Mazkapitāla SIA kļuvusi par dominējošo juridisko formu

2012. gada 20. augusts plkst. 7:45
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Divu gadu laikā mazkapitāla SIA kļuvusi par dominējošo juridisko formu, tās apgroza miljonus un pelna simtiem tūkstošus latu.

To liecina SIA Lursoft pētījums. No 2010. gada 1. maija līdz šā gada 8. augustam ir reģistrētas 23 593 mazkapitāla SIA, no kurām 2011. gada pārskatus iesniegušas 8937. «Vidējais neto apgrozījums mazkapitāla SIA, kuras iesniegušas pārskatus par 2011.gadu un veikušas saimniecisko darbību, ir 21 533,29 Ls, savukārt 1290 mazkapitāla SIA savā gada pārskatā norāda, ka pagājušajā gadā saimniecisko darbību nav veikušas,» vidējo mazkapitāla SIA veikumu rāda SIA Lursoft pārstāve Indra Jansone. No visām mazkapitāla SIA, kam būtu jau jāiesniedz pirmais pārskats, gada pārskatus vēl nav iesniegušas 1582.

Ir vairākas mazkapitāla SIA, kuras pērnajā gadā strādājušas ar miljonos latu mērāmu apgrozījumu. «Dati liecina, ka, par spīti dažbrīd valdošajam skeptiskumam par mazkapitāla SIA lietderību un sniegto pienesumu ekonomikai, atsevišķos gadījumos šie uzņēmumi ne tikai apgroza miljonus latu, bet arī nodarbina ievērojamu skaitu strādājošo,» tā I. Jansone.

Jārēķinās, ka viena gada laikā apgrozīt tādus miljonus vai nodarbināt tik daudz cilvēku nav pa spēkam lielākajai daļai no sen jau nodibinātajiem un strādājošajiem uzņēmumiem Latvijā. Viņa norāda, ka pētījumā secināts - diemžēl neviena no mazkapitāla SIA, kura strādājusi ar lielāku apgrozījumu, nav iekļuvusi lielāko pelnītāju sarakstā. Pēc Lursoft datiem, visveiksmīgākais gads pērn bijis SIA OKB, kam peļņa pēc nodokļiem sasniegusi 0,205 miljonus latu. Ne tik veiksmīgs aizvadītais gads bijis augļu un dārzeņu vairumtirgotāji SIA Futurpars, kam zaudējumi pagājušajā gadā pārsnieguši 0,675 miljonus latu.

Pēc Lursoft rīcībā esošās informācijas, vislielākā interese par mazkapitāla SIA reģistrēšanu bijusi no 2010. gada decembra līdz 2011. gada martam, kad ik mēnesi reģistrēti vairāk nekā 1000 jauni uzņēmumi ar samazinātu pamatkapitālu. Šogad tik augsta aktivitāte bijusi vien martā, kad kopumā reģistrētas 1110 mazkapitāla SIA.

«No juridiskā viedokļa nepastāv nekādas atšķirības starp tā saukto parasto 2000 latu pamatkapitāla SIA un mazkapitāla SIA. Vienīgā atšķirība - jaunajam komersantam, kurš izvēlējies reģistrēt mazkapitāla SIA, ir zemākas starta izmaksas, kas saistītas ar sabiedrības reģistrēšanu, kā arī nav nepieciešams uzreiz apmaksāt vismaz pusi no minimālā pamatkapitāla, kas ir 2000 Ls,» skaidro I. Jansone.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām