Pārtika

Piena cenu karš

Rita Jansone, 13.11.2014

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Piensaimnieki cieš visvairāk – nemitīgi skandē zemnieki. Realitātē katrs piena pārstrādē iesaistītais cenšas glābt savu ādu, taču viens ķēdes posms to nevar. Tieši tas, kas uztur visu nozari, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

DB veiktajās aptaujās ar visiem piena produktu ražošanas ķēdes posmu dalībniekiem atklājas situācija nozarē: piensaimnieku vada vidējās cenas, tāpēc kooperatīvs var izdzīvot; pārstrādātājs var nopelnīt, jo to ir mazāk kā kooperatīvu; veikals var nopelnīt, jo uzcenojums paliek līdzšinējais.

Pienu zemnieki pārdod par vidēji 22,5 centiem kilogramā. Savukārt piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības (PKS), kas zemnieku saražoto pienu pārsvarā nogādā pārstrādātājiem, tā cenai pievieno aptuveni 2,5 centus. Šajā summā ietilpst loģistikas un uzglabāšanas pakalpojumu, darbaspēka u.c. izmaksas. Tādējādi piena pārstrādātāji pienu pērk par vidēji 250 eiro tonnā jeb 25 centiem kilogramā.

Citi zemnieki pienu pārdod tieši pārstrādes uzņēmumiem, taču šajā gadījumā sīkāku situācijas atspoguļojumu nav iespējams iegūt, jo piena pārstrādātāji attiecīgo informāciju pielīdzina komercnoslēpumam. A/s Tukuma piens izpilddirektors Ints Poškus DB norādīja, ka uzņēmuma vidējā piena iepirkuma cena ir 24 centi, savukārt PKS Dundaga, kas pati arī pārstrādā pienu, valdes priekšsēdētājs Guntis Pirvits atklāja, ka iepirkuma pamatcena ir 26,5 centi un tā mainās atkarībā no kvalitātes, tauku un olbaltumvielu daudzuma.

Pēc DB iegūtajiem datiem, piens veikalā maksā vidēji 79 centus litrā. Atņemot 21% PVN un piena cenu pārstrādātājam 25 centus, pāri palikušo summu – 37,4 centus – veido veikala un piena pārstrādes uzņēmuma uzcenojums, kas kopā ir apmēram 47%. Tādējādi no piena produktu gala cenas veikalu plauktos zemnieks saņem ap 28%. A/s Tukuma piens izpilddirektors Ints Poškus DB skaidro, ka to piena produktu cenas, kurus pārstrādes uzņēmums pārdod veikaliem, ir krietni augstākas, jo piena daļa produktu cenā ir mazāk kā puse: «Ja produkta cena samazinās par 10%, tad piena iepirkuma cenai ir jāsamazinās par 20%.»

Visu rakstu Piena cenu karš lasiet ceturtdienas, 13. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!