Pārtika

Latvijā neizmantotas minerālūdens iespējas

Raivis Bahšteins, 27.04.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dabas dotie neizsmeļamie minerālūdens resursi Latvijā neatspoguļojas tirdzniecības rādītājos.

Gruzijas vai Francijas minerālūdens patērētāju Latvijā vilina arvien vairāk līdzās vietējam produktam, lai gan Latvijā iegūtā minerālūdens sastāvs nav trūcīgāks par ārzemēs no dzīlēm izsauktajam, sarunā ar DB atzīst minerālūdens ražotāji. Kā skaidro Rimi Latvia pārstāve Dace Valnere, divas no trim minerālūdens pudelēm tīkla veikalos ir vietējo ražotāju sortiments. «Importa prece šajā kategorijā lielākoties tiek izvēlēta, pateicoties specifiskas garšas īpašībām vai sastāva, ko vietējie ražotāji nepiedāvā,» D. Valnere skaidro, ka lauvas tiesu minerālūdens tirgū pašlaik tomēr veido vietējā prece.

No sava minerālūdens un dzeramā ūdens patērējam vien nenozīmīgu daļu, tāpēc nosacīti varam šķiesties ar šo zemes dzīļu resursu, atzīmē Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes doktorante hidroģeoloģijas eksperte Inga Retiķe.

Latvijā darbojas tikai četras minerālūdens atradnes, kur no zemes dzīlēm iegūst ūdeni ar tik augstu minerālu saturu, ka to raksturo sāļa garša. Divas no atradnes izmanto Cido grupa (Rīgā, Ostas ielā 4), divas – SIA Siguldas minerālūdens (Siguldā, Lauktehnikas ielā), liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) informācija. Ražotājiem izsniegtas beztermiņa atļaujas šo atradņu izmantošanai. Arī ražotājs Venden izmanto divus PVD reģistrā ietvertus minerālūdens urbumus, taču tajos mineralizācijas pakāpe ir neliela, līdz ar to no tiem nākošo ūdeni nevar saukt par minerālūdeni vārda patērētājiem ierastajā izpratnē. «Minerālūdens pēc likuma burta ir arī ūdens peļķē,» atzīmē vides zinātniece I. Retiķe. Likumdošana raisa pārpratumus, jo «saskaņā ar to minerālūdeņi ir visi ūdeņi, kuros ir izšķīdušas minerālvielas, tostarp tie, kas tek no krāna un tiek iegūti no saldajiem, nevis sāļajiem horizontiem,» skaidro I. Retiķe. Par dabīgo minerālūdeni var atzīt mikrobioloģiski nekaitīgu ūdeni, kas iegūts no pazemes ūdeņu atradnes, nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Plašāk lasiet rakstā Latvijā ir neizmantotas minerālūdens iespējas pirmdienas, 27. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru