Investors

Investoru uzmanību novērsīs futbols

Jānis Šķupelis, 08.06.2018

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jau pēc nedēļas Krievijā sāksies viens no nozīmīgākajiem notikumiem pasaules sportā – Pasaules čempionāts futbolā. Daži tirgus dalībnieki norāda – tā kā šī ir cilvēces pati populārākā sporta spēle, tad tā mēdz piesaistīt arī daudzu investoru uzmanību.

Rezultātā tie šo dažu nedēļu laikā lielākā mērā seko līdzi nevis akciju līkņu izmaiņām, bet tiem notikumiem, kas aptver futbolu. Tas esot iemesls, kādēļ pasaules čempionātu laikā finanšu tirgū noplok cenu svārstīgums.

Bloomberg apkopotie dati liecina, ka akciju tirgus cenu volatilitāte jūnija laikā ir sarukusi četru no iepriekšējo piecu Pasaules kausu laikā. Cenu svārstīguma kritumi turklāt bijuši lielāki tad, ja čempionāts rīkots Eiropā un futbola mači notikuši aktīvāko tirdzniecības stundu laikā.

Piemēram, 2008. gada Futbola čempionāta laikā Francijā (jūnijā) Volstrītas baiļu indikatora – Vix indeksa – vērtība saruka par 14,3%, bet 2006. gada Vācijas čempionāta laikā – par 10,3%. Iepriekšējais čempionāts risinājās Brazīlijā, kura laikā Vix indekss jūnijā samazinājās par 3%, bet vēl iepriekšējā Dienvidāfrikas čempionāta laikā 2010. gadā tas krita par 4%. Rezultātā Bloomberg ziņo – liela daļa no izlasēm, kas piedalās Pasaules kausā, nāk no Eiropas un attīstības valstīm. Tas varot nozīmēt, ka daudzu tirgoņu prāti šajā laikā tiks pievēsti gandrīz tikai kājasbumbai.

Pieejamie dati liecina, ka 2010. gadā, kad minētajās sacensībās spēlēja Čīles izlase, Santjago biržā mīto vērtspapīru apmēri sarukuši par 99%. Būtiski vērtspapīru tirdzniecības apmēri saruka arī Argentīnā un Brazīlijā (aptuveni par 80%), kad spēlēja šo valstu nacionālās izlases. Mediānais tirdzniecības apjomu kritums biržā laikā, kad spēlē attiecīgās valsts izlase, bija 55%, liecina Bloomberg dati. Arī Eiropas Centrālā banka 2012. gadā ziņoja, ka attīstītajās valstīs čempionāta laikā rucis pārskaitījumu skaits, kur futbola skatīšanās aizēnojusi gan politiskos, gan ekonomiskos notikumus.

Visu rakstu Skatīsies futbolu, ne politiskās un ekonomiskās ziņas lasiet piektdienas, 8.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru