Latviju gaida jauni izaicinājumi

2017. gada 06. decembris plkst. 7:43
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Nākamajā piecgadē Latvijai būs jāsaskaras ne tikai ar reģionu iztukšošanos, budžeta ierobežojumiem, digitalizācijas ietekmi uz nodarbinātību, kā arī ar zaļāku valsti, globālajā līmenī būs jārēķinās arī ar Ķīnas ietekmes pieaugumu

Tādi lielākie izaicinājumi uzrādīti domnīcas Certus pārskatā «Latvija 2022. Globālie satricinājumi. Latvijas izaicinājumi». Latvija 2018. gadā svinēs savu 100. dzimšanas dienu un arī vēlēs jaunu parlamentu, kuram būs jāpieņem konkrēti lēmumi, kā valstij rīkoties jaunos apstākļos un pareizi reaģēt gan uz starptautiskajiem – globālajiem procesiem, gan arī uz valstī notiekošajiem procesiem.

Domnīcas Certus pētnieciskais direktors Daunis Auers norāda, ka pasaulē kopumā iedzīvotāju skaits pieaugs, bet Eiropā stagnēs, savukārt Latvijā iedzīvotāju skaits samazināsies. Turklāt līdztekus tam Rīgā un Pierīgā pieaugs ne tikai iedzīvotāju skaits, bet arī ekonomiskā aktivitāte. Tiek prognozēts, ka perspektīvā Rīga un tās apkaime radīs arvien lielāku īpatsvaru no kopējā Latvijas IKP, tādējādi padziļinot ekonomiskās atšķirības starp galvaspilsētu un salīdzinoši izmirstošajiem reģioniem. Reģionos ir ievērojami zemākas darba algas un arī jautājums ir par darba vietām, tādējādi cilvēki turpinās migrāciju uz Rīgu un Pierīgu, bet sliktākajā situācijā dosies peļņā uz ārzemēm.

Tehnoloģiju attīstība neatslābs un, lai arī vienlaikus pastāv liels pieprasījums pēc IKT speciālistiem, tomēr robotizācija aizvietos arvien vairāk darbinieku. Kāds pētījums liecinot, ka 65%, kas pašlaik sāk mācīties pamatskolā, strādās profesijās, kuras pašlaik pat nepastāv. Darba vietas ar zemu automatizācijas risku ir sociālie darbinieki, ārsti, arhitekti, psihologi, skolotāji, inženieri un advokāti, savukārt ar augstu automatizācijas risku – vilcienu vadītāji, grāmatveži, sekretāri, kasieri, bibliotekāri, apdrošināšanas aģenti utt. «Kur paliks tie cilvēki, kuri tagad strādā par kasieriem?» retoriski jautā domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis. Kā vēl viens būtisks jautājums ir attiecības ar Krieviju.

Visu rakstu Latviju gaida jauni izaicinājumi lasiet 6. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu