Budžets

No slimnīcām uz valsts pleciem

Lāsma Vaivare, 29.09.2015

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Attīstībai ņemto kredītu atmaksas pārvelšana uz valsts pleciem ļaus slimnīcām ik gadu vairākus miljonus eiro novirzīt citiem mērķiem, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Ja ministriem izdosies vienoties, ka 6,7 milj. eiro no līdzekļiem, ko neizlietoja, organizējot Latvijas prezidentūru ES Padomē, tiks novirzīti veselības aprūpes sistēmai valsts galvoto aizņēmumu segšanai, slimnīcu budžetiem jau šogad tiks noņemts slogs, kas atkarībā no kredīta summas un atmaksas grafika svārstās no vairākiem desmitiem tūkstošu līdz teju 2,5 milj. eiro. Tā kā šo summu slimnīcas ir rezervējušas, tām atbrīvosies līdzekļi papildu pakalpojumu sniegšanai, kam savukārt vismaz nedaudz vajadzētu mazināt rindas, lēš Veselības ministrijā. Lielākie kredītmaksājumi ir universitātes slimnīcām – Paula Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai un Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, kuras aizdevuma atmaksu sākušas jau iepriekšējos gados, un Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai, kurai atmaksas termiņš iestājas šogad. Šogad Austrumu slimnīcai jāatmaksā teju 1,9 milj. eiro, liecina Veselības ministrijas pavasarī apkopotie dati. Nākamgad šī summa ir gandrīz divi milj. eiro.

Līdz 2049. gadam

Par to, ka no nākamā gada valsts dotēs aizņēmumu atmaksu, jau izdevies vienoties un līdzekļi ir iezīmēti, saka veselības ministrs Guntis Belēvičs. Nākamgad tie ir 7,7 milj. eiro. No vienpadsmit slimnīcu pleciem laika periodā līdz pat 2049. gadam, kad turpinās atsevišķu aizņēmumu atmaksa, tiks noņemts slogs vairāk nekā 200 milj. eiro apmērā. Slimnīcām šo summu vairs nevajadzēs paņemt no pacientiem, turklāt beidzot tiks iegūta salīdzināma veselības pakalpojuma paš- izmaksa, jo tajā netiks iekļauta aizņēmuma apkalpošana, turpina ministrs.

«Valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu tarifa aprēķinos joprojām nav iekļautas izmaksas valsts galvotā kredīta atmaksas nodrošināšanai un esošie tarifi ne visiem pakalpojumiem nosedz ar pakalpojumu sniegšanu saistītās faktiskās izmaksas. Vienīgais resursu avots valsts galvotā aizdevuma pamatsummas atmaksai ir kapitālsabiedrības faktisko izdevumu samazinājums,» 2014. gada pārskatā norāda Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. Pērn tās izdevumi aizdevuma atmaksai bija vairāk nekā 983 tūkst. eiro, izriet no gada pārskata. Šogad šī summa ir ap 978 tūkst. eiro, bet nākamgad – nedaudz vairāk par milj. eiro, izriet no Veselības ministrijas iepriekš apkopotas informācijas.

Visu rakstu No slimnīcām uz valsts pleciem lasiet 29. septembra laikrakstā Dienas Bizness.