Piektdienas intervija ar Enefit valdes priekšsēdētāju Jāni Betheru 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem. Uz jautājumiem šonedēļ atbild Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Lelde Petrāne, 2016. gada 12. augusts plkst. 9:47

Trīs svarīgākie fakti par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Enefit ir otrs lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā, kas nodrošina elektroenerģiju vairākiem tūkstošiem biznesa klientu.
Enefit bija pirmie, kas sāka pārdot elektroenerģiju atvērtajā tirgū - tieši tajā dienā, kad stājās spēkā likuma grozījumi. 
Enefit šogad svin desmit gadu jubileju.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Man kā vadītājam Enefit un Eesti Energia ir lieliska darba vieta, jo Baltijā ir ļoti maz lielo uzņēmumu, kuru stratēģiskie lēmumi tiek pieņemti šeit uz vietas, nevis kādā globālā centrālajā birojā. Pie tam būtiski, ka Eesti Energia atšķiras no citiem enerģētikas nozares uzņēmumiem Baltijā, jo pēdējos 10 gados tam vienmēr ir bijis mērķis sasniegt ambiciozus mērķus ne tikai Igaunijā vai Baltijā, bet arī Eiropas un pasaules mērogā.

Kas Jūs iepriecina vai apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Baltijas tirgus atrodas blakus likvīdākajam un aktīvākajam tirgum pasaulē, kas ir Skandināvijas tirgus, un mēs arvien vairāk tajā fiziski integrējamies ar savienojumu palīdzību. Iepriecina tas, ka elektroenerģijas tirgus risinājumi un izglītotāko klientu izpratne par tirgus iespējām ir salīdzināma ar Skandināvijas tirgus tendencēm un, apmeklējot elektroenerģijas tirgus konferences, nenākas domāt – jā, nez vai pēc trīs gadiem arī Baltijā parādīsies šādas inovācijas? Ir gluži otrādi -  lielākoties aktuālās lietas Skandināvijā ir jau aktuālas Baltijā, vai arī to nobīde ir pavisam neliela. Taču apbēdina katrs gadījums, kad vietējais tirgus tiek regulēts, ignorējot biznesa loģiku. Diemžēl ne visur valda izpratne, ka elektroenerģijas tirgus ir atvērts un pietiek to regulēt un ierobežot.

Kas Jūs iepriecina un kas apbēdina Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Domājot par Enefit, iepriecina tas, ka no Latvijas biznesa klientiem saņemam lielu uzticību. Vēl daudz jāstrādā pie zināšanu pārneses – sarunās ar jauniem klientiem mums bieži nākas atgriezties laikā pirms desmit gadiem, kad ļoti daudz skaidrojām un runājām par to, kādas iespējas nes atvērtais tirgus - kāpēc uzņēmumi iegūst no atvērtā tirgus un kādi ir šie ieguvumi.

Kas šobrīd ir jūsu lielākā aktualitāte?

Šobrīd ir ļoti intensīvs laiks - vienlaikus strādājam pie vairākiem lieliem un būtiskiem projektiem.  Fokusā ir Enefit darbības uzsākšana Polijas tirgū, kā arī Latvijas gāzes tirgus atvēršana.
Polijas tirgus ir aizraujošs savā izmērā, proti, tas ir sešas reizes lielāks par Baltijas elektroenerģijas tirgu, ar citu mentalitāti un citiem izaicinājumiem. Savukārt Latvijas gāzes tirgus atvēršana ir unikāla ar to, ka jebkuru tirgu var atvērt tikai vienu reizi.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos?

Tā kā neesam aktīvi uzsākuši elektroenerģijas pārdošanu Latvijas mājsaimniecību segmentā, tad Enefit kā uzņēmumu sociālajos tīklos atrast nevar, taču es savā Twitter kontā dalos ar visām enerģijas tirgus aktualitātēm gan mūsu uzņēmumā, gan valstī kopumā.

Kāda ir Jūsu labākā un sliktākā īpašība?

Tieksme pēc izcilības ir gan mana labākā, gan arī sliktākā īpašība, jo esmu prasīgs pret sasniegto rezultātu, taču vienlaikus tas var aizkavēt lietu virzību.

Ko Jūs tuvāko piecu gadu laikā noteikti vēlētos sasniegt?

Mans mērķis ir panākt, ka Enefit kļūst par veiksmīgu, atpazīstamu enerģijas tirgus zīmolu arī ārpus Baltijas. Pirmais konkrētais solis uz šo mērķi jau ir izvēlēts - tā ir darbības uzsākšana Polijas tirgū.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Mēs meklējam darbiniekus ar līdzīgām vērtībām kā mūsu uzņēmumam: ar apņēmību un apziņu, ka viņa darbam ir liela nozīme. Darbiniekiem ir jāapzinās, ka visas lielās lietas sākas ar ikkatru no mums, un Enefit attīstība un pilnveidošanās nav atkarīga tikai no manis kā vadītāja vai kolēģiem, bet gan katra paša. Ir jābūt gatavam sniegt savu ieguldījumu un uzņemties atbildību. 

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu. Kas bija Jūsu pirmais darbs?

Jau studējot Rīgas Ekonomikas augstskolā, kopā ar kursabiedriem izveidojām savu konsultāciju uzņēmumu, kas arī bija mana pirmā nopietnā darba vieta. Savukārt 2008. gadā tā brīža Enefit vadītājs veidoja komandu, kurai varētu uzticēties – tādu, kas virzītu Enefit Latvijas tirgū. Tā viņš uzrunāja arī mani. Lēmuma pieņemšanā par pievienošanos Enefit komandai izšķirošo lomu nospēlēja tas, ka apzinājos - valsts ekonomika ir sarežģītā stāvoklī un paietu vairāki gadi, lai savu uzņēmumu uzbūvētu līdz tobrīd izlolotajam redzējumam. Alternatīva bija nākt ar savu enerģiju un veidot uzņēmumu ļoti labvēlīgos apstākļos, kuros jebkurai racionālai biznesa idejai ir pieejams finansējums.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Enefit zīmols un logo ir izveidots 2009.gadā, kad Eesti Energia apvienoja vairākus mazākus meitas uzņēmumus ar dažādiem nosaukumiem zem kopēja zīmola Enefit. Zīmola izstrāde tika uzticēta starptautiskam uzņēmumam no Lielbritānijas, kas sākotnēji veica izpēti un sekoja līdzi tam, lai uzņēmuma nosaukums būtu relevants dažādās valstīs, valodās un locījumos.
 
Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Negribu lietot vārdu nepiedodu, jo tas skan pārāk strikti, taču tas, pret ko es izturos ar nepatiku, ir vienaldzība.

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Kopumā Enefit ir atvērts uzņēmums un aktīvi dalās savos jaunumos ar sabiedrību. Meklējot interesantus faktus, jāmin tas, ka Enefit desmit gadu laikā ir bijušas trīs biroja administratores un visas vārdā Madara.

Vai jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Grūtās situācijās es izmantoju stratēģiju, kurā nepieciešamos darbus sadalu mazākos posmos, tādā veidā sarežģīto padarot saprotamāku un konkrētāku. Atsevišķās sarežģītās situācijās varu mainīt savu demokrātisko vadības stilu uz vairāk norādošu.

Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi patīkami pārsteidzis?

Esmu aktīvs bridža spēlētājs, tādēļ lielisks pārsteigums bija Liepājas pilsētas viesmīlība un izpratne par bridžu – jūlija vidū 320 jaunie spēlētāji no visas Eiropas Liepājā sacentās Eiropas jauniešu pāru čempionātā – tas bija iespaidīgi un atmiņā paliekoši.

Ko Jūs ielūgtu pusdienās, ja būtu dota iespēja izvēlēties jebkuru cilvēku pasaulē?

Uz pusdienām es uzaicinātu Bilu Geitsu un Vorenu Bafetu - arī viņi ir nopietni aizrāvušies ar bridžu. Tad kopā ar savu spēles partneri labprāt parādītu savu pārākumu bridža prasmēs un ideālā gadījumā pa ceļam arī iemācītos kādu biznesa atziņu no viesu milzīgās pieredzes.

Kura grāmata uz Jums atstājusi vislielāko iespaidu – profesionāli un personīgi?

Esot aktīvam sporta bridža spēlētājam, daudz interesējos par sporta psiholoģiju un citiem prāta līkloču pētījumiem. Šie pētījumi diezgan agri mani iepazīstināja ar jēdzienu apzinātība. Attiecīgi arī grāmatas par apzinātību jeb «mindfulness» ir tās, kas atstājušas lielu ietekmi gan darba gaitās, gan sportā, gan privātajā dzīvē.

Kas Jūs iedvesmo un motivē?

Iedvesmo tie mirkļi, kad izdodas panākt pārmaiņas.
Piemēram, wow faktors klienta acīs, kad viņš izprot daudzās dažādās iespējas, kā veidot elektroenerģijas iegādes stratēģiju, vai brīdis, kad izdodas darbinieku acīs ieraudzīt gatavību uzņemties kādu sarežģītu un izaicinošu projektu.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Ar šādu naudas summu mūsdienās nav iespējams ieviest radikālas pārmaiņas, taču es laimēto naudu novirzītu tam, lai pilnveidotu izstrādāto bridža apguves programmu Latvijas skolēniem, kas uzlabotu viņu spriestspēju, loģiku un stratēģisko domāšanu. Ceru, ka tā visa rezultātā palielinātos skolu absolventu spēja kritiski domāt, kā arī izdotos atrast vairākus talantus, lai Latvijas jauniešu izlases sasniegtu jaunus augstumus šajā pasaulē sarežģītākajā prāta spēlē.

Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli, darba dienu uzsākot, tās laikā vai to noslēdzot?

Vislielāko uzmanību pievēršu informācijas apritei. Mans uzdevums ir nodrošināt to, lai mana komanda var funkcionēt un viņu rīcībā ir informācija, kas ļautu pieņemt lēmumus un darboties patstāvīgi.

Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba!

Interesantākie un neticamākie apgalvojumi izskanēja elektroenerģijas tirgus atvēršanas pirmajos gados. Mīļākais jautājums, ko dzirdējām no klientiem un kas vienmēr liek pasmaidīt, bija: «Vai Enefit vilks vadus no Igaunijas robežas līdz klientam vai varbūt uzglabās un piegādās enerģiju milzu baterijās?»

Kāds būtu Jūsu novēlējums Db.lv lasītājiem?

Visiem lasītājiem novēlu veiksmi uzņēmējdarbībā, lai mums visiem kopīgi izdotos radīt daudz jaunu pozitīvu enerģiju savos uzņēmumos un Latvijas ekonomikā kopumā!

Iesakiet kādu kultūras pasākumu, kuru pēdējā laikā esat apmeklējis un kuru ieteiktu piedzīvot arī citiem?

Līdz ar neseno ģimenes pieaugumu, īpaši aktīvi šovasar kultūras pasākumus neizdodas baudīt, taču visiem iesaku apmeklēt Cēsis. Šogad kopā ar ģimeni šajā pilsētā atklājām divas lieliskas aktivitātes: Z(in)oo centru Cēsīs, kur gan lieliem, gan maziem ir iespēja izaicināt savu zinātkāri un izpētīt dažādus fizikas procesiem, kā arī apmeklēt aizraujošus zinātnes šovus. Otrs iespaidiem bagātākais notikums bija Sarunu festivāls Lampa, kas notiek Cēsu pils parkā. Šajā festivālā ir iespēja iesaistīties neskaitāmās kritisko domāšanu izaicinošās diskusijās par visdažādākajām tēmām.

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2016. gada 22. jūlijs plkst. 11:20

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 15. jūlijs plkst. 11:05

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 11. jūlijs plkst. 16:51

Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) aizliegums slēgt līgumu ar AS Latvenergo par elektroenerģijas...

2016. gada 08. jūlijs plkst. 10:46

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 01. jūlijs plkst. 9:20

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

Nepalaid garām

Alus pasaule ir daudz plašāka, nekā varētu iedomāties, stāsta šī dzēriena someljē...

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

No šīs sadaļas
2016. gada 12. augusts plkst. 15:58

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

2016. gada 11. augusts plkst. 14:43

Liepājas piedzīvojumu parka Tarzāns instruktors Lauris Pelnēns Beberliņos darbdienās strādā...

2016. gada 10. augusts plkst. 14:39

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) šodien mediju pārstāvjiem deva iespēju aplūkot...

2016. gada 10. augusts plkst. 10:54

Ceturtdien, 11.augustā, Latvijā ieradīsies Amerikas latviešu apvienības (ALA) Izglītības...

2016. gada 09. augusts plkst. 8:47

Ķīna, jaunība, izdevības, kas aizved pie aizvien jauniem dzīves pavērsieniem – tas...

2016. gada 08. augusts plkst. 14:46

Labklājības ministram Jānim Reiram (V) šodien Ministru kabineta komitejas sēdē salūza krēsls,...

2016. gada 08. augusts plkst. 12:46

Jau piekto gadu alūksniešus un pilsētas viesus pa Alūksnes ezeru vizina plosts...

2016. gada 05. augusts plkst. 17:05

Šā gada Līgo svētku laikā Islandē pavadīju četras dienas. Ekstrēmo sporta veidu...

2016. gada 05. augusts plkst. 16:31

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

2016. gada 05. augusts plkst. 12:00

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...