Pētījums: Vairāk nekā puse iedzīvotāju neapmierināti ar budžeta izlietojumu šogad

2016. gada 27. oktobris plkst. 16:51
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Vairāk nekā puse iedzīvotāju ir neapmierināti ar budžeta izlietojumu 2016. gadā, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometra pētījums.

Cilvēkiem izveidojies priekšstats, ka visvairāk budžeta līdzekļu tiek izlietots valsts aizsardzības finansēšanai. Savukārt par prioritāro jomu, kurai vajadzētu pievērsties, plānojot 2017.gada budžetu, aptaujātie nosaukuši veselības aprūpi.
Tikai 6% aptaujāto uzskata, ka ekonomiskās attīstības veicināšana jau pašlaik ir viena no valsts budžeta prioritātēm, un tikai piektā daļa iedzīvotāju (21%) domā, ka ekonomikas veicināšana būtu jānosaka par vienu no prioritātēm jau 2017.gada budžeta veidošanā. Tā vietā vairums iedzīvotāju priekšroku dotu sociālajām vajadzībām un izglītībai kā budžetēšanas prioritātēm, pētījuma rezultātus komentē Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka.

Vērtējot Latvijas valsts budžeta izlietojumu 2016. gadā, vairāk nekā puse jeb 57% pētījuma dalībnieku norādījuši, ka nav apmierināti ar šā gada naudas sadalījumu. Pozitīvi par 2016.gada budžeta izlietojumu izteicās vien 14% respondentu.
Visai neprecīzs priekšstats cilvēkiem izveidojies par to, kur tiek tērēta valsts budžeta nauda, proti, 36% uzskata, ka visvairāk tiek izlietots aizsardzībai, kamēr sociālo aizsardzību un veselības aprūpi kā lielākās izmaksu pozīcijas minējuši vien attiecīgi 9% un 8% aptaujāto.

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš norāda – aptaujas dati liecina, ka ļoti lielai Latvijas iedzīvotāju daļai ir vājas zināšanas par jautājumiem, kas saistīti ar valsts budžetu. Sevišķi drūma aina paveras jautājumā par valsts budžeta tēriņiem, kur tikai salīdzinoši neliela daļa zina to, kur patiesībā visvairāk tiek tērēta budžeta nauda, atzīmē A.Kaktiņš.

Pēc Latvijas iedzīvotāju domām, faktori, kuru dēļ Latvijai jāsaskaras ar budžeta deficītu, ir ēnu ekonomikas izplatība Latvijā (42%) un budžeta naudas izsaimniekošana (43%).

Pētījuma ietvaros respondenti tika lūgti nosaukt, viņuprāt, labākos piedāvājumus, kā palielināt Latvijas valsts budžeta ieņēmumus. Pēc iedzīvotāju domām, vislabākais veids būtu nodokļu samazināšana – šādu metodi ierosinātu 43% respondentu. Teju katrs otrais aptaujas dalībnieks norādījis, ka augstākminētā mērķa sasniegšanai būtu jānodrošina investīcijām labvēlīgāka vide. Gana bieži iedzīvotāji arī atzīmēja, ka ieņēmumu palielināšanas nolūkos būtu nepieciešams stingrāk cīnīties ar nodokļu nemaksātājiem (33%) un veicināt eksportu uz ārzemēm (31%).

Mazākā daļa (40%) respondentu dod priekšroku ilgtermiņa budžeta stratēģijai. 45% aptaujas dalībnieku atzīmējuši, ka labāk būtu, ja budžetu veidotu katru gadu pilnīgi no jauna, ņemot vērā tā brīža aktualitātes un steidzamās vajadzības.

Savukārt, izvērtējot 2017. gada budžeta prioritātes, trīs ceturtdaļas (76%) iedzīvotāju par svarīgāko jomu nosauca veselības aprūpi. Valsts drošība un aizsardzība, izglītība un sociālā aizsardzība respondentu vērtību skalā ieņem būtiski zemāku līmeni, piemēram, sociālo aizsardzību kā prioritāti 2017. gadā minēja 27% aptaujas dalībnieku. 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds