Enerģētika

Konkrētu lēmumu joprojām nav

Armanda Vilcāne, 21.05.2018

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes ģenerāldirektors Guntis Vilnītis

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Piektdien, 18. maijā, aizvadīta trešā obligātā iepirkuma komponentes (OIK) likvidēšanas darba grupas sēde, oficiāla informācija par pieņemtajiem lēmumiem pagaidām netiek sniegta

Trešajā sēdē iesaistītās puses grupās strādāja pie OIK sistēmas maksājumu atcelšanas scenāriju izstrādes, kā arī tika iepazīstinātas ar Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas redzējumu par esošo OIK sistēmu un mērķi. Lai gan aizvadītas jau trīs no plānotajām deviņām sēdēm, oficiālu ekonomikas ministra komentāru par darba grupā pieņemtajiem lēmumiem joprojām nav.

No otra gala

Darba grupa, kurai līdz 1. augustam jāizstrādā rīcības plāns OIK atcelšanai, vēl nav pietuvojusies uzstādītā mērķa sasniegšanai, uzskata LAEF valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe. «Teorētiski iespējams izvirzīt jebkādus risinājumus un scenārijus, taču juridiskais un finansiālais izvērtējums tos visus var pilnībā norakstīt. Ja mēs saprastu, kādas sekas naudas izteiksmē pieņemtie lēmumi atstās uz valsts budžetu vai tautsaimniecību kopumā, manuprāt, par daudziem jautājumiem varētu vispār nerunāt,» pauž J. Irbe, uzsverot, ka šī iemesla dēļ pirms priekšlikumu izteikšanas būtu svarīgi iepazīties ar pilnīgu situācijas izvērtējumu.

«Šobrīd, runājot jau par konkrētiem scenārijiem, tiek skriets laikam pa priekšu. Darba grupai kopumā vēl nav izveidojies pilnīgs priekšstats par sistēmu, taču priekšlikumi jau ir. Tas rada haosu,» domā LAEF valdes priekšsēdētājs, norādot, ka pašlaik tiek apspriesti jautājumi, kas nav prioritāri. «Tās ir tehniskas lietas, kuras var risināt arī pēc tam,» atzīmē J. Irbe.

Juridiskā izvērtējuma nepieciešamību uzsver arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis. «Ir nepieciešams objektīvs juridiskais izvērtējums, kurā skaidri noteikts, kādas sekas būtu OIK atbalsta maksājuma pārtraukšanai,» pauž G. Vilnītis.

Situācija jāizprot

Bez esošā velosipēda pilnvērtīgas izzināšanas mēs nevaram virzīties uz priekšu un sniegt konkrētus priekšlikumus, secina LOSP ģenerāldirektors. «Mums, darba grupas locekļiem, ir jāsaprot, ka mēs runājam par konkrētā velosipēda pilnveidošanu, nevis tā utilizāciju. Manā vērtējumā, visas sēdes ir bijušas lietderīgas. Šobrīd lauksaimniekiem un man ir jau pirmie piedāvājumi un priekšlikumi, kurus mēs grasāmies virzīt,» atklāj G. Vilnītis, atgādinot, ka sniegt priekšlikumus arī ir galvenais darba grupas uzdevums.

Visu rakstu Konkrētu lēmumu joprojām nav lasiet 21. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru