Latvijas Bankas ekonomiste: Latvijas ārējā tirdzniecība pērn pārsniedza optimistiskākās prognozes 

Neskatoties uz nelabvēlīgajām norisēm globālajā ekonomikā un zemo kopējo pieprasījumu ārējos tirgos, Latvijas ārējās tirdzniecības aktivitāte 2012.gadā būtiski pieauga, pārsniedzot pat optimistiskākās prognozes, vietnē Makroekonomika.lv raksta Latvijas Bankas ekonomiste Daina Pelēce.

Nozare.lv, 2013. gada 11. februāris plkst. 18:07

Pateicoties Latvijas uzņēmēju iepriekšējo trīs gadu ekonomikas atgūšanās posmā uzlabotajai konkurētspējai, Latvijas preču eksporta pieaugums gada laikā - par 15% - bija straujāks nekā preču importam (12,7%).
Pēc piecu mēnešu pieauguma un eksporta vērtības rekorda sasniegšanas decembrī preču eksporta gada pieauguma tempu (9,8%) bremzēšanos noteica preču eksporta sarukums salīdzinājumā ar novembri, ko noteica gan pieprasījuma vājināšanās ārējos tirgos, gan tirdzniecības nosacījumu pasliktināšanās, gan sezonalitāte, kas ietekmēja gan augu valsts produktu eksporta un importa ārējās tirdzniecības kritumu pēc iepriekšējos trīs mēnešos piedzīvotā kāpuma, gan celtniecības materiālu eksporta samazināšanos, norāda Pelēce.

Jau otro gadu Latvijas preču eksports piedzīvoja vienu no straujākajiem pieaugumiem Eiropas Savienībā (ES), nodrošinot 2012.gadā Latvijai pat līdera pozīciju ES 27 valstu vidū, uzsver Latvijas Bankas ekonomiste. Eksportētāju konkurētspējas uzlabošanos nodrošināja gan produkcijas klāsta un noieta tirgus diversifikācija, gan darba ražīguma kāpums, gan ražotāju pievienotās vērtības pieaugums.

Pelēce informē, ka Latvijas preču eksportā pamazām ir vērojams augsto tehnoloģiju ražojumu īpatsvara pieaugums – saskaņā ar Eurostat datiem līdz 7,2% no visa eksporta 2012.gada 11 mēnešos, salīdzinot ar 6,5% 2011.gadā.
Kopumā 2012.gadā lielākais devums preču eksporta gada izaugsmē bija lauksaimniecības un pārtikas produktiem - desmit procentpunkti, mehāniskajām ierīcēm un elektroiekārtām - 3,2 procentpunkti un parastajiem metāliem un to izstrādājumiem - 1,6 procentpunkti.

Latvijas Bankas ekonomiste norāda, ka 2012.gadā preču eksporta pieaugumā gandrīz visās preču grupās nozīmīgāka bijusi preču fiziskā apjoma palielināšanās, bet cenu ietekme mazinājusies, izņemot augu valsts produktu eksportā, kas, pateicoties graudaugu cenu kāpumam globālajā tirgū, gada pēdējos mēnešos sekmēja strauju pieaugumu lauksaimniecības produktu eksportā.

Līdz gada vidum preču importa izaugsmi lielā mērā virzīja starppatēriņa preču un investīciju kāpums, jo izaugsme apstrādes rūpniecības nozarēs, it īpaši eksporta preču ražotājiem, radīja papildu pieprasījumu pēc importa - izejvielām, enerģētikas resursiem un kapitālprecēm, skaidro Pelēce.

«Līdz ar reālās pirktspējas pieaugumu un patērētāju noskaņojumu uzlabošanos arī patēriņa preču importā vērojama mērena pieauguma dinamika. Lai gan eksporta radītie ienākumi veicināja ekonomiskās aktivitātes pieaugumu iekšzemē, preču importa pieauguma tempa bremzēšanos gada otrajā pusē ietekmēja investīciju aktivitātes samazināšanās, ko varētu skaidrot ar uzņēmēju nogaidošo pozīciju attiecībā uz ārējās vides turpmāko virzību,» raksta Pelēce.

Eiropas Komisijas publicētie konfidences rādītāji liecina, ka janvārī eksporta pasūtījumu apjoma novērtējums nedaudz pasliktinājās, tomēr rādītāji par eksporta pasūtījumu apjomu 2013.gada 1.ceturksnī būtiski uzlabojušies. Savukārt ražotāju redzējums par savu konkurētspēju pasliktinājies – gan iekšzemē, gan ES un ārpus ES, kas norāda, ka eksportētāji nopietni apzinās pieaugošās konkurences apstākļus, norāda ekonomiste.

«Eksporta nozaru ienākumi vismaz 2013.gada sākumā, visticamāk, nesamazināsies, jo ražošanas pieaugums joprojām saglabājas tieši lielākajās eksporta preču ražojošajās rūpniecības nozarēs. Uzņēmēji dažādās aptaujās un intervijās apliecina, ka neapstāsies pie sasniegtā, un paredz vēl aktīvāk izvērst darbību ārvalstu tirgos, turklāt prognozējot arī eksporta apjomu pieaugumu,» prognozē Pelēce.

Ekonomiste uzskata, ka eksportā pozitīvu devumu varētu dot arī zivrūpniecības atdzimšana, kas vēl pirms pāris gadiem tika uzskatīta par neperspektīvu. Zivrūpnieki, kas vairāk nekā 90% no savas produkcijas eksportē, ir ne vien spējuši pārvarēt krīzi, bet veiksmīgi iekaro arvien jaunus eksporta tirgus un palielina ražošanas jaudas.

«Kā liecina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras statistika par nākotnes tendencēm ārvalstu tiešo investīciju jomā, ir pieņemti vairāki pozitīvi lēmumi par investīcijām metālapstrādes, mašīnbūves, elektronikas, loģistikas, pārtikas ražošanas un citās nozarēs. Šo projektu īstenošanās gadījumā Latvijas eksporta potenciāls turpinās nostiprināties,» uzskata Pelēce.
Jau ziņots, ka 2012.gadā Latvijas eksporta apjoms bija 6,897 miljardi latu, kas ir par 15% jeb 899,3 miljoniem latu vairāk nekā 2011.gadā. Savukārt importa apjoms 2012.gadā bija 8,697 miljardi latu - par 12,7% jeb 977,9 miljoniem latu vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

2012.gadā ārējās tirdzniecības apgrozījuma vērtība sasniedza 15,594 miljardus latu, kas bija par 13,7% jeb 1,877 miljardiem latu vairāk nekā 2011.gadā.
Kopējais ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās 2012.gada decembrī bija 1,237 miljardi latu - par 15% jeb 218,8 miljoniem latu mazāk nekā iepriekšējā mēnesī un par 6,1% jeb 70,8 miljoniem latu vairāk nekā 2011.gada decembrī.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 31. janvāris plkst. 11:32

ASV ekonomika 2012. gada ceturtajā ceturksnī negaidīti sarukusi par 0,1% gada griezumā,...

2013. gada 28. janvāris plkst. 14:11

Šogad Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) varētu palielināties par 3,8%, savukārt...

2013. gada 22. janvāris plkst. 9:08

Latvijas mūziķiem, kuri vēlas savu veikumu piedāvāt starptautiskajā tirgū, turpmāk būs iespēja...

2013. gada 15. janvāris plkst. 14:25

2012. gada pirmajos desmit mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgu laika...

2013. gada 09. janvāris plkst. 16:36

Turpinot uzstādīt aizvien jaunus mēneša rekordus, pagājušā gada novembrī Latvijas...

Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2013. gada 11. februāris plkst. 15:30

Pērn, veicot pārbaudes par iespējamu pretlikumīgu darbību veikšanu, Valsts ieņēmumu dienests...

2013. gada 11. februāris plkst. 15:18

Mūsu valsts ekonomikas attīstības līdzšinējā gaita ir vērtējama kā visai veiksmīga,...

2013. gada 11. februāris plkst. 14:10

Runām, ka Latvija Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžeta sarunu rezultātā ir sliktākās...

2013. gada 11. februāris plkst. 14:07

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) informē, ka ievērojami palielinājies...

2013. gada 11. februāris plkst. 13:50

ASV varasiestādes apturējušas parādu piedziņas kompānijas Goldman Schwartz darbību, kas...

2013. gada 11. februāris plkst. 13:24

Augošais iekšējais tirgus, reeksporta attīstība un Latvijas rūpnieku panākumi eksporta...

2013. gada 11. februāris plkst. 13:09

Pagājušā gada ceturtajā ceturksnī valsts iekšzemes kopprodukts (IKP) gada izteiksmē...

2013. gada 11. februāris plkst. 10:35

Latvijā pieaug par eiro ieviešanu pozitīvi noskaņotu iedzīvotāju skaits. Laika posmā no...

2013. gada 11. februāris plkst. 10:21

Novecojušu karšu izmantošana tiešmaksājumos Latvijai draud ar iespējamiem...

2013. gada 11. februāris plkst. 10:16

Cenšoties atbalstīt ekonomiku, Venecuēla samazinājusi savas valūtas vērtību pret ASV dolāru...