Mazais bizness

Lielākie tūrisma objekti - viena apsaimniekotāja rokās

Ilze Žaime, 26.11.2019

Anglas dzirnavu pakalns

Foto: ILZE ŽAIME

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Igaunijas lielākās salas Sāremā galvenie apskates objekti - Kāli meteorīta krāteris apriņķa vidienē, Pangas klintis salas ziemeļu krastā un Anglas vējdzirnavu pakalns ar četrām 19.gs koka dzirnavām ir viena apsaimniekotāja rokās.

Uzņēmēja Alvera Sagura dzimtā vieta ir Sāremā, un vairākus gadus viņš darbojies mežu apsaimniekošanas nozarē ģimenes uzņēmumā. Tūrismam A. Sagurs pievērsies pirms 30 gadiem, kad salā sāka attīstīties viesu uzņemšana.

Nesen A. Sagurs iegādājās Anglas vējdzirnavām blakus esošo kokapstrādes kompleksu, kur plāno izveidot jaunu apmeklētāju centru un nodrošināt aktivitātes, kas ļautu ielūkoties tajā, kā darbi veikti senatnē.

Anglas apmeklētāju centrā viņš jau izveidojis vērienīgu kolekciju ar seniem instrumentiem, kas ir viena no lielākajām antīko instrumentu kolekcijām Igaunijā, ja ne visā Ziemeļeiropā.

Zemi, kas ietver šos ievērojamos Sāremā apskates objektus, A. Sagurs nomā. Sākotnēji viņš attīstīja viesiem ērtus stāvlaukumus un informācijas stendus, taču laika gaitā viņš katrā no apskates vietām izveidojis arī vasaras kafejnīcas un restorānus.

Ideja celt apmeklētāju centrus radusies pavisam praktisku apsvērumu dēļ - cilvēki speciāli braukuši aplūkot dzirnavas un ikreiz apmeklētājiem radies jautājums - kur ir labierīcības? Līdz ar to izlemts, ka jāīsteno lielāki plāni - apmeklētāju centri.

Anglas pakalna apmeklētāju centrs, pateicoties Eiropas Savienības līdzfinansējumam, tika uzbūvēts 2011.gadā. Tagad apmeklētājiem tiek sniegta iespēja profesionāļu pavadībā piedalīties kādā no rokdarbu darbnīcām - kokapstrādē, vilnas un filca apstrādē, kā arī kaļķakmens jeb dolomīta apstrādē. Vienas no Anglas pakalna vējdzirnavām piedzīvojušas pilnīgu restaurāciju, un tur joprojām tiek malti milti, no kuriem restorāna pavāri cep maizi.

Jautāts, vai pieprasījums pēc tūristu aktivitātēm ir tik liels, lai atvērtu jaunu tūrisma galamērķi, viņš atbild, ka Sāremā ir trīs resursi, ar kuriem uzņēmējiem strādāt - dolomīts, kadiķu zari un tūristi. Tādēļ arī ir vērts paplašināties un investēt šajās nozarēs.

Lai gan apmeklētāju centri darbojas visu gadu, tūrisma sezona Sāremā ir īsa, tā sākas vasaras saulgriežu sezonā un beidzas augusta vidū, kad Skandināvijas valstīs, no kurienes ierodas vairākums tūristu, sākas mācību laiks.

Uzņēmējs atzīst, ka kopumā šāds bizness ir izaicinājumu pilns, arī ienākumi katru gadu dažādojas - kāds no uzņēmumiem pelna vairāk, kāds mazāk, kopumā izlīdzinot peļņu. Kāli meteorīta apmeklētāju centrs tiekot apmeklēts visvairāk, taču ilgāk cilvēki uzturas Anglas pakalnā.