Pūžņojošās veselības 
aprūpes kaites
 

Puse no slimnīcām, kas Latvijā sniedz diennakts neatliekamo palīdzību, pērno gadu noslēgušas 
mīnusos, turklāt tie ir vēl lielāki nekā gadu iepriekš
.

Lāsma Vaivare, 2015. gada 31. augusts plkst. 8:46

Skaidrojums zaudējumiem no gada uz gadu nemainās – nepietiekams valsts finansējums. Vai nākamgad naudas būs vairāk, šobrīd vēl pāragri spriest. Veselības ministrija gan ir viena no četrām ministrijām, kam nākamgad solīts līdzekļus palielināt nevis samazināt, taču neticama ir iespēja, ka atrastos visi 159 milj. eiro, ko tā papildu prasījusi dažādiem mērķiem, tostarp ārstniecības pakalpojumu apmaksas tarifa paaugstināšanai. Pagājušās nedēļas beigās valdība vienojās Veselības ministrijai neatliekamajiem pasākumiem piešķirt 12 milj. eiro, tomēr jāņem vērā, ka darbs pie nākamā gada valsts budžeta vēl turpinās, līdz ar to vēl nav iespējams precīzi lēst, kā tiks sadalīti ministrijai papildu solītie līdzekļi.

«2014. gads, kā arī visi iepriekšējie (sākot ar 2011. gadu), pagājis finanšu trūkuma zīmē,» gada pārskatā norāda Daugavpils reģionālās slimnīcas vadība. Slimnīca pērno gadu noslēdza ar 844,6 tūkst. eiro lieliem zaudējumiem, kas ir par 45% vairāk nekā gadu iepriekš. Tā strādājusi ar lielākajiem zaudējumiem starp reģionālajām slimnīcām. Apgrozījums gan audzis, sasniedzot 21 milj. eiro. Ņemot vērā, ka «lokālajām slimnīcām tika acīmredzami samazināts stacionārais finansējums», pieauga pacientu skaits ar smagām un ielaistām saslimšanām, kas savukārt sadārdzina ārstēšanās procesu, skaidro slimnīcas vadība. Turklāt slimnīca sniedz pakalpojumus reģionā, kur sociāli ekonomiskā situācija ir nelabvēlīga – augsts bezdarbs, nabadzība –, līdz ar to cilvēki pie ārsta biežāk vēršas novēloti, kas arī noved pie tā, ka «objektīvi ir augstāks hospitalizācijas līmenis» nekā citos reģionos. Problēmas rada tas, ka «pēdējos gados 8% no sniegtās stacionārās palīdzības valsts neapmaksā. Tas rada slimnīcai papildu zaudējumus. 2015. gadā, ņemot vērā stacionārās programmas Tuberkuloze izmaiņas, slimnīcas zaudējumi saistībā ar finanšu kārtības grozījumiem ir 1,18 milj. eiro,» teikts gada pārskatā.

«Slimnīca uzskata, ka pēdējo gadu veiktās finanšu kārtības izmaiņas kritiski pasliktina finanšu situāciju un apdraud veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Latgales iedzīvotājiem,» tik skarbs ir slimnīcas secinājums.

Arī Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca zaudējumus, kas pērn sasnieguši jau 8,7 milj. eiro, vairākus gadus skaidro ar pacientu ļoti smago veselības stāvokli, par kuru ārstēšanu valsts adekvāti nesamaksā. Slimnīcā «koncentrējas, bieži pārvedot no citiem stacionāriem (ap 1000 pacientu gadā), pacienti ar smagām un neatliekamām veselības problēmām, kuriem nav bijis iespējams sniegt palīdzību zemāka līmeņa stacionārā veselības aprūpes iestādē, kā rezultātā – pie vienādiem valsts apmaksāto stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu tarifiem – sabiedrībai pacientu ārstēšana izmaksā dārgāk nekā citā ārstniecības iestādē,» teikts slimnīcas 2014. gada pārskatā. Situāciju nekādi neuzlabo arī tas, ka «dažādu ārējo faktoru – normatīvo aktu, tarifu nivelēšanas un atsevišķi nefinansētu reorganizāciju – ietekme sabiedrībai pamatā jāsedz uz iekšējo resursu un neesošu uzkrājumu rēķina».

Pērn faktiski veiktais stacionārais darba apjoms izmaksājis 53,2 milj. eiro, bet apmaksātais apjoms saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta noslēgto līgumu bijis 45,5 milj. eiro. Kopumā Nacionālā veselības dienesta nesegtā summa kopš 2011. gada jau sasniegusi 32,4 milj. eiro, bet kopējie zaudējumi – 23,7 milj. eiro. Šogad izdevies noslēgt izdevīgāku līgumu ar Nacionālo veselības dienestu. Perspektīvā slimnīca situāciju plāno uzlabot, palielinot maksas pakalpojumu klāstu un veicinot medicīnas tūrismu.

Jāatgādina, ka veselības ministrs Guntis Belēvičs jau gada sākumā paziņoja, ka Austrumu slimnīcai ir visas maksātnespējas pazīmes. Notika rotācija uzņēmuma valdē, par atkāpšanos paziņojot valdes priekšsēdētājam Viesturam Bokam un valdes loceklim Imantam Rezebergam. Par valdes priekšsēdētāju tika iecelta līdzšinējā valdes locekle Anita Slokenberga, bet par valdes locekļiem – V. Boka un Kaspars Plūme.

Visu rakstu lasiet pirmdienas, 31.augusta, laikrakstā Dienas Bizness! 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Uzņēmums Stats Serviss mainījis nosaukumu uz STATS RENT, turpina izstrādāt rentomāta projektu...

Nelīdzsvarotā būvniecības attīstība ar straujiem kāpumiem un kritumiem un atkarība no ES...

Lielākā Zviedrijas banka, vērtējot pēc aktīvu apjoma, Svenska Handelsbanken AB, paziņojusi, ka...

Šodien Jēkabpilī AS Virši-A atklās pirmo CNG jeb saspiestās dabasgāzes uzpildes staciju...

Skolēnu ēdināšana kļūst par sociālo uzņēmējdarbību....

Dienas Biznesa lasītāju balsojumā par mīlētāko auto zīmolu ir uzlēkusi jauna zvaigzne –...

No šīs sadaļas
2015. gada 31. augusts plkst. 8:43

Rīgas pilsētas būvvaldē 2014.gadā akceptētas apliecinājuma kartes koncertzāles Rīga renovācijai...

2015. gada 31. augusts plkst. 8:14

Rīgas tuvāko gadu sapņos ir ceļu infrastruktūras projekti 205 milj. eiro vērtībā;...

2015. gada 28. augusts plkst. 16:18

Jau trešo nedēļu šosejas Jelgava–Staļģene–Code (P94) trešajā...

2015. gada 28. augusts plkst. 15:54

Piektdien, 28.augustā, biedrības Zolitūde 21.11. pārstāvji un iedzīvotāji  tikās ar Rīgas...

2015. gada 28. augusts plkst. 15:24

Rīgas pilsētas būvvalde ir pieņēmusi ekspluatācijā Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu...

2015. gada 28. augusts plkst. 11:18

«Izglītības iestāžu kolektīvi paveikuši ļoti lielu darbu. Skolas ir gatavas, spodras,...

2015. gada 28. augusts plkst. 8:40

Vislētāk termiņuzturēšanās atļauju par ieguldījumu uzņēmumā var iegūt Lietuvā, kur...

2015. gada 28. augusts plkst. 8:09

Lai gan neveiksmīgas ir daudzu nozīmīgu īpašumu izsoles, Rīgas dome atsakās tikai...

2015. gada 27. augusts plkst. 17:34

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa lēma par pilnīgu AS Latvijas kuģniecība meitassabiedrības...

2015. gada 26. augusts plkst. 11:25

Jūrmalciema ceļš ir būtiski mainījies. Tagad ir ne vien uzbērta prāva grants...