Latviešiem IT jomā jābūt ar lielāku pašapziņu

2013. gada 19. augusts plkst. 12:25
Autors: Sanita Igaune
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Igauņi māk labi sevi pozicionēt, lietuvieši vairāk vērsti uz iekšējo tirgu un vairāk raugās Polijas virzienā, bet latviešiem jābūt aktīvākiem, ar lielāku pašapziņu.

Maratona skriešana veicina veselīgu konkurenci, kur cilvēki var mācīties no citiem, pārbaudīt savu spēku robežu, lai nākamajā reizē uzlabotu rezultātus un sasniegumus, vienlaikus izbaudot skriešanas procesu. Līdzīgas paralēles varētu vilkt Baltijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā. Tāpēc DB apkopoja Latvijas IKT nozares ekspertu vērtējumu par tendencēm Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

Lielākoties situācija ir pietiekami līdzīga, tomēr katrā valstī ir raksturojošās nianses un lietas, ko tā varētu mācīties no kaimiņiem. Pasaules mediju telpā ik pa laikam parādās ziņas par to, ka nelielā valsts Igaunija ir spējusi uzrādīt augstus sasniegumus IKT jomā, un inovācijas ir ieviestas dažādās sfērās. Igaunijas vārds pasaules telpā, protams, izskan ar Skype un aktīvu start up kustību. Jāuzsver, ka arī IT inkubators Tech Hub Riga ir devis pozitīvu stimulu Latvijas vārdam start up pasaules kartē.

Igauņi kultūras un citu iemeslu dēļ ir agresīvāki – ātrāk gatavi ieviest jaunas idejas un sevi pierādīt pasaules mērogā. «Latvija to varētu pamācīties,» DB norāda TechHub Riga valdes priekšsēdētājs un uzņēmējs Andris Bērziņš. Tāpat Igaunijas prezidents apciemo igauņu start up uzņēmumus ne tikai kaimiņvalstī, bet arī citviet pasaulē. Tāpēc Latvijas amatpersonām šajā jomā būtu ko pamācīties. Baltijā start up jomā lielāki panākumi ir igauņiem, kuri ir piesaistījuši lielāku finansējumu, un mēs līdz šim atpaliekam, atzina A. Bērziņš, uzskatot, ka latvieši nevar atļauties «sēdēt un glaimot sev, ka esam pārlieku gudri».

Savukārt lietuviešu start up uzņēmumi ir vairāk fokusējušies uz vietējo vai tuvējo Polijas tirgu, tāpēc ir mazāk aktīvi Eiropas un ASV tirgos. «No lietuviešiem start up jomā nav daudz ko mācīties,» piebilda A. Bērziņš. Skype ir devis labu izaugsmes pamatu start up kustībai Igaunijā, bet Latvijā start up kustība vēl nav tik aktīva, līdzīgās domās ir FMS valdes priekšsēdētājs Jānis Bergs.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu