 9. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu