Ražošana

Lietuvas premjers ar Statoil runās par iespēju samazināt gāzes cenas

LETA, 03.05.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs, kurš otrdien dodas uz Norvēģiju, gatavojas ar koncerna Statoil vadītājiem runāt par iespēju vēl vairāk samazināt Lietuvai piegādājamās gāzes cenas.

«Runāsim par gāzes piegādi no Statoil, iespējams, arī par tālāku cenu samazinājumu, lai gan pēdējā laikā Statoil Lietuvai piegādājamās gāzes cenas jau krietni vien samazinājis,» viņš sacījis LRT radio.

Premjers, enerģētikas ministrs Roks Masjulis un valsts enerģētikas holdingkompānijas

Lietuvos energija vadītājs Daļus Misjūns apmeklēs Oslo divu dienu vizītē, lai tiktos gan ar Statoil, gan kompānijas "Hoegh LNG" pārstāvjiem, ar kuriem paredzētas sarunas par iespējām izpirkt Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa kuģi Independence, kas kalpo kā peldoša gāzes glabātava.

Gāze, ko Statoil pārdod Lietuvai, šā gada sākumā bija aptuveni par piekto daļu lētāka nekā tā, ko piedāvāja Krievijas koncerns Gazprom, kas Lietuvai solīja gāzi par aptuveni 15-20% augstāku cenu nekā pērn. Taču martā Gazprom rīkotajā izsolē gāze saskaņā ar šīs izsoles dalībnieku teikto pārdota par konkurētspējīgu cenu. Konkrēti skaitļi gan atklātībā netiek minēti.

Lietuva šogad vairāk nekā pusi no tai vajadzīgā gāzes daudzuma jeb aptuveni 1,35 miljardus kubikmetru pirks no Statoil, bet pārējā daļa jeb aptuveni 0,7 miljardi kubikmetru, domājams, tiks iegādāta no Gazprom, Statoil vai citiem piegādātājiem.

Lietuvas valsts enerģētikas koncernā Lietuvos energija ietilpstošais gāzes piegādes uzņēmums Lietuvos duju tiekimas un minerālmēslojuma ražotājs Achema daļu šā gada nogalei nepieciešamās gāzes iegādājās pieminētajā Gazprom izsolē. Gāzi no Statoil līdz ar šiem abiem uzņēmumiem šogad pērk arī dabasgāzes tirdzniecības uzņēmums Litgas, kas gada sākumā parakstīja atjaunotu ilgtermiņa līgumu līdz 2024.gadam.

Saskaņā ar Lietuvas Cenu komisijas datiem siltumenerģijas piegādātāji no janvāra līdz martam iegādājušies gāzi par aptuveni 17 eiro megavatstundā, nerēķinot pievienotās vērtības nodokli, bet pērn decembrī - par 28 eiro megavatstundā. Komisijas noteiktā gāzes tirgus cena 2016.gadā ir 16,96 eiro par megavatstundu.

Komentāri

Pievienot komentāru