Latvijas iedzīvotāji atbalsta lielo valsts uzņēmumu akciju iekļaušanu biržā 

Pētījumu aģentūras SKDS veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka divas trešdaļas aptaujāto (67%) uzskata, ka Latvijas valstij piederošo lielo uzņēmumu akcijas vajadzētu iekļaut biržā, valstij saglabājot kontrolpaketi, lai tās būtu iespējams brīvi iegādāties visiem iedzīvotājiem. Savukārt puse iedzīvotāju (49%) vēlētos ieguldīt savus brīvos naudas līdzekļus labi pārvaldītu Latvijas valsts uzņēmumu akcijās biržā.

Lelde Petrāne, 16.1.2018

Arnis Kaktiņš

Foto: Ieva Čīka/LETA

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš skaidro: «Iedzīvotāju pozitīvā attieksme pret ideju kotēt biržā valsts lielos uzņēmumus norāda uz sabiedrības augošo interesi par dažādiem uzkrāšanas un investēšanas veidiem un, iespējams, arī pieaugošu apzināšanos, ka katra paša atbildība ir rūpes par savas nākotnes labklājības nodrošināšanu. Tas nozīmē arī to, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji labprāt ieguldītu savus brīvos līdzekļus Latvijas uzņēmumos. Šādas idejas realizēšana var veicināt jaunu vietējo investoru rašanos, jo iedzīvotājiem būtu iespēja ieguldīt uzņēmumos, kuri tiem ir labi zināmi, un kuru darbība tiem ir ne tikai saprotama, bet tai ir iespēja arī vieglāk sekot līdzi.»

Ekonomists Mārtiņš Kazāks, komentējot aptaujas rezultātus, norāda, ka valsts lielo uzņēmumu kotēšana biržā ir plaši pielietota prakse attīstītajās valstīs ekonomikas izaugsmes veicināšanai, savukārt aptaujā redzamā vietējo iedzīvotāju interese Latvijas gadījumā ir vērtīgs signāls atbildīgajām iestādēm, ka jāsper nākamais solis. «Viena no nobriedušas ekonomikas pazīmēm ir attīstīts kapitāla tirgus. Latvijas kapitāla tirgus ir sekls, vienveidīgs un kopumā mazattīstīts. Kotējot valsts lielos uzņēmumus biržā, ir potenciāls veicināt kopējo ekonomikas izaugsmi, paceļot mūs tuvāk ekonomiski vairāk attīstītu valstu līmenim. Pašreiz Latvijas pozīcija kapitāla tirgus attīstības ziņā attiecībā pret IKP ir viena no vājākajām Eiropā, šī situācija būtu jālabo. Lielo valsts uzņēmumu vērtība ir pietiekama, lai nodrošinātu tirgus likviditāti un ieinteresētu lielu investoru skaitu - gan privātos, gan institucionālos. Kā redzams aptaujas rezultātos, iedzīvotāju interese un atbalsts tam ir.»

Aptaujas dati liecina, ka atbalstu idejai salīdzinoši vairāk pauduši vīrieši - 73% norādījuši, ka Latvijas valstij piederošo uzņēmumu akcijas vajadzētu iekļaut biržā. Pieaugot aptaujāto vecumam, pieaug arī atbalsts šai idejai. Starp tiem, kuri vēlētos ieguldīt savus brīvos naudas līdzekļus labi pārvaldītu Latvijas valsts uzņēmumu akcijās biržā, lielāku īpatsvaru veido privātajā sektorā strādājošie - 58%. Tāpat lielāks atbalsts šai idejai vērojams aptaujāto vidū ar lielākiem ienākumiem.

Lai palielinātu, klikšķini uz infografikas:

"20180116-1447-inf.jpg"