Papildināta - FKTK piemērojusi PrivatBank divu miljonu eiro sodu un liek mainīt valdi 

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) likusi PrivatBankas padomei atsaukt valdi un piemērojusi soda naudu 2 miljonu eiro apmērā, informē bankas pārstāvji.

Žanete Hāka, 11.12.2015

Foto: PrivatBank

FKTK savu lēmumu motivē ar to, ka viņuprāt, banka īstenojusi augsta riska darījumus neatbilstoši noteikumiem un piedalījusies naudas līdzekļu izvešanā no Moldovas.

PrivatBank kategoriski nepiekrīt FKTK lēmumam, uzskata to par virspusēju un kļūdainu, jo minētie Moldovas līdzekļi PrivatBank kontos nav atradušies. Darījumi, kurus FKTK min kā pārkāpumus saturošus, veikti ar PrivatBank līdzekļiem. Darījumu ietvaros Privatbank palīdzēja veikt klienta pārkreditāciju no vienas kredītiestādes uz citu.

Tomēr pildot Komisijas prasības, PrivatBankas padome veiks izmaiņas bankas valdē, kā arī pēc Komisijas pilna lēmuma satura saņemšanas izlems par Bankas tālāko rīcību.

Banka vairākkārtīgi ir sniegusi informāciju un vēlreiz vēlas to atzīmēt, ka banka nav iesaistījusies aizdomīgos darījumos, kuru rezultātā būtu izvesti finanšu līdzekļi no Moldovas bankām.

Komisija veica pārbaudi bankā par 2014.gada novembrī veiktajiem darījumiem 2015.gada vasarā, kuras ietvaros banka iesniedza pilnu informāciju.

Par rezultātiem komisija bankai iesniedza novērojumus. Komisija par veikto pārbaudi ierosināja administratīvo lietu un nākošajā dienā piemēroja sankcijas uzliekot par pienākumu bankas padomei atsaukt valdi.

PrivatBanka turpina strādāt un apkalpot klientus ierastajā ikdienas režīmā. Jaunais valdes sastāvs uzsāks darbu pēc tā saskaņošanas ar FKTK.

Banka PrivatBank šogad trīs ceturkšņos strādājusi ar 8,06 miljonu eiro peļņu, kas ir par 28% vairāk nekā pērn atbilstošā periodā nopelnītie 5,79 miljoni eiro, teikts bankas trešā ceturkšņa finanšu pārskatā.

Izvērtējot atbildīgo bankas darbinieku atbildību bankas pieļautajos pārkāpumos, FKTK ir atstādinājusi no pienākumu pildīšanas bankas valdes priekšsēdētāju Oleksandru Trubakovu un atbildīgo valdes locekli Ivetu Ķerpi, kā arī uzdevusi bankas padomei pilnībā nomainīt bankas valdi, informē FKTK.

Šī ir daļa no FKTK veiktās pārbaudes rezultātiem par darījumiem no 2012. līdz 2014. gadam, kas minēti publiskotajā Moldovas Nacionālās bankas pētījumā jeb Kroll ziņojumā. Pārbaudē tika konstatēti pārkāpumi gan klientu izpētē un informācijas dokumentēšanā, gan klientu darījumu uzraudzībā, jo banka vairākus darījumus nebija identificējusi kā potenciāli aizdomīgus un par tiem nebija ziņojusi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam (Kontroles dienestam). Tāpēc FKTK ir pamats uzskatīt, ka banka nav veikusi visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu Kredītiestāžu likuma un NILLTFNL un ar tiem saistīto normatīvo aktu prasību izpildi. Tādējādi banka tika iesaistīta darījumos, kas tai rada paaugstinātu reputācijas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku, norāda FKTK.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Par konstatētajiem pārkāpumiem bankai varēja piemērot naudas sodu maksimālajā apmērā līdz 2,017 miljoniem eiro vai licences anulēšanu. Ņemot vērā izdarīto pārkāpumu raksturu, FKTK padome lēma par maksimālās monetārās soda sankcijas piemērošanu.

Savukārt novērtējot bankas pārvaldības struktūru darbību tādu lēmumu pieņemšanā, kas pakļāva banku dažādiem riskiem, FKTK uzskata par nepieciešamu atstādināt no pienākumu pildīšanas atbildīgās bankas valdes amatpersonas, kā arī pieprasīt nomainīt visu valdi.

Pašlaik FKTK atsevišķi vēl lems jautājumu par individuālām monetārajām sankcijām atbildīgajām amatpersonām. Tāpat FKTK daļu materiāla par pārbaudē atklātajiem faktiem nodos tālāk tiesībaizsardzības iestādēm izvērtēšanai, vai bankas atbildīgo amatpersonu rīcībā saistībā ar minētajiem darījumiem nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

«Sektora uzraugs atgādina visām Latvijas bankām, ka atbilstoši 2014. gada maijā pieņemtajiem Kredītiestāžu likuma grozījumiem, kas definēja jaunas prasības naudas sodu apmēru noteikšanai, FKTK ir tiesības par šādiem pārkāpumiem ikvienai bankai piemērot soda naudu līdz pat 10% no bankas iepriekšējā finanšu gada kopējo neto ienākumu summas, kas lielāko banku gadījumā var sasniegt pat vairākus 10 miljonus eiro. Aicinu aizdomāties arī banku atbildīgās amatpersonas, ka viņu darbs tiek vērtēts individuāli un par savu pienākumu nepildīšanu tām var tikt piemērots attiecīgs soda mērs – administratīvais sods, naudas sods līdz pat 5 milj. eiro vai atstādināšana no amata, kas būtiski ietekmē šīs personas reputāciju finanšu sektorā,» saka FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.

FKTK ciešā uzraudzībā AS PrivatBank ir uzsākusi darbu pie iekšējās kontroles sistēmas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas politikas pilnveidošanas atbilstoši iesniegtajam pasākumu plānam. Tāpat šobrīd notiek darbs pie bankas jaunās valdes izveides, tās potenciālos kandidātus jau vērtē FKTK.

Bankai piemērotās soda sankcijas neietekmē bankas ikdienas darbības veikšanu, banka pilda saistības pret klientiem un nodrošina pakalpojumu sniegšanu.

AS PrivatBank piemērotā soda nauda tiks ieskaitīta valsts budžetā. Banka FKTK lēmumu var apstrīdēt FKTK vai pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā.

Tajā pašā laikā FKTK turpina pārbaudīt vēl citus darījumus Latvijas bankās, kas, iespējams, varētu būt saistīti ar Kroll ziņojumā minētajiem faktiem.

Tevi varētu interesēt

Ukrainas parlamenta iespējamais lēmums nacionalizēt Igoram Kolomoiskim piederošo «PrivatBank»...

Tā stāvokli Ukrainā DB raksturo Varšavas Austrumu studiju centra speciālists Arkadiušs...

Krievijas cietumā mirušā advokāta Sergeja Magņitska lietā nesen sodītā Latvijā strādājošā...

AS Privatbank veiktas izmaiņas valdē, liecina Lursoft dati....

Pagājušajā gadā AS PrivatBank neauditētā peļņa sasniedza 1,478 miljonus latu, liecina bankas...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Pārskatīts OMX Baltic 10 indeksa grozs, jaunais indeksa groza sastāvs stāsies spēkā...

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Moody’s ir pārskatījusi Latvijas banku sistēmas...

Nacionālās nekustamo īpašumu attīstītāju alianses (NNĪAA) dalībnieku ieguldītās investīcijas...

Biznesa pārstāvji pauž gatavību veidot arī nefinanšu pārskatus, tostarp sniedzot informāciju...

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome devusi atļauju AS Talsu mežrūpniecība...

AS Rietumu Banka ir veikusi divu gadu korporatīvo obligāciju emisiju, informē bankas...

Neskatoties uz to, ka gada laikā no 40% līdz 36% samazinājies to...

Rublis atkal zem pārdošanas spiediena, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness....

Naftas kompānijām smagākais periods vēl nav aiz muguras, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas...

Valsts ieņēmumu dienests varēs operatīvāk rīkoties PVN krāpšanas shēmu gadījumos...