Papildināta - Ministre: Latvija saskaras ar finanšu sektora starptautiskās reputācijas krīzi

2018. gada 18. februāris plkst. 18:08
Autors: Rūta Lapiņa
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Latvija pašlaik saskaras ar finanšu sektora starptautiskās reputācijas krīzi, svētdien žurnālistiem sacīja finanšu ministre Dana Riezniece-Ozola.

Viņa atzīmēja, ka to esot izraisījusi AS ABLV Bank, bet apliecināja, ka Latvijas finanšu sistēma ir stabila, bankām kopumā nav likviditātes problēmu un «noguldītāji var justies pilnīgi droši».

Ministre uzsvēra, ka no Latvijas valdības puses nav un nebūs nekādas iecietības pret Latvijas finanšu sektora izmantošanu krimināli sodāmām darbībām, ar ko esot jārēķinās visam finanšu sektoram. «Esam apņēmības pilni, lai atjaunotu Latvijas finanšu sektora reputāciju, kas ir nopietni iedragāta,» uzsvēra ministre.

Reizniece-Ozola atzīmēja, ka AS ABLV Bank ir izteikti nopietni pārmetumi, un ASV uzraugošo institūciju spertie soļi ietekmē arī bankas darbību - daļa no tirgus dalībniekiem ir piesardzīgi attiecībā pret konkrēto banku. Kā tas finanšu iestādes darbību ietekmēs ilgtermiņā, ir atkarīgs no bankas vadības spējas sadarboties, kā arī spējas pārliecināt klientus un uzraugus. Viņa atklāja, ka kopš ceturtdienas bankas darbību novēro trīs Eiropas centrālās bankas deliģēti Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāvji. Pēc pāris nedēļām Latvijā viesošoties arī ASV institūciju pārstāvji.

FKTK priekšsēdētāja vietniece Gunta Razāne informēja, ka Latvijas banku kapitāla un likviditātes rādītāji saglabājas līmenī, tostarp likviditātes rādītājs gandrīz divas reizes pārsniedz minimālā likviditātes rādītāja slieksni. «Mēs vērojam, analizējam un sekojam līdzi esošajai situācijai. Analizējam iespējamos scenārijus,» viņa norādīja, atzīmējot, ka AS ABLV Bank uzraugošā institūcija ir Eiropas centrālā banka, kas var deliģēt kādas pilnvaras FKTK, ko arī ir darījusi, un tāpēc bankā ir FKTK pārstāvji, kas seko tās darbībai.

Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners apliecināja, ka Latvijas Banka ir veikusi nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu AS ABLV Bank ar finanšu līdzekļiem, kā arī izskata iespēju piešķirt ārkārtas likviditātes palīdzību, tostarp – Latvijas Banka jau iegādājusies ABLV Banka vērtspapīrus bankas likviditātes nodrošināšanai. Viņš gan neatklāja to vērtību un atzīmēja, ka līdz šim veiktās darbības ir valsts centrālās bankas standarta palīdzība komercbankām, lai nodrošinātu likviditāti vietējā finanšu tirgū.

«No savas puses varam apliecināt, ka ir pilns atbalsts to tiesisko un finansiālo instrumentu ietvaros, kas ir centrālajai bankai,» sacīja Kušners.

Saskaņā ar pēdējiem publiskiem pārskatiem ABLV bankas rīcībā bija pieejami vērtspapīri gandrīz 1,7 miljardu eiro apjomā, kas ir pilnīgi pietiekami likviditātes nodrošināšanai arī šajā nestandarta situācijā, kas radusies pēc ASV Finanšu ministrijas paziņojuma, informē grupas komunikācijas vadītājs Artūrs Eglītis.

Vērtspapīru darījumi no Latvijas Bankas puses tiek organizēti, lai banka nodrošinātos ar papildu līdzekļiem, tādejādi vēl vairāk stiprinot bankas likviditāti un naudas līdzekļu rezerves. Tā ir viena no standarta procedūrām, kas var tikt piemērota šādās situācijās.

Citas ziņas par šo tēmu: http://www.db.lv/atslegvardi/finsek

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi