Papildināta - Ķīnieši sāk Rīgā iepirkt nekustamos īpašumus

2011. gada 21. novembris plkst. 7:45
Dalies ar šo rakstu

Pēdējo dažu nedēļu laikā no Ķīnas pilsoņiem saņemti 46 lūgumi pēc uzturēšanās atļaujām Latvijā, šodien raksta Dienas bizness.

Latvijas nekustamo īpašumu tirgū sākušas ieplūst «jaunas asinis». Ja līdz šim šis tirgus lielā mērā turējās tikai uz pircējiem no Krievijas un citām bijušajām padomju republikām, tad pēdējā laikā savu interesi aktīvi sākuši izrādīt arī ķīnieši, ko DB apliecināja aptaujātie nekustamā īpašuma tirgotāji. Arī Ķīnas Tautas Republikas vēstnieka padomnieks Latvijā Lī Bidžians (Li Bijian) DB apstiprināja, ka ķīniešu interese par Latviju ir augusi gan pēc veiktajām reklāmas kampaņām, gan pēc Šanhajas Expo.

Viņš neslēpj, ka daudzus ķīniešus Latvijā interesē iespēja, apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi saņemt uzturēšanās atļauju, kas paver ceļu uz Eiropas Savienību, taču nozīme esot arī salīdzinoši zemai nekustamā īpašuma cenai, iespējai viegli nokārtot visas formalitātes, kā arī stabilai ekonomiskai videi, kas potenciāli šeit ļautu attīstīt biznesu. Pašlaik topā ķīniešiem esot dzīvokļu iegāde Rīgā, turklāt nekustamā īpašuma iegādē ķīnieši esot ļoti lietišķi, par īpašumu cenu īpaši nekaulējas un nevilcinās, bet vienlaikus arī nepārmaksā.

«Ir notikuši pirmie darījumi ar klientiem no Ķīnas, taču par masveida tendenci vēl ir pāragri runāt. Nekustamo īpašumu pērkošo ķīniešu skaitu Latvijā pagaidām ne tuvu vēl nevar salīdzināt ar pircējiem no Krievijas vai citām bijušajām padomju republikām,» DB sacīja Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns. Viņš norāda, ka ķīniešu interese par Latviju ir parādījusies pēdējā gada laikā. «Iemesli un motivācija, kāpēc ķīnieši Latvijā pērk nekustamo īpašumu, ir dažādi - gan iespēja iegūt uzturēšanās atļauju, gan arī fakts, ka ķīniešiem tāpat kā mūsu Austrumu kaimiņiem ir daudz brīvu līdzekļu, ko investēt dažādās pasaules valstīs. Pārsvarā šeit īpašumus pērk tie, kas šajā reģionā grib arī attīstīt biznesu,» stāsta E. Šīns, piebilstot, ka ķīnieši izrāda interesi par nekustamo īpašumu tranzīta infrastruktūru tuvumā. Jautāts, vai taisnība, ka ķīnieši lēmumu par noskatīto nekustamo īpašumu iegādi pieņemot ātri un par cenu nekaulējoties, Šīns atzīst: «Sarunās ķīnieši ir ļoti lietišķi, arī valodas barjera viņiem nereti neļauj ieslīgt liekvārdībā. Viņi ir ļoti uz biznesu orientēti un par īpašumiem nepārmaksā.»

«Pašlaik esmu dzirdējis par nekustamā īpašuma pārdošanas darījumiem ķīniešiem par samērā nelielām summām, pārsvarā tie ir dzīvokļi, taču, ja grib klientus no Ķīnas piesaistīt kaut cik būtiskos apmēros, ir jāstrādā valstiskā līmenī, jāizvieto reklāma starptautiskos medijos, jābrauc uz izstādēm, forumiem,» DB saka Baltic Sotheby’s International Realty īpašnieks Vestards Rozenbergs.

Viņš atzīst, ka pat ar uzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret nekustamo īpašumu Latvija, visticamāk, ķīniešiem nekad nebūs izvēle «numur viens», taču ar šādu taktiku, piemēram, Kanāda ir piesaistījusi ievērojamu skaitu Ķīnas investoru. Arī viņš norāda, ka pašlaik Latvijā nekustamos īpašumus vēl arvien galvenokārt iegādājas Krievijas pilsoņi.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu