Latvijas milži apstiprina savu potenciālu darbos

Autors: Dace Skreija
2012. gada 05. septembris plkst. 8:50

Latvija ir parādījusi spēcīgāko izaugsmes sniegumu ne tikai starp Baltijas valstīm, bet arī visā Centrāleiropā - reitingā iekļuvušās Latvijas kompānijas ir spējušas panākt vidēji 22% izaugsmi 2011. gadā, salīdzinot ar Centrāleiropā vidējo rādītāju 9,8%, liecina starptautiskās audita un biznesa konsultāciju kompānijas Deloitte ekspertu veidotais pārskats par 500 lielākajām Centrāleiropas kompānijām.

«Salīdzinājumam - izaugsmes rādītājs Lietuvā bija 6,6%, Igaunijā bija samazinājums par 6%. Taču 2012. gadā novērotais vidējā izaugsmes tempa samazinājums Centrāleiropā liek piesardzīgi skatīties nākotnē», tā Deloitte biznesa konsultāciju prakses direktors Raimonds Kulbergs. Šī gada reitingā Latvijas kompāniju skaits palicis nemainīgs - iekļautas sešas kompānijas, tādas kā Latvenergo (216. vieta), Rimi Latvia (400. vieta), Maxima Latvija (402. vieta), Elko (420. vieta), Latvijas gāze (479.vieta), kā arī kompānija Uralchem Trading, kas ieņem līderpozīciju Latvijas uzņēmumu starpā - 200. vietu reitingā. Turklāt Statoil Latvija šogad netika iekļauts reitingā (iepriekšējā gada reitingā ieņēma 492. vietu).

Centrāleiropas lielāko uzņēmumu apvienotie ieņēmumi 2011. gadā sasniedza aptuveni 707 mljrd. eiro un pietuvojās 2008. gada pirmskrīzes līmenim. Bet, neskatoties uz ieņēmumu pieaugumu, vidējā neto rentabilitāte samazinājās par 3,5%. 2012. gada pirmā ceturkšņa dati liecina par pastāvīgu vidējā ieņēmumu līmeņa pieaugumu, taču pieauguma temps, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir palēninājies. Šāda tendence var liecināt par vēl vienas ekonomiskās lejupslīdes tuvošanos. Uz to arī norāda Centrāleiropas biznesa līderu nogaidošā pozīcija, jo tie ir saskārušies uzreiz ar diviem izaicinājumiem: pieaugošo ekonomikas grūtību ietekmi uz galvenajiem eksporta tirgiem un pašreizējo krīzi eirozonā.

«Pat ja mūsu reģiona valstīm veicas labāk nekā daudzām citām pasaules valstīm, tas nenozīmē, ka mums kaut kādā veidā ir imunitāte pret ietekmi uz gandrīz ikdienas turbulenci, kas turpina kratīt ekonomiku,» secina Deloitte Centrāleiropas reģiona izpilddirektors Alisters Tērs (Alastair Teare).

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.