Būve

Par 72 tūkstošiem eiro atjaunos Liepājas bāku

Laura Mazbērziņa, 20.06.2018

Foto: facebook.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Liepājas SEZ pārvalde un SIA «FALKORS Building Industry» parakstījusi līgumu par Liepājas bākas atjaunošanas pirmās kārtas īstenošanu.

SIA «FALKORS Building Industry» iesniegtais piedāvājums tika atzīts par saimnieciski izdevīgāko un Liepājas bākas ārējās daļas atjaunošanas darbus veiks par 72 tūkstošiem eiro.

Liepājas bāka sāka darboties 1868.gadā un strādā arī šodien, lai arī tās nozīme kuģošanas navigācijā ir ievērojami mainījusies. Liepājas SEZ pārvaldnieks Jānis Lapiņš atzīst, ka Liepājas bāka joprojām ir Liepājas vizītkarte un tieši tāpēc ir svarīgi to sakārtot un atjaunot, lai tā kļūtu vizuāli pievilcīgāka un varētu kalpot nākotnē arī kā interesants tūrisma objekts.

Liepājas bākas atjaunošanas 1. kārtā atjaunos bākas ārējo daļu. Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks infrastruktūras jautājumos Arnis Mazalis norāda, ka sākotnēji tiks ar smilšu strūklu notīrīts bākas ārējais korpuss, nostiprinātas metāla plākšņu salaiduma vietas un atjaunots sarkani baltais krāsojums. Bākas atjaunošanas darbus veiks SIA «FALKORS Building Industry».

Bāka joprojām pilnvērtīgi veic savu funkciju – raida gaismas signālu nakts tumšajās stundās 16 jūras jūdžu attālumā no krasta. Hidrogrāfijas grupas vadītājs Dainis Enģelis uzsver, ka lampa, kas sastāv no gaismas diodēm, tika uzstādīta vien šā gada sākumā un pauda gandarījumu, ka tā pakāpeniski tiks sakārtota un saglabāta kā industriālai mantojums.

Bāka būvēta no čuguna konusiem, kas izgatavoti Liepājā A. Meinharda lietuvē, bet bākas sākotnējais lukturis tika atvests no Anglijas, no brāļu Čansu rūpnīcas. Vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš stāsta, ka bāka ietilpa milzīgajā Liepājas ostas paplašināšanas projektā, ko īstenoja cariskā Krievija. Tās augstums ir 32,4 metri, tai konisks čuguna (ķeta) tornis ar galeriju un stikla laternu augšējā daļā. Uguns augstums - 31,2 metri virs jūras līmeņa. Torņa diametrs pie zemes ir 6,03 metri, virsotnē — 3,36 metri. Bākas tornim ir sarkanu un baltu līniju vienāda platuma krāsojums, bet kā liecina vēstures liecības, sākotnēji bāka nav bijusi sarkani balti strīpaina, bet gan vienkrāsaina.

Tev varētu interesēt arī:

FOTO, VIDEO: Daugavgrīvas bāka nekad nebūs tūrisma objekts