Pircēji Jūrmalā vēlas iegādāties jaunu māju par 250-350 tūkstošiem eiro, bet piedāvājuma nav

2017. gada 29. septembris plkst. 17:06
Dalies ar šo rakstu

Jūrmalai ir laiks pārorientēties uz vietējo klientu, ko tā arī ir sākusi darīt, tomēr ekonomiskajam segmentam, kurā ir zemākas cenas nekā premium, trūkst kvalitatīvu piedāvājumu, intervijā DB paziņoja Baltic Sotheby’s International Realty pārdošanas direktore Līga Kohtanena.

Runājot par premium un biznesa klases segmentu Jūrmalā, vietējais pircējs izrāda aktivitāti zemes iegādē, bet māju būvē pats. Tomēr tajā pašā laikā šajā segmentā aizvien pircēju ir nerezidenti, taču situācija mainās, pateicoties Jūrmalas nekustamo īpašumu cenu kritumam, viņa atzīst. Attīstītāji Jūrmalā, redzēdami, ka projekts ir tukšs un mājā neviens nedzīvo, piedāvā pievilcīgu cenu īpašuma iegādei, bet cilvēki pērk – gan par saviem līdzekļiem, gan, piesaistot bankas kredītu, situāciju raksturo L. Kohtanena.

Saskaņā ar statistiku par īpašuma darījumiem, kas reģistrēti Zemesgrāmatā šajā gadā, un cenām pārdevēju mājaslapās, pēdējā pusgada laikā jaunu objektu cenas Jūrmalā ir sarukušas par 20%, bet gada laikā – par 25%, viņa stāsta, piebilstot, ka tajā pašā laikā daudzi attīstītāji negrib pazemināt cenu līdz pašizmaksai, lai paliktu pa nullēm.

Es uzskatu, ka Jūrmalā tiks būvēti ļoti dārgi objekti – luksusa klases, bet Premium+ klasē mainās standarti, lai attīstītājam būtu interese būvēt no peļņas viedokļa, viņa uzsver.

Viņa pieļauj, ka pircējiem tagad ir jāizmanto iespēja – cenas ir samazinājušās, un kvalitatīvu dzīvojamo platību iespējams iegādāties par pievilcīgu cenu.

Viens no riskiem, par ko patlaban bažījas pircēji, ir kadastra nodokļa paaugstināšanās. Piemēram, par nekustamo īpašumu Jūrmalā tagad ir jāmaksā 1200 gadā, taču pēc tam būs nepieciešams 2-3 reižu vairāk – 5000 eiro. Ģimenēm un bērniem, kur pelna abi vecāki pat ar algu 2000-2500 eiro katrs, tas aizvien ir liels risks, kā nomaksāt visu nodokļus un maksājumus, kas attiecas uz nekustamo īpašumu.

Tāpat mainās gāzes, elektrības izmaksas, un klienti patlaban nav gatavi pārmaksāt, viņa uzsver. Runājot par tradicionālo Krievijas pircēju Jūrmalā, cenu kritums ir saistīts ar Latvijas politiku uzturēšanās atļauju izsniegšanas jomā, tāpat arī ar sankcijām pret Krieviju, tādējādi bieži vien šī nauda paliek Krievijā. Krievijas klienti biežāk apdomā savu lēmumu, un viņiem topā patlaban ir nekustamais īpašums Sočos vai Spānijā, nevis Jūrmalā.

Krievijas pircēju vietā bieži vien stājas vietējais pircējs. Standarta pircēja pieprasījums Jūrmalā no vietējo pircēju puses ir māja, kuras platība ir 150-250 m2, un zeme – 1000 m2. Par tādu māju cena varētu būt 250-350 tūkstoši eiro par pilnu apdari, bet bez mēbelēm. Pieprasījums pēc šādiem īpašumiem ir, taču piedāvājumā par šādu cenu ir mājas, kuru vecums ir 6-10 gadi, tajā pašā laikā cilvēki grib pirkt jaunu īpašumu. Viņi grib visu, taču tas nav iespējams.

Dalies ar šo rakstu