No novembra regulētais tarifs elektrībai būs tikai mājsaimniecībām

2012. gada 28. augusts plkst. 14:52
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

No šā gada 1. novembra iepirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu varēs tikai tie lietotāji, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām - nosaka otrdien, 28. augustā, Ministru kabinetā (MK) atbalstītie grozījumi elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos.

«Apstiprinātās izmaiņas attiecīgajos MK noteikumos paredz saglabāt tiesības pirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu mājsaimniecībām un elektroenerģijas lietotājiem, kuru pieslēguma spriegums nepārsniedz 400 voltu, ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nepārsniedz simts ampērus un kuri pērk elektroenerģiju tikai ar mērķi to tālāk piegādāt apakšlietotājiem, kas savukārt pērk un izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā paša vajadzībām nevis komercdarbībai vai cita veida profesionālās darbības vajadzībām,» skaidrots Ekonomikas ministrijas (EM) paziņojumā.

Savukārt pārējiem lietotājiem elektroenerģija būs jāpērk, izvēloties kādu no elektroenerģijas tirgotājiem par vienošanās cenu.

«Lai arī MK lēmums ir sasteigts, tomēr tas iezīmē aktīva darba perioda sākumu uzņēmumiem, kuriem jau tagad ir jāsāk interesēties par elektroenerģijas iegādes risinājumiem, lai nodrošinātu sev adekvātu izvēli vismaz starp diviem tirgotājiem,» pauž elektroenerģijas tirgotāja Enefit, a/s Eesti Energia meitas uzņēmuma, pārstāvji. Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers norāda – tas, vai uzņēmumi šajā tirgus paplašināšanās posmā nenonāks zaudētāju lomā, būs lielā mērā atkarīgs no to aktivitātes un savlaicīgas sadarbības piedāvājumu izskatīšanas, lai nodrošinātu izvēli vismaz starp divu tirgotāju piedāvājumiem.

«Izvēloties savu tirgotāju šobrīd, klienta rēķins būtiski neatšķirsies no līdz šim saņemtā,» savukārt uzsver a/s Latvenergo Elektroenerģijas tirdzniecības direktors Dāvis Skulte. A/s Latvenergo, komentējot MK apstiprinātos noteikumus, pauda, ka ir pilnībā gatava turpmākai elektroenerģijas tirgus liberalizācijai Latvijā, norādot, ka kompānija iekšējos procesus pilnveidojusi jau iepriekš.

Uzņēmumi, kas līdz 10. oktobrim paši nebūs izvēlējušies neatkarīgu elektroenerģijas tirgotāju, elektrība būs jāiegādājas no tā saucamā Pēdējā garantētā piegādātaja par vienpusēji diktētu cenu, kas augstāka par tirgus cenu, pauž Enefit pārstāvji.

EM norāda, ka tirgus dalībniekiem ir iespēja izvēlēties tirgotāju pēc tā piedāvājuma, kā arī mainīt tirgotāju.

Latvijā šobrīd ir reģistrēti 43 elektroenerģijas tirgotāji, bet aktīvi ir pieci – a/s Latvenergo, SIA Enefit, SIA Enerģijas avots, SIA BGC Riga un SIA Inter Rao Latvia, liecina informācija a/s Sadales tīkls mājas lapā.

A/s Latvenergo novērojusi, ka visbiežāk tirgus klienti izvēlas slēgt elektroenerģijas pirkšanas līgumu ar fiksētu cenu gada vai ilgākam termiņam.

Ministrijas paziņojumā atgādināts, ka elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā, tostarp arī Baltijas valstīs. Igaunijā jau 2013. gada 1. janvārī elektroenerģijas tirgus tiks atvērts pilnībā, un arī visas Igaunijas mājsaimniecības turpmāk pirks elektroenerģiju par mēneša vidējo NordPool Spot biržas cenu. Savukārt Lietuvā 2013. gada 1. janvārī visi lietotāji, kas ir juridiskas personas, kļūs par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecību cenu regulācija tiks saglabāta līdz 2015. gada 1. janvārim, norāda EM pārstāvji. Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada.

Šobrīd Latvijas brīvajā tirgū ir 5900 elektroenerģijas lietotāji, kas ir 0,7 % no visiem lietotājiem un kas patērē ap 66% elektroenerģijas. 1. novembrī brīvajam elektroenerģijas tirgum pievienosies vēl aptuveni 20000 lietotāju, kas ir vēl 2,3 % no lietotājiem un patērē ap 9,5 % elektroenerģijas, paredz ministrija.

Dalies ar šo rakstu