Viedierīces

No telefona makšķerē paroles un datus

Sanita Igaune, 22.10.2014

Foto: AFP

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi nepietiekami domā par drošību mobilo ierīču izmantošanai darba vajadzībām; piesardzība nepieciešama arī neaizsargātu Wi-Fi tīklu dēļ, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Gandrīz katram jeb aptuveni 97% valsts iedzīvotāju ir mobilais telefons, kas teju vienmēr ir līdzi, turklāt lielākoties tālrunis ir finansiāli vērtīgs, iespējams, pat dārgāks par televizoru vai datoru. «Par drošības risinājumu nepieciešamību datorā vairāk nav šaubu, savukārt tam, ka jāpasargā sava privātā informācija arī telefonā un planšetdatorā, Latvijas iedzīvotāji pievērš arvien vairāk uzmanību, tomēr joprojām nepietiekami,» DB uzsvēra Tele2 drošības dienesta vadītājs Jānis Miķelsons.

Labā prakse nozarē iesaka būt uzmanīgam ar neaizsargātu bezmaksas Wi-Fi izmantošanu vai tādu privātu tīklu izmantošanu, kas nav aizsargāti ar paroli. Šādos tīklos dati ceļo nešifrētā veidā un cilvēkiem ar attiecīgu ekipējumu ir brīvi pārtverami un nolasāmi. Pats lietotājs par šo faktu visbiežāk uzzinās tikai tad, kad ļaunprātis jau būs ieguvis, piemēram, viņa sociālo tīklu paroles, DB skaidro Latvijas mobilā telefona (LMT) Korporatīvo klientu dienesta direktors Edgars Grandāns.

Ļoti līdzīga situācija ir arī ar dažādu mājaslapu apmeklēšanu, proti, ja mājaslapā ievadāt informāciju, kuru gribat aizsargāt, piemēram, savas bankas kartes datus, vienmēr pārliecinieties, ka mājaslapas adreses priekšā ir https. Tieši šis s burts arī nozīmē to, ka datu savienojums ir aizsargāts, atzīmēja E. Grandāns. Izmantojot publiskos Wi-Fi tīklus, nevar būt pilnīgas pārliecības par tā drošumu, līdzīgu viedokli DB pauda Bite Latvija komunikācijas menedžere Anete Jansone, piebilstot, ka, arī pieslēdzoties savas mājas tīklam, ir iespēja – kāds var iegūt privātos datus.

Informācijas aizsardzība ierīcē šobrīd ir krietni mazapzināta tēma, novērojis E. Grandāns. To apliecina Samsung living business pētījums, kurā secināts, ka tikai 34% darbinieku biznesa vidē aizsargā savu telefonu ar PIN kodu un krietni mazāks lietotāju skaits to dara privātā vidē. Tādējādi ierīces pazaudēšanas vai nozagšanas gadījumā tiek atstāts viss (bildes, privātā un darba sarakste, piekļuve sociālajiem tīkliem un finanšu informācijai), brīvai un publiskai apskatei telefona atradējam vai zaglim.

Visu rakstu No telefona makšķerē paroles un datus lasiet 22. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru