Lietu interneta tīkls aptvēris visu Rīgu 

Jaunākās paaudzes LPWAN tehnoloģija ļauj pieslēgt tīklā arī tādas ierīces, kas atrodas pagrabos vai aiz biezām ķieģeļu sienām

Jānis Vēvers, 30.6.2017

Viena no tehnoloģiju pasaules karstākajām tendencēm – lietu internets – šovasar uzņēmumiem un privātpersonām Rīgā kļūs pieejamāks. Lattelecom visā galvaspilsētas teritorijā īsā laika posmā izveidojis lietu internetam nepieciešamo infrastruktūru, tādējādi jau no 1.jūlija rīdziniekiem pieejami uzņēmuma piedāvātie risinājumi gudrās pilsētas, gudrās ražošanas un citās jomās.

Lattelecom lietu interneta tīkla izveidei ir izmantota jaunākās paaudzes (LPWAN-Low-Power Wide-Area Network) tehnoloģija, kas no bezvadu un mobilā interneta atšķiras ar zemām uzturēšanas izmaksām, mazu enerģijas patēriņu un iespēju pieslēgt tīklā neierobežotu ierīču skaitu. Tehnoloģija darbojas uz radioviļņu principa, nodrošinot plašu interneta pārklājumu, ar kura palīdzību tiek darbinātas dažādas ierīces un sensori. Līdz ar to tīkls pieejams grūti sasniedzamās vietās, kur ierastie interneta veidi lielākoties nav pieejami, – ēku pagrabos, objektos ar biezām betona vai ķieģeļu sienām.

Ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem

«Lietu interneta tīkla infrastruktūru un risinājumus esam izveidojuši sadarbībā ar Eiropas lielākajiem izstrādātājiem, piemēram, Actility S.A., un daloties pieredzē ar ietekmīgākajiem telekomunikāciju uzņēmumiem Eiropā. Projektu, izmantojot lean un startup pieeju, īstenojām pusgada laikā, kas ir aptuveni divreiz īsāks laiks, nekā nepieciešams citiem tirgus spēlētājiem un infrastruktūras attīstības projektiem,» stāsta Lattelecom attīstības direktors Krists Avots. «Esam atvērti arī citu Latvijas uzņēmumu un startup iniciatīvām radīt un ieviest jaunus pakalpojumus, izmantojot mūsu infrastruktūru, un palīdzēt šos risinājumus nest tālāk Eiropā un pasaulē.»

Raksts turpinās pēc reklāmas

Lietu interneta tīkls ir noderīgs kā ražotājiem, tā pakalpojumu sniedzējiem. Komunālo pakalpojumu sniedzēji ar sensoru palīdzību var attālināti nolasīt skaitītāju rādījumus, bet ražotāji un tirgotāji var kontrolēt saldētavu un aukstuma iekārtu temperatūru. Lietu interneta loma pieaug gadījumos, kad jāaptver liels daudzums iekārtu vai ģeogrāfiski plašā teritorijā izkliedētu ierīču. Tas arī atvieglo datu apkopošanu, jo visa informācija nonāk vienā datorprogrammā, kur to var aplūkot un analizēt dažādos griezumos.

Vieglāk uzraudzīt

Piemēram, ūdensapgādes uzņēmums Jūrmalas ūdens vienu no populārākajiem agrīnā lietu interneta risinājumiem – telemetriju – sadarbībā ar Lattelecom sāka ieviest jau pirms diviem gadiem. Kopš ūdens patēriņa mērījumi tiek veikti automātiski un nosūtīti uz centrālo biroju bez cilvēku iesaistes, uzņēmums novērojis vairākus būtiskus ieguvumus.

«Pirmkārt, informāciju par ūdens patēriņu redzam jebkurā laikā, nevis tikai reizi mēnesī. Tas dod mums iespēju nekavējoties pamanīt patēriņa strauju pieaugumu, kas var signalizēt par ūdensvada plīsumu. Līdz ar to varam nekavējoties reaģēt un paši pārbaudīt trasi, nevis gaidīt klientu sūdzības,» stāsta par telemetrijas sistēmu atbildīgais Jūrmalas ūdens IT speciālists Romāns Kauškalis. «Otrkārt, darbiniekiem vairs nav jābrauc nolasīt mērījumus, tādēļ varam viņus norīkot citu uzdevumu veikšanai. Un, treškārt, telemetrija ļoti palīdz cīņā pret krāpniekiem. Mērierīce automātiski mums ziņo par kļūdu, ja skaitītājs sācis griezties pretējā virzienā vai tā darbība tiek traucēta ar magnēta palīdzību. Līdz ar to darbinieki jebkurā laikā var ierasties un pārbaudīt problēmas iemeslus.»

Viedie skaitītāji tiek uzstādīti joprojām, un Jūrmalas ūdens lēš, ka drīzumā tie būs pieejami 80% Jūrmalas objektu.

Pieejams arī privātpersonām

Lietu interneta tīkla priekšrocības iespējams izmantot arī privātpersonu vajadzībām, dažādu «gudrās mājas» risinājumu ieviešanai, piemēram, lai ietaupītu izdevumus un uzlabotu mājokļa drošību, ierīkojot savās mājās attālināto temperatūras kontroli, videonovērošanu, kustību sensorus un citus risinājumus. Drīzumā tie būs pieejami arī citās pilsētās, jo Lattelecom izvērš lietu interneta tīklu arī Rēzeknē, Cēsīs, Talsos un citur.

Lietu internets pamazām pārņem pasauli, un savstarpēji komunicējošas mašīnas atrod vietu aizvien jaunās nozarēs. Piemēram, ASV pilsētā Filadelfijā ielas malā novietotās atkritumu tvertnes izsauc atkritumu savākšanas automašīnu brīdī, kad ir piepildītas. Kompānijas Cisco ziņojumā Visual Networking Index: Global Mobile Data Traffic Forecast Update, 2015–2020 White Paper prognozēts, ka 2020. gadā jau 28% lietu interneta ierīču tiks savienotas specializētajā tīklā.

Sadarbībā ar Lattelecom

No šīs sadaļas

Pirmās komerciālās ātrgaitas interneta 5G tehnoloģijas sistēmas Latvijā varētu parādīties...

ASV Senāta izstrādātajā Aizsardzības ministrijas budžeta noteikumu projektā iekļauts nosacījums,...

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas...

Jaunais globālais kiberuzbrukums ir līdzīgs tam, kas tika piedzīvots maija vidū, taču,...

TheMonetizr, kas palīdz spēļu izstrādātājiem pelnīt naudu ar produktiem, kas apdrukāti ar...

No kārtējā Eiropas mēroga kiberuzbrukuma Latvijā cietušas vidēja lieluma veikalu ķēdes, šorīt...

Pēc 20 Izraēlā nostrādātiem gadiem Anatolijs Plotkins ir atgriezies dzimtenē, lai vadītu...

Hakeri otrdien izvērsuši kārtējo Eiropas mēroga kiberuzbrukumu, kurā līdz šim īpaši smagi...

Eiropas Komisija (EK) par konkurences pārkāpumiem saistībā ar tiešsaistes iepirkšanās pakalpojumu...

Eiropas Savienība (ES) jau otrdien varētu noteikt rekordlielu sodu ASV tehnoloģiju korporācijai...